Eli olen hieronut kauppaa varovaisella tarjouksella 55m2 kaksiosta, jossa alkaa putkiremppa pinnoituksella ja uudet vesijohdot tänä vuonna.
Ajatuksena olis ostaa asunto ja muuttaa siihen itse huhti-heinäkuuksi oman kotimme julkisivuremppa pakoon, ja laitaa se vuokramarkkinoille elokuussa, eli sesonki aikaan.
Onko kokemuksia miten asunnon vuokraus onnistuu sesonki aikaan, mikäli tiedossa on että huoneistossa on pian päällä putkiremppa? Tuolla pinnoituksella ja vesijohtojen uusinnalla haitta lienee 2-4 viikkoa. Ajattelin esittää että tuolloin asunnossa voisi elää 1kk ilman vuokraa. Markkina vuokran pitäisi olla n. 600-650€ riippuen siitä onko sesonki vai ei.
asunnon ostaminen johon alkaa pian putkiremppa
5
149
Vastaukset
- KokeilemallaSelviää
Olen asunut useammassakin vuokra-asunnossa putkirempan aikaan, onhan siinä haasteensa, mutten mahdotonta. Samoin ikkuna- ja ovirempan aikaan asuminen onnistuu, mutta on siinä jälkikäteen vaan perkeleellinen siivous. Vuokranantajahan voi antaa alennusta vuokraan rempan ajaksi, mutta mitään pakkoa tuohon ei ole. Asia on täysin vuokranantajan itsensä harkittavissa. Omissa tapauksissani meni täysi vuokra myös remppakuukausina. Josk ensimmäinen ehokas ei tykkää ajatuksesta tulevaa putkiremppaa kohtaan, niin kyllähän niitä on varmasti muitakin tulijoita. Erityisesti mikäli tuo asunto on alueella, jossa kysyntä ylittää tarjonnan.
- toomioja
Oikea vuokra putkirempan aikaan -50%!
- kjbnkbn
Teippaa oviaukot vetoketjumuovilla niin ei tule pölyä. Kaksikin voi olla muovia.
- BauHerr
Kannattavuus riippuu täysin sijainnista. Mitään sesonkia ei pääkaupunkiseudulla enää ole, ellei halua keskittyä kantasuomalaisiin (esim. opiskelijoihin).
Jos asunto on pääkaupunkiseudulla, niin suurin osa potentiaalisista vuokralaisista on pakolaisia, joista suurin osa ei puhu suomea tai edes auttavaa englantia. Vuokrasta ei tarvitse kinata, vaan sen voit itse laskea Kelan asumistukilaskurilla. "Markkinavuokra" on tasan tarkkaan se mikä yhteiskunnan piikkiin menee.
Kokemuksia on sitten erilaisia. Osa on varsin sosiaalisia veikkoja, joten saatat joutua viettämään aikaa esim. vuokralaisen ravintolassa. - vuokraaaantaja
Hyvillä alueilla pääk.seudulla on toki yhä sesonki kun opsikelut alkavat.
Sesonki 1 elo-syyskuu. Sesonki 2 tammikuun alku.
Ei kannata ostaa putkirempattavaa ellei saa rempan verran hintaa alas. Lisäksi tulee haittaa eli tyhjiä tai alennettuja vuokrakuukausia. Jos 55m2 kasioon laitat 25000e remppaan saat siitä takaisin enintään 10te max 15 000e myydessä. Kannattaa aina ostaa putkirempattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25045426Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3511284Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21810924Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369741Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858558Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2326554Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 401817
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261550