Onko tietoa mikä on tilanne maahanmuuton osalta? Toisin sanoen pitääkö huhut paikkaansa, että täysi romahdus voi tapahtua jo tänä vuonna? Ruotsi vois olla yks mahdollinen paikka minne lähteä opiskelemaan, mutta hieman mietityttää, että viitsiikö lähteä, jos on vaarana, että valtiossa alkaa joku sekasorto kesken opintojen.
Ruotsin mahdollinen romahtaminen
Ekonomiksi_2016
3215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei Ruotsissa mitään romahda- Täällä on miljoona integroitunutta ulkomailta tullutta kansalaista jo ennestään, suomalaisiakin aika paljon ja jokaisen kielellä on opetusta, opettajia, tulkkeja, ja julkaistua informaatiota ja täällä on totuttu ulkomaalaisten vastaanottamiseen hätätilanteissa- yksi 70 000 suomalaislastenkin erä sodan päivinä " lätt som plätt"- ja palautus kun tilanne stabiloitui- tästä on nytkin kysymys: odotetaan raa´an sotatilanteen stabiloitumista monin seuduin- täällä ei varsinaisesti 10 000 tai satatuhatta pakolaista ole kovin suuri eri asia- siinä missä Eesti punnitsee kymmentä, Latvia yhtä tai Suomi sataa pakolaistaan ja on romahduksen partaalla toleranssissa, jota ei ehkä edes ole.
Jos olet musta tai arabi, muuta Ruotsiin. Valkoisille ei mikään hyvä maa enää ollut hetkeen...
Asuntojen hinnat ovat romahtaneet Ruotsissa. Kalleimmat asunnot sijaitsevat Tukholmassa ja Malmössa. Nyt hinnat ovat enää promillen murto-osan siitä, mitä ne olivat vielä helmikuussa 2016.
Suomesta saapuneet Odinin finnjävelit ovat pilanneet Ruotsin asuntomarkkinat. Kukaan ei halua asua 100km lähempänä slussenilla möykkääviä ja haisevia suomalaisjuoppoja.