On ihmeellinen vaikutus kun lukee näitä kirjoituksia täällä netissä, sitä alkaa luulemaan ja ajattelemaan että seurakunnasssa "velloisi" enemmänkin!! Olen tehnyt vähän kyselyjä ympäri eri paikkakuntia, tosin vain isoimmilla paikkakunnilla, niiden keskuudessa jotka ovat ahkerat seuroissa kävijät. Kaikkialla lepää rauha tämän sakramenttiasian ympärillä!!! Meuhkaajat ovat vain täällä netissä. Eli, jos sinä totinen kristitty eksyt tänne keskustelupalstoille ja koet hämmennystä ja ehkä pelkäät jotain hajaannuksen tuulia, OLE RAUHASSA JA PELOTON. Kristityt eivät KOSKAAN saarnaa hajaannusta Herran seurakuntaan! Tämä viipymisen aika on lyhyt ja kohta tulee se jonka tuleman pitää ja pääsemme sinne iankaikkisiin ilojuhliin. Mutta jos tämä aika jatkuu, kuljemme käsikädessä eteenpäin. Uskolliset työmiehet Herran elovainiolla tekevä työtä työlästä, ja me pienet saamme olla hyvässä turvassa. Herra on laittanut tänä viimeisenä aikana voimalliset miehet vartioimaan hänen laumaansa niin tänne suomeen kuin myös joka maahan johon tämä siunattu oppi on levinnyt. Mitä enemmän meidän saarnaajiamme ja vanhimpiamme haukutaan,sorretaan, arvostellaan, nimitellään, morkataan ja mollataan, sitä rakkaammaksi he meille tulevat. Eikö tämä ole sisaret ja veljet meidän kokemuksemme? Ja tätä kokemusta EI voi ottaa meiltä pois, vaan me toivomme että se leviäisi metsäpalon tavoin. Meidän turvamme on ikiaikojen Jumala ja Hänen Poikansa suuri lunastustyö, juuri omakohtaisesti uskottuna.
Mittasuhteet pielessä
ryöväri
30314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Miksi valehtelet? Kuka erottaa saarnaajaveljiään huomattavasti itseään etevämpiä ja kristinuskon tuntevia? Ketkä valehtelevat kateedereilta erotettuaan toimistaan kuusi evankeelista raamatullista lähetyssaarnaajaa.
MOnilla paikkakunnilla pysytään kirkossa lappiunskoisten harjoittamasta väkivallasta huolimatta, kiitos Herralle. Suuri määrä esikoislestadiolaisia jää kirkon jäseniksi sen jälkeen, kun omaa laitonta sakramanttipelleilyään kirkon sisällä harjoittavat joutuvat perustamaan oman kirkkonsa.
Koska olet sekä sokea, että kuuro hengellisesti, on parasta olla silloin hiljaa.
Juurikin näin.
Valehtelet kun väität tai annat ymmärtää että kristityt olisi nyt eroamassa kirkosta! Haukut sokeaksi ja hengellisesti kuuroksi : Rakentaako tämä keskinäistä rakkautta? Ei kristillisyydessä ole koskaan ollut mitään ETEVIÄ saarnaajia!! ETEVÄ asettaa itse itsensä toisten ETEEN, oman viisautensa pullistamina.
Ajattelen niinkuin aloittaja, en tiedä mikä on suurimpien hämmentäjien motiivi, he kun saavat monessa paikassa vatsantäytettä. Parempi käydä seuroissa, lukea Jumalan sanaa, jos saa voimaa pitää kotonakin sitä esillä ja laajemmalti, mutta nämä sivut kun saattaisi jättää riitelijöiden, heman ja vastaavien haltuun, ettei tulisi itse saastutetuksi siitä hengestä
Näin se juuri on.
Kaikki lappiin luottavat eroavat kirkosta, koska lapinluottavaiset joutuvat perustamaan oman kirkon. Omien Sakramenttien jako kirkon sisällä ei näet ole mahdollista. Sakraaliyhteyden purku kirkkoon tarkoittaa koko maailmanlaajuisesta kristikunnasta irtisanoutumista. apostolisluterilaisilla ei nimittäin ole jatkossa yhteyksiä kuin omaan napaansa ja lapinvanhimpiin.
Osa meistä jää luterilaiseen kirkkoon, ja ja irtisanouttuu orjuudeta Jellivaaran hirmuhallintoon. Se on loppu nyt, uskokaa huviksenne, vaino eevankelisluterilaisia esikoislestadiolaisia vastaan on jatkunut jo vuodesta 1996. 1880- jälkeen syntyneet kakarat on kasvatettu lakinhenkisiksi.
He itse itsensä erottaa koskaan pääsemättä perille
ryöväri kirjoiti hyvin mutta nimimerkki kummastutti.
Älä kehu etten paisu. Koen itseni aika ryöväriksi.
Meillä on ihana kristillisyys Jumalan voima on suurempi kuin vihollisen voima
Uskonrauhan rikkominen on maan laki ja häpeä!
Mielelläni tulisin seuroihin esittämään kysymyksiä koko kuulijakunnan edessä, mutta valitettavasti siitä heilahtaisi häkki.
Pinnan alla velloo, nuoret ovat paljon järkevämpiä kuin osaatte uskonharhaiset edes kuvitella.
Uskon että mielelläsi tulisit koko kuulijakunnan eteen!! Mutta et tulisi katuvaisena ryövärinä. Tulisit itseviisautesi kyllästämänä kysymystesi kanssa joihin sinulla on jo valmiiksi kehiteltynä vastaukset. Älä saarnaa vellomisesta, se jos mikä on uskonrauhan rikkomista!!
Uskovaisten kanssa keskustelu päättyy aina uskovaisen argumenttien puutteeseen.
Uskovaisella on kädet korvilla, silmät kiinni ja suu laulaa dogmaa, laalaalaallaaa...
Ihana on ajatuksesi jonka on helppo jakaa...
Ei ole mustamaalaamista jos keskustellaan julkisuusteen tulleista asioista. Ei ole mustamaalaamista, jos kristisoidaan päätöstä, jonka lähes kaikki luterilaiset tietävät.
Julkisia tai julkisuuteen tulleita mielipiteitä tai väitteitä on kristisoitava julkisesti. Muuten olemme diktatuurin sensuurissa.
Onhan tämä käsittämätöntä ylimielisyyttä, että ei kuulla eikä uskota niitä henkilöitä ja heidän tuntojaan, jotka ovat todellisessa hädässä. Noin ei Jeesus menetellyt. Jos olisi menetellyt, hän olisi jäänyt taivaan rauhaan ja jättänyt meidät hätääkärsivät omaan kurjuuteemme ja ajatellut, ettei niillä siellä maassa ole mitään hätää, koska täällä taivaassa on kaikki on ihan hyvin. Kommunikointi menee tosella oudoksi, jos tosiasioita ja todelliset olosuhteet mitataan omista tunnelmista käsin.
Psykopaatti voi hakata vaimonsa ja ihmetellä, että mitä hän siinä itkee. Psyjopaatilla on kaikki hyvin, kaikilla asiat on hyvin.
Arvaa miltä kuulostat?
Sinun korvissasi kuulostan varmasti psykopaatilta. Se on harmi ja murehduttaa minua mutta silti en tahdo milloinkaan alkaa riitelemään kanssasi enkä muiden täällä hajaannusta saarnaavien kanssa. Jos alkaisin täällä yleisen käytännön mukaan räyhäämään niin uskon että lyön sinunkin korvasi kokonaan irti, ja ei ole varmaa onko Mestarimme sitä korvaa kiinni laittamassa. Ylimmäisenpapin palvelijallehan tapahtui armo että hän sai korvansa takaisin.
En lähde arvioimaan sinun mielentilaasi, en liioin uskoasi. Otin psykopaatin esimerkiksi, koska se sopii havainnollistamaan henkilökohtaista, joskus äärimmäisen kaventunutta, tai paremminkin itsekeskeistä näkökulmaa.
Maailma voi näyttää katsojan näköiseltä jos pyörii oman navan tai kaltaistensa ympärillä.
Muistatteko sen Pietarin miekan sivalluksen , jonka hän teki silloin siinä onkin .
mukisemata sen ajan miekkataiturin Taito-isku, jota pidettiin oikeana Näytteenä.
Miekka heilahti korva tipahti ,mistään muusta kohto ei tippunut Verta. .
.
Se ei vain sopinut Jeesuksen edes otta muksiin. VAAN HÄN OTTI YLIPAPIN PAL-
VELIJAN HOITOONSA ,JA HETKESSA OLI KORVA KUNNOSS A.
Nyt sanoi Jeesus Pietarille , Pistä miekkasi tuppeen , sillä se joka miekkaan
tarttuu se siihen hukkuu .
No haistelen seuraavasti: GP ja OM laitetaan hyllylle.
Seuratkaa tilannetta.
Jepp...seurataan tilannetta
Oikein hyvä että kuitenkin jotain seuraatte.
Siinä seuraamisessa voi tulla ennenpitkään väsy! Olisikohan se muutenkaan ihan oikea valvomapaikka?
Nykyisessä kristillisyyttä repivässä tilanteessa voi olla hyväkin valvomapaikka.
Kun 60-luvulla ei riittävästi valvottu AI:n tekemisiä, oli enemmistö Suomen lähetysmiehistä jonkin aikaa kuin panssariarmeija vanhimmista vanhimman AI:n takana. Onneksi oli kuitenkin joitakin oikealla valvomapaikalla, olematta silloinkaan sen kirkollisempia.
Kyllä noissa asioissa valvominen jäähdyttää sydäntä.
Tarkoitatko, että AI:n oppien seuraaminen olisi pitänyt sydämet lämpiminä ?
EN tarkoita. Vaan tarkoitan sitä mitä kirjoitin.
Valvottava kuitenkin on ettei lähde eriseuraa rakentavien oppien mukaan, tulipa opit mistä päin tahansa.
Kirkossa pysyminen ei ole itseisarvo, mutta sitä ei ole myöskään kirkosta eroaminen , repimällä kristillisyys hajalle. Hajotustyötä ei tee pyhähenki eikä pyhähenki anna neuvoja, joilla revitään kristittyjen välit rikki ja leimataan sakramenttiasioissa eri mieltä olevat kevyiksi jyviksi, jotka lakaistaan pois ja siten tehdään kristillisyyden puhdistus.
Kyllä siinä on valvomisen paikka: kenen joukoissa seisot ?
-uudistavien separatistien vai
-vanhan kristillisyyden säilyttäjien.
Kirkkouskovaiset ovat erikseen.
Olen samaa mieltä kanssasi.
Jos voisin aina seistä getsemanella ja golgatalla. Eikä kirkosta eramisesta tarvitse puhua.
Joo, siellä on oikea valvomapaikka!! Silloin saattaa joskus päästä myös kirkastusvuorelle.