Banksylle kävi hieman nolo temppu

Huippulahjakas

Ranskan Calaisissa on joutunut viime aikoina kärsimään ennennäkemättömän paljon pakolaisista, he tunkeutuvat paikallisten ihmisten koteihin ja pahoinpitelevät heitä, sekä aiheuttavat valtavia ongelmia.

Calaisissa on pakolaisilla oma sisäinen kaupunki, jota kutsutaan viidakoksi. Maailmankuulu katutaiteilija Banksy kävi maalaamassa viidakkossa olevaan muuriin kuvan Steve Jobsista pakolaisena. Teoksen viesti oli että koska Jobs oli Syyrialaisen maahanmuuttajan lapsi, pitäisi rajat avata kaikille pakolaisille. Projekti päättyi nolosti, kun viidakon asukkaat peittivät pressulla maalauksen ja alkoivat pyytää rahaa niiltä jotka maalauksen halusivat nähdä.

Calais alkaa olla raunioilla ja Banksyn teko oli sinänsä hyvin irvokas, koska sillä ajettiin takaa koko Eurooopan saattamista raunioiksi. Näin kuuluisa taiteilija asettui valtapolitiiikan pelinappulaksi, kansalaismielipidettä vastaan. Hyvin epämiellyttävä teko. Joka vielä päättyi pakolaisten teoksella rahastamiseen.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinullaUnohtui

      ....tosta kopiosta lainausmerkit make. Toi on luvatonta hommaa!

    • Huippulahjakas
      • stopus

        taiteiljan työ on niin kuin leikkisi puutikuilla samaan aikaan kun toiset ihmiset käy sotaa. onko se shamanismia, tyhmyyttä, kulttuuridiotismia, ylijäämä?

        ihmiset kärsivät astmoista, joita voisi parantaa nukkumalla ulkona. Ihmisten vastustuskyky on heikko, että sairastumme esimerkiksi tupakasta, vaikka jos asuisimme koko ajan ulkosalla, niin epäilen, että tupakan käytöstä ja ehkä lihan syömisestä emme kysyisi kahteen kertaan, koska keho tarvitsee jotakin tupakan kaltaista ja ehkä lihan, silloin kun ruoan tuotanto on vaikeaa. Käytetään sähkötupakkaa koska sairastumme luonnollisesta tupakasta.

        Refugeessa on jotakin simppelia.
        Yritin päästä refugeen hoitajaksi, mutta ei tahdottu minua.


      • stopus

        Eräässä paikallislehdessä oli artikkeli, kuinka perheen isä ei sietänyt talon sisätiloja. Hänelle kehittyi allergiaa. Hän kiersi lääkärit ja keinot, mutta ei auttanut, joten ei ollut muuta keinoa kuin siirtyä pihan telttaan. Kyläläiset toivat hänelle armeijahellan ja hän nukkui kovissakin pakkasissa ulkona. Hänellä oli monta lasta kotona ja vaimo, mutta itse hän ei pystynyt elää sisällä, eikä edes käydä töissä.

        Toinen tapaus kuului, että keski-ikäinen nainen ei sietänyt sähkötuotteita lähelläkkään. Hänelläkin oli allergiaa. Hän joutui muuttamaan maalle sähköttömään taloon ja pitämään kontaktia ulkomaailmaan kirjeitse. Hänen ainoa aktiivinen kaverinsa on ollut naapuri, joka tuli kylään.

        Nykyisin syntyy maailmaan lisää lapsia, jotka eivät osaa tai haluaa kirjoittaa tai lukea. Monet sukupolvet ovat olleet jo niin oppineita, että heidän lapsensa eivät tahdo enää oppia.

        Itse tahdon vain matkustaa pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe