Koulujen äidinkielen opetus uusiksi

äiiiteeepyyyhkiiin

Ikaalisten peruskouluissa ja lukioissa tulisi käyttää tätä palstaa opetusmateriaalina.

Oppilaat saisivat kirjoittaa palstalle heitä kiinnostavia asioita ja me, palstan vakihenkilöstä, vastaisimme niihin parhaamme mukaan.

Oppilaat saisivat harjoitella kirjoittamista ja keskustelua täällä. Kouluissa ei pystytä opettamaan vuorovaikutteista kirjoittamista!!

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä idea! Oppilaat saisivat harjoitusta ja samalla hyvää paikallistietoa paikkakuntamme ihmisistä ja historiasta.

      • musta.leski

        Olisi siinä sekin hyvä puoli jos joku oppilaista olisi paha
        vajakki että tulisi tänne edelläolevien vajakki viestien yksinpuhelua
        rikastuttamaan.


      • Ongelma on mistä koululaiset saa lisää sun pään kuvia?


    • Tällä palstalla käsitellään niin paljon rikollisuutta joten palsta tukisi myös oikeusopin opiskelua. Erityisalana ovat: kunnianloukkaukset ja identiteettivarkaudet sekä seksuaalirikokset.

    • Psykologiasta, sosiologiasta ja ties mistä maisteriksi valmistuvat yliopistoissa voisivat saada paljon hyvää materiaalia graduaan varten tältä palstalsta. Verkkoetnografia olisi sopiva yhteiskunta-ja kulttuuritieteellinen lähestymistapa. Myös väitöskirjaa valmistelevat voisivat käyttää tätä palstaa aineiston lähteenä.

      • maatalousteknikoille

        Vähiin jää väitöskirjan aiheet koska rouva Kakkala jauhaa
        viidettä vuotta täysin samaa kakkafantasiaansa.


    • Oppilaat kaipaisivat eniten tietoa terveystietoa käsittelevistä aiheista.

      • sossutietoa

        Mistä vajakki sellaista pystyy antamaan?


      • Asiantuntemus paistaa selvästi feikin naamastakin!!


    • Paras kohderyhmä olisi 12-15 vuotiaat tyttöset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      102
      3717
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      873
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      841
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe