Elementtisampo tuntipalkka?
Elementtisampo tuntipalkka
Työtönn
201994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No pitäisikö sinun kysellä sieltä firmasta.....? Tuskin ne on ihan ilmoitustaululla ilmoitettu.
28 € tunti ja tuotantolisä päälle. 2 kertaa vuodessa firman saunailta ja tietenkin pikku-joulu. Ateriakorvaus 50%. Saa polttaa työaikana, eikä haittaa jos henki tuoksahtaa...
Ei kait sitä paljoa palkkaa nykyisin kehtaa töistä pyytää. Sellainen 6€ tunnilta korkeintaan. Opiskelijat tekevät ilmaiseksi. Pääasia, että on töitä.
Palkkoja nyt lasketaan 5,5 euroa tunti.
Ekolla maksettiin paremmin ja kaiken kaman sai roudata kotiin, eikä kännissäolo mitään haitannut.
Siinäpä taas asiallisia vastauksia aloittajalle..varmaan tuli autetuksi. Jos ei ole mitään asian tiimoilta järkevää niin olisiko parempi jättää nuo vähä-älyiset kommentit pois..taitaa olla liian paljon pyydetty.
Kuuspuolseitenviis ja se on jämpti niin hä
saha- vaneritellisuuden palkat, puuteollisuuden heikoimmat 9,95 -10,5 keskiansio/t, metsänhoito 10,85 - 11,80 /t sahakorvaus
Hyvä palkkahan tuo on.
Vai+viellä+hyvä?+++Samoista+hommista+saa+rakennuksilla+16.75e/h+sen+päälle+villä+hko+1-12%+tkl+(ihan+miten+saa+neuvoteltua)+sekä+tietenkin+pekkaskorvaus+7,7%+ja+lomaraha+18,5%..+eroa+on+vain+se+että+työskentelee+rakennusalan+palkoilla..+Kainuussa+tämä+siis+vuosiansio+yksivuorotöissä+ja+normaaleilla+tunneilla+noin+40000-+42000e/V+Paljonko+elementti+sammolla?+Sehän+viime+kädessä+ratkaisee.+Se+on+jännä+huomata,+että+elementti+firmojen+omat+miehet+pystyttelevät+elementtejä+15e/h+palkoilla.+Mikäli+pystytys+annetaan+jollekin+rakennusvirmalle+palkat+nousevat+välittömästi+20-25e/h.
Sen verran viellä pienissä virmoissa sovitaan monesti yksi köttä summa tuntipalkaksi ja sen päälle maksetaan sitten pekaset ja lomarahat. Ylityöistä monesti ei makseta ylityö prosentteja. Jolloin peruspalkka laitetaan suuremmaksi.
Ihan hyvä palkka tuollaisista töistä. Mikäli palkka ei miellytä, niin se on itsestä kiinni. Täytyy silloin hakeutua paremmin palkatuille aloille. Ammattivalintakysymys. Onko pakko mennä sinne töihin.
Eikö se oo yleensä 30€ tunti ja tulosbonarit päälle noissa hommissa?
Minun vuosipalkka oli 1998 217,000 mk.
Summaa euroiksi...
20vuotta myöhemmin sama palkka.
Nykyään noin 7e/h on minimipalkka joten siitä ylöspäin siis
Pojat olivat kuulleet luotettavasta lähteestä että palkasta marisijoille olisi varattu bussikyyti Kuhmon kommunisti nuorten uudelleenkoulutus leirille. Aikoinaan kävin kyseisen koulutuksen ja nyt olen onnellinen että olen ylipäätään hengissä. Paatuneimmat kapitalistit integroidaan Siperian leirille jopa useammaksi vuodeksi huhu puheitten mukaan.
Yhdyssanojen oikeinkirjoitusta ei taidettu leirillä opetella.
Olin integrointi leirillä aikoinaan viisi vuotta. Kyrillinen kirjaimisto on ollut puolestaan käytössä jo kolmentoista vuoden ajan. Osuuskuntatoiminta sucks!.
Ei taida olla oikein haluttuja nämä koulutukset nykymaailmassa, kun asenne ei ole kohdallaan. Kannattaa vain tottua siihen, että matalapalkkaus on nyt pop ja kapitalistit vain rikastuu monikulttuurisuuden vallitessa.