CV (doc, rtf, txt)
Siis Adoben pdf ei näy työhönottajalla?
Näkyykö Word?
Siis Adoben pdf ei näy työhönottajalla?
Näkyykö Word?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä näkyy pdf
Mistäs tiet? Ethän ole koskaan itse töitä hakenut. CV keskenjäänyt Ammattikoulu Työvoimatoimistonasiakkuus. :D
Kuinka suloista, vapunen paljastaa tyhmyytensä joka kerta vaikkei kukaan vapusesta puhunutkaan.
Wordissä on useita talletusvaihtoehtoja, että mikähän olisi paras hakemuksia lähetellessä?
Ccleaner
Lähetä tiedosto.txt.exe
Kannattaa käyttää sellaista formaattia jota ei ole mainittu, antaa hyvän, omilla aivoilla ajattelevan ensivaikutelman
jpg on taas erikseen eri paikassa, jos haluaa lähettää kuvansa. Itse lähetän aina kaikissa mahdollisissa muodoissa varmuuden vuoksi. Ei tehdä tätä liian helpoksi.
Aika önkkö työnantaja, jos ei ymmärrä PDF:ä.
Txt on pelkkä tekstimuoto ilman krumeluureja ja sen voi kaikki lukea. Se ei vain ehkä ole "vaikuttava" vastaanottajan silmissä.
doc on microsoftin word muoto, mutta senkin kanssa saa ollavarovainen. Kaikki ei voi sitä lukea, useimmat yritykset kyllä omistaa wordin lisenssin.
Rtf "rikas teksti muoto" on myös MS.n tekstimuoto, mutta sekin on kyseenalainen. Se ei ole yhteensopiva kaikkien tekstinkäsittelyohjelmien kanssa.
Paras vaihtoehto olisi PDF, koska sen voi lukea ilman microsoftin ohjelmia, mutta Adoben acroreader on eräs reikäisimmistä ohjelmista, minkä vuoksi monet pitää ohjelmaa tietoturvariskinä.
Myös doc on tietoturvariski, koska se voi sisältää vaarallista metadataa.
Turvallisin on txt, eli paljas teksti, mutta monet pitää sitä alkeellisena ja ikävänä.
Minä inhoan doc muotoa, koska siihen ympätään usein asiaankuulumattomia ominaisuuksia ja muotoiluja, eikä sitä voi kaikilla ohjelmilla lukea. Ei edes vanhoilla wordeilla. Hulluinta oli, että aikoinaan kaikki lähetti valokuvatkin doc-tiedostoina!
Kyllä näkyy, kunhan valitset sen cv:si talletusmuodoksi .doc.
Juu, täytyy valita siis tallennusvalikosta se vanhempi .doc-muoto eikä sitä uutta .docx-muotoa. Työnantajalla on luultavasti käytössä joku muinainen hakemustenhallintajärjestelmä, joka ei tue nykyajan tiedostomuotoja.
PDF on se standardi muoto, että se näkyy kyllä. Tai sitten ihan vaan puhdas teksti ilman mitään muotoiluja siihen sähköpostiin, ei mitään liitteitä.