Onko kenellä muulla kokemusta ovelta ovelle kiertelevistä "remontti-Reiskoista", jotka lupaavat veloituksetta tehdä rakennuksenne ikkunoiden kuntotarkastuksen?
Meillä on käynyt parin viikon aikana kaksi eri porukkaa (yksi kahden miehen ryhmä ja yksi kolmen miehen ryhmä) soittelemassa ovikelloa. En ole avannut ovea, mutta ikkunaa olen raottanut kyselläkseni mitä asiaa pojilla on. Nuoria miehiä ovat, ja ainakin nämä meidän ovella käyneet ovat kantasuomalaisia, hyvä supliikki ja asiallinen käytös.
Mietityttää seuraavat asiat:
1. Käyvät n. klo 13-14 aikoihin, jolloin todennäköisesti valtaosa ihmisistä on poissa kotoaan: lapset ovat koulussa ja aikuset töissä. Eli paikalla asunnossa ei ole todennäköisesti ketään paikalla - tai jos on niin eläkeläisiä.
2. Haluavat välttämättä tulla sisälle taloon juttelemaan asiasta, jonka pystyy selvittämään tarvittaessa varsin hyvin ikkunaa raottamalla. En ole päästänyt.
3. Kertovat, että saman tien varrella on niin ja niin moni naapuri tilannut ikkunakartoituksen. Tämä viimeisempi porukka, johon kuului kolme miestä, kertoivat, että kaikki meidän tien varrella asuivien kiinteistöjen omistajat ovat tilanneet ilmaisen tarkastuksen. En ole vielä kysellyt naapureilta, ovatko tilanneet uudet ikkunat, mutta kysyn kunhan tulee luonteva tilaisuus.
4. Ja vielä tämäkin: tällä viikolla käynyt porukka tiedusteli, että asunko yksin tässä talossa. En asu ja sanoin sen. Mutta mitä väliä sillä on ikkunaremontin kanssa asunko yksin vai kaksin vai hippikommuunissa!
Haiskahtaa jotenkin epäilyttävältä. Eipä silti, olisihan nuo voineet käydä sisätiloissa katsomassa miten vaatimattomasti elän, eli ei löydy minun talostani uusinta tekniikkaa; on putkitelkkari enkä omista älypuhelinta eikä rahakätköjäkään näillä tuloilla pysty kerryttämään.
Onko tuttua?
Hartolassa kierteleviä ikkunaremonttiyrittäjiä
8
170
Vastaukset
- ap.lisäys
...ja se tärkein asia: minulla ei ole vara eikä tällä hetkellä tarvetta ikkunaremontteihin. Sen olen kaupustelijoille sanonut.
Ja ettei kukaan käsittänyt väärin nimimerkkiäni niin kirjoitin siihen, että "VanhapiikaEiHaluaUusiaIkkunoita". Nimimerkki oli liian pitkä. - meilläkävihuijarit
Tuttua puuhaa ja tuo ilmainen kuntokartoitus on käytännössä uusien ikkunoiden vaihto. Ja tässä tulee koko homman juju, tai ainakin meillä ja muutamilla tuttavilla on tapahtunut aivan sama, eli; tarjous tehdään valmiille tilauslomakkeelle, joka on samalla sitova kauppa JOS menet sen allekirjoittamaan. Tuota tarjoustahan sitten näytetään ja annetaan ymmärtää allekirjoituksen puuttuvan.
Ei siis pidä allekirjoittaa, koska silloin tilaa ne ikkunat!
Moni on tässä haksahtanut ja huomaa tilanneensa ikkunat, eikä kauppaa voi purkaa ilman sopimussakkoa. Moni ikkunoitaa vaihdattanut ei kehtaa tunnustaa, että laittoi nimensä tuollaiseen ilmaiseen tarjoukseen ja tuli samalla tilanneeksi huomaamattaan ne ikkunat.
Ja se, että muka naapurit on tilanneet jotain, on ihan puppua. Ei kannata uskoa!
Voihan tietenkin olla, että nyt kiertelee joku toinen porukka, jolla on vielä jotain muutakin mielessä...
Meillä on käynnyt näitä ikkunoiden myyjiä, yhdellä teetin ilmaisen tarjouksen ja huomasin tuon vedätys yrityksen. Huomautin siitä tälle myyjälle, hän vähän siitä punasteli ja änkytti, että se on vaan näin helpompi jos asiakas sitten tilaakin nuo ikkunat, niin on valmiiksi täytetty tilauslomake. Vaan kyllä se niin luontevasti häneltä kävi, kun hän minulle kynän ojensi ja sanoi tästä vain minun nimeni puuttuvan.
Lisäksi ne ikkunat oli aivan hirveän kalliita, jostain rautakaupastakin saa paljon halvemmalla ikkunat määrämitoilla ja joku kylän timpuri laittaa ne paikoilleen yhtä lailla. Onhan täällä Hartolassa päteviä ja luotettavia rakennusurakoitsijoita ikkunoita asentamaan, jos ikkunoita haluaa uusia.- ap.lisäys
Nimenomaan! Jos ja kun tarvitsen remonttia niin työllistän oman paikkakunnan väkeä. Niin olen tehnyt tähänkin asti. Osaajia löytyy meidän kylältä.
- Pettynyt1957
Hah osaajia!!!!sutta ja sekundaa löytyy ei osaajia.
- murakanmurjaani
avaatko hieman sutta ja sekundaa tekijöitä niin osaa olla kyselemättä niitä
eikös leppäkoskellapäin pitäs olla osaavaa henkilökuntaa- meilläkävihuijarit
Tuskin täällä kukaan alkaa nimiä jakelemaan ja hieman kyllä epäilen tuota "Hah osaajia!!!!sutta ja sekundaa löytyy ei osaajia." kommenttia, sillä minulla ei ole tiedossa paikallista yrittäjää, joka tekisi tuollaista.
Vaan jos nyt jollakin yrittäjällä on tälläisiä taipumuksia, niin hieman kyselemällä lajitovereilta asia kyllä selviää.
Ikkunoiden asennus on sen verran simppeliä hommaa, että en usko siinä tulevan mitään ihme ongelmia kenellekään paikkakunnan timpurille. Sen sijaan olen nähnyt melkoisia virityksiä näiltä kiertäviltä asentajilta, kun hirsitaloon kiinnitetään uudet ikkunat suoraan uretaanilla ilman karapuita ja painumavaroja, moottorisahalla tehdään vaan ikkuna-aukkoa sopivaksi ja siihen ikkuna uretaanilla. Siinä tulee juuri sitä sutta ja sekundaa, kun hirret painuu ja ikkunat eivät anna periksi, kun ei ole painumavaraa, alkaa viima käymään hirsien raoista.
Ja entäs nämä kiertävät vesirännien asentajat, ensimmäiset lumet tuovat rännit alas kaikkine kikkeineen, ovat rännimiehet jo kaukana, eikä prepaid-liittymien numerot enään toimi...
Vaan kyselkääpä niiltä, jotka ovat ostaneet kiertäviltä ikkunamyyjiltä ikkunat, että mitä maksoi ja kuinka kauppa oikein tehtiin.
Toinen vastaava homma on nämä savupiippujen pinnoitukset, siinä hommassa näyttää olevan kanssa melkoista touhua, ilmainen tarjous tehdään samaan tapaan valmiille tilauslomakkeelle ja keneltäkään en ole kuullut, etteikö olisi ilmaisen tarkastuksen tulos ollut, että ei tarvitse pinnoittaa, aina on pinnoituksen tarve. Ne mäskit vedetään sinne piippuun harjalla ja säkkirievulla piipun päälle viritetyllä venevinssillä. Parin (matalan) hormin rapaaminen pinnoitteella maksaa 4500€! - ihmesoittelua
meilläkävihuijarit kirjoitti:
Tuskin täällä kukaan alkaa nimiä jakelemaan ja hieman kyllä epäilen tuota "Hah osaajia!!!!sutta ja sekundaa löytyy ei osaajia." kommenttia, sillä minulla ei ole tiedossa paikallista yrittäjää, joka tekisi tuollaista.
Vaan jos nyt jollakin yrittäjällä on tälläisiä taipumuksia, niin hieman kyselemällä lajitovereilta asia kyllä selviää.
Ikkunoiden asennus on sen verran simppeliä hommaa, että en usko siinä tulevan mitään ihme ongelmia kenellekään paikkakunnan timpurille. Sen sijaan olen nähnyt melkoisia virityksiä näiltä kiertäviltä asentajilta, kun hirsitaloon kiinnitetään uudet ikkunat suoraan uretaanilla ilman karapuita ja painumavaroja, moottorisahalla tehdään vaan ikkuna-aukkoa sopivaksi ja siihen ikkuna uretaanilla. Siinä tulee juuri sitä sutta ja sekundaa, kun hirret painuu ja ikkunat eivät anna periksi, kun ei ole painumavaraa, alkaa viima käymään hirsien raoista.
Ja entäs nämä kiertävät vesirännien asentajat, ensimmäiset lumet tuovat rännit alas kaikkine kikkeineen, ovat rännimiehet jo kaukana, eikä prepaid-liittymien numerot enään toimi...
Vaan kyselkääpä niiltä, jotka ovat ostaneet kiertäviltä ikkunamyyjiltä ikkunat, että mitä maksoi ja kuinka kauppa oikein tehtiin.
Toinen vastaava homma on nämä savupiippujen pinnoitukset, siinä hommassa näyttää olevan kanssa melkoista touhua, ilmainen tarjous tehdään samaan tapaan valmiille tilauslomakkeelle ja keneltäkään en ole kuullut, etteikö olisi ilmaisen tarkastuksen tulos ollut, että ei tarvitse pinnoittaa, aina on pinnoituksen tarve. Ne mäskit vedetään sinne piippuun harjalla ja säkkirievulla piipun päälle viritetyllä venevinssillä. Parin (matalan) hormin rapaaminen pinnoitteella maksaa 4500€!Onko ollut Hartolassa savupiippujen pinnoittajia liikkeellä viime aikoina? Meille soitettiin ja kyseltiin talon ikää jne. kun olis tulossa näille seuduille ilmaiset savupiippujen tarkastukset. Ei kiinnostanut meikäläistä!
- Pettynyt1957
Älä ny hulluja puhu se ois sama kun sanosin ampukaa mut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1559819Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1267922Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2607472Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi26671Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1216152Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865951Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535752Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit934826Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja62592Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist531398