Kiinanruusu

hurahtanut

Olen varmaan väärällä sivulla,mutta olen hurahtanut kiinanruusuihin ja kysynkin nyt olisiko kellään kiinarin siemeniä tai pistokkaita.Itsellä löytyy ainoastaan vanhanajan punainen kerrottukukkainen,

6

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onttomukulakiurunkannus

      Ostin joskus muinoin kirpparilta eurolla kaksi keltaisen kiinanruusun tainta ja olin innoissani. Näin jo sieluni silmillä valtaisan kukinnan suurissa kasveissa. Osoittautui, että ne olivat ihan täynnä vihannespunkkeja, joita en sitten saanut edes myrkyttämällä ja mäntysuopavedessä kylvettämällä kokonaan häviämään.

      Siispä varoituksen sana: Kiinanruusu taitaa olla aika altis vihannespunkille. Jos onnistut saamaan pistokkaan, kylvetä kunnolla mäntysuopavedessä, suihkuta puhtaalla vedellä sen jälkeen ja pidä karanteenissa vielä senkin jälkeen. Tee ahkerasti kirppusyynejä!

      Onnea ja menestystä kiinanruusuharrastuksellesi!

    • kiinarit

      vIhannespunkit on helppo saada pois kuumavesi liotuksella ja Raidilla mutta toista on ainakin Huiskulan kasvunesto aineella käsitellyt.Kukat pudottavat kaikki nuppunsa ,lehdet on kuin kovaa muovia,kukka voi kyllä tehdä uudet nuput mutta samalla menestyksellä.Jasenjälkeen kukka on pian entinen,On turhaa rahanhaaskua siellä kasvatetut kiinanruusut.Tätä samaa on jatkunut jo monta vuotta.Varokaa

    • kuorike

      Jokohan sitä pensasruusujen uutta lajiketta "Aarnio" olisi keväällä puutarhaliikkeissä?

    • Hei. Minulla ei ole siemeniä eikä pistokkaita, mutta liikenisikö sinulta vanhanajan kerrottukukkaisen pistokasta? Ja jos liikenee, missä päin asut? Minä asun Helsingissä.

    • tori.fi_ehkä_auttaa

      Joku ainakin tori.fi:ssä näkyy kaupittelevan kiinanruusun siemeniä. Kyseessä ilmeisesti "fatserinsekalaiset", joten yhtään ei tiedä millaisia kasveja tulee. Samoin ei ole takeita itävyydestä.

    • Gardenia.jasminoides

      Itse olen punkkiongelmaan käyttänyt näille uusille lajikkeille WC:n käsisuihkua. Kunnon suihkut erityisesti lehtien alapinnoille. Ensimmäisenä päivänä olen suihkuttanut kahteen kertaan, seuraavina parina päivänä suihkutus per päivä.

      Nämä kovalehtiset kauppalajikkeet kestävät kovaakin käsittelyä, mutta perinnelajikkeiden pehmeä lehti on ongelmallisempi. Yksi syy lehden pehmeyden lisäksi on pitkä lehtivarsi. Näiden vuoksi lehti kääntyy vesisuihkussa, joten alapintojen suihkuttaminen on hankalaa. Mutta näille uusille jämäkkälehtisille ihan toimivaksi todettu myrkytön ja suttaamaton vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      314
      5170
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      116
      2692
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1706
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      110
      1252
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      350
      1094
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      139
      1054
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      267
      999
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      37
      909
    9. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      99
      899
    10. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      40
      841
    Aihe