Hyvä analyysi virolaisista ja suomalaisista

KariF

Tohtori Antero Kujala on kirjoittanut ansiokkaan analyysin Suomessa oleskelevista ulkomaalaisista ja kansalaisuuden saaneista rikollisista. Hänen mukaansa yhtäläisyyksiä virolaisten ja muiden kehitysmaalaisten välillä on huomattavasti, sekä vastakohtaisesti omat yhtäläisyytensä on suomalaisilla ja muilla länsimaalaisilla.

Ei länsimaalaisia rikollisia yhdistää erityisesti kaikenkattava rikollisuus, mm. niin vero- huume- petos- väkivalta- kuin myös raiskausrikollisuus. Rikollisuus kattaa kaikki elämänalueet pienistä varkauksista aina murhiin. Kirjoittaja mainitsee erityispiirteenä myös sen ettei rikollisuuden laatu muuttunut tutkimusaikana asuinmaata vaihdettaessa. Toisin sanoen meille oudot rikollisuuden muodot jatkuivat aivan samoina täällä kuin kotimaassakin olivat olleet.

Suomalaisten ja muiden länsimaalaisten rikollisuus sen sijaan poikkesi merkittävästi edellä mainitusta ryhmästä. Rikollisuus oli yksipuolisempaa, lievempää, tai pikaistuksissa tehtyä. Esimerkiksi ruotsalaisten rikollisuus Suomessa on lievää ja muistuttaa suomalaisten rikollisuutta, eikä niihin liity esimerkiksi varkauksia tai petoksia Suomen valtiota tai yksityishenkilöitä kohtaan.

Ratkaisumalliksi Kujala ehdottaa rangaistusten huomattavaa kiristämistä, sekä rikollisten karkottamista huolimatta siitä millainen rangaistus kotimaassa odottaa. Hän sanoo myös ymmärtävänsä lisääntyvää keskustelua kansalaisten omankädenoikeuden käyttöönotosta. Huomautettakoon etten itse kannata sitä. En haluaisi välttämättä nähdä virolaista, tai ketään muutakaan rikollista lynkattuna.

2

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmmm

      Olisi kiva nähdä päivitettyä tutkimusta aiheesta.

    • Velirand

      "Tohtori Antero Kujala" Sellaista tohtoria ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe