masennuksesta

mitäs tässä vois kertoa, koko mun elämäni on ollut tuskaa, ahdistusta ja itsetuhoisuutta, ne loppuvat ja sitten tulevat takaisin. en vain jaksa enää tämmöistä. en saa nukuttua enkä pysty syömään, vedän vain lääkkeitä, mutta nekin on jo tarpeettomia. en jaksa enää. olen työtön vieläkin vaikka olen parin vuoden päästä 30. hävettää kirjoittaa tälläistä, mutta en muutakaan voi tehdä ja enkä kyllä jaksaisikaan
kiitos jos jaksoitte lukea
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jeesus voi auttaa sinua. Hän sanoo Sinulle:
28. Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon.
29. Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
30. Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
Rukoil esiis Jeesusta ja tutustu Raamattuun. Pyydä häntä ottamaan elämäsi ohjaukseen. Hän varmaan tahtoisi johdattaa sinut Raamattun perustuvien uskovien yhteyteenkin, jotka ovat tukenasi. Mutta ennen kaikkea Jeesus tahtoo auttaa sinua kaikessa. Rukoile häntä rohkeasti, niin hän kyllä kuulee.:)

Äänestä

Kyllä jokaisen ihmisen elämä tärkeää on ja sillä on tarkoitus, vaikka ei jaksa tai ei ole mahdollista tehdä palkkatyötä. Pahaan oloon voi saada apu ja siitä avautuminen helpottaa.

Äänestä

älä siitä vaivu synkkyyteen jos et palkka työhön kykene. et oo ainoo tässä maassa...mul tuli mieleen tällänen idea.olin tornios ammatti korkea koulus about sun ikäsenä.kävin audio visuaalisen puolta. se oli ihan jees.lepposaa ja mukavaa tekemistä.siel on myös kuvataide puoli mis opetetaan enemmän maalausta.se vois olla sulle kivaa uutta juttua.molemmilla linjoilla on myös valokuvausta. ihan siistii oli. ei stressannu pätkääkään.olin siis aikuiskoulutuksena siellä. lukion läyneenä .sillon ainakin pääs aika helposti sisään.ei tarvinnu ihan joka kurssii käydä. suosittelen vaihtaan maisemaa jos meno tosissaa tökkii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dorea kirjoitti:

mitäs tässä vois kertoa, koko mun elämäni on ollut tuskaa, ahdistusta ja itsetuhoisuutta, ne loppuvat ja sitten tulevat takaisin. en vain jaksa enää tämmöistä. en saa nukuttua enkä pysty syömään, vedän vain lääkkeitä, mutta nekin on jo tarpeettomia. en jaksa enää. olen työtön vieläkin vaikka olen parin vuoden päästä 30. hävettää kirjoittaa tälläistä, mutta en muutakaan voi tehdä ja enkä kyllä jaksaisikaan
kiitos jos jaksoitte lukea

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu