Onko tietoa mikä on tilanne maahanmuuton osalta? Toisin sanoen pitääkö huhut paikkaansa, että täysi romahdus voi tapahtua jo tänä vuonna? Ruotsi vois olla yks mahdollinen paikka minne lähteä opiskelemaan, mutta hieman mietityttää, että viitsiikö lähteä, jos on vaarana, että valtiossa alkaa joku sekasorto kesken opintojen.
Vastaukset 3
- qmnc
Ei Ruotsissa mitään romahda- Täällä on miljoona integroitunutta ulkomailta tullutta kansalaista jo ennestään, suomalaisiakin aika paljon ja jokaisen kielellä on opetusta, opettajia, tulkkeja, ja julkaistua informaatiota ja täällä on totuttu ulkomaalaisten vastaanottamiseen hätätilanteissa- yksi 70 000 suomalaislastenkin erä sodan päivinä " lätt som plätt"- ja palautus kun tilanne stabiloitui- tästä on nytkin kysymys: odotetaan raa´an sotatilanteen stabiloitumista monin seuduin- täällä ei varsinaisesti 10 000 tai satatuhatta pakolaista ole kovin suuri eri asia- siinä missä Eesti punnitsee kymmentä, Latvia yhtä tai Suomi sataa pakolaistaan ja on romahduksen partaalla toleranssissa, jota ei ehkä edes ole.
- Norjaanmieluummin
Jos olet musta tai arabi, muuta Ruotsiin. Valkoisille ei mikään hyvä maa enää ollut hetkeen...
- Halpoja_asuntoja
Asuntojen hinnat ovat romahtaneet Ruotsissa. Kalleimmat asunnot sijaitsevat Tukholmassa ja Malmössa. Nyt hinnat ovat enää promillen murto-osan siitä, mitä ne olivat vielä helmikuussa 2016.
Suomesta saapuneet Odinin finnjävelit ovat pilanneet Ruotsin asuntomarkkinat. Kukaan ei halua asua 100km lähempänä slussenilla möykkääviä ja haisevia suomalaisjuoppoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811213- 42814
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden236708Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga61673Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35581Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77550- 45548
- 37502
- 23498
- 26482