Ruotsin lääketiede

Hämmentynytopiskelija

Hei. Tietääkö kukaan vaaditaanko ruotsin lääketieteessä, että on käynyt kaikki pitkän matematiikan 13 kurssia vai riittääkö ne pakolliset 10 kurssia? Tiedän kyllä, että myös pitkä kemia ja pitkä fysiikka on käytävä, mutta tuosta pitkästä matematiikasta olen saanut ristiriitaista tietoa.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvvx

      En tiedä vastausta kysymykseesi, mutta omassa todistuksessani on 11 matikankurssia ja "Matematik D" sillä selvä. 13 kurssia et mielestäni tarvitse.

      Mainitaan nyt sekin että 4 kurssia bilsaa on minimi (Biologi B). Kemiassa ilmeisesti kaikki 5 kurssia pitää olla suoritettuna, itselläni jää kemmat vajaaksi :(

      Osaako joku sanoa, saako hakukelpoisuuttaan täydennettyä ihan normi iltalukion kursseja käymällä ja pitääkö todistus (siis se iltalukion antama todistus siitä että olen ko. kurssit suorittanut ) käännättää?

    • marikaB

      Pitäisi juu hoitua täydennys ihan aikuislukion kurssit käymällä. Arvosanat ei kuitenkaan enää vaikuta keskiarvoosi (ei ainakaan korottavasti), mikäli olen oikein ymmärtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe