Kilpirauhasen tsh arvot

Potila

Minkälaisilla kilppari arvoilla olette saaneet tyroksiini lääkityksen ja minkälaisella annoksella?

26

1693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verikoearpajaiset

      Odotan mielenkiinnolla ... ja pessimistisenä. Tuntuu olevan Suomessa aivan sattumanvaraista. USAssa usein TSH-arvolla 2,5 saa lääkityksen.
      Mitata kylläkin pitää vähintään T4v:kin, mutta kaiken järjen mukaan myös T3v ja TPOab niin pääsee vähemmillä lääkärikäynneillä ja kaikkien kustanuksia säästyy,
      TSH kyllä vaihtelee päivästä toiseen ja vuorokaudessakin: http://bit.ly/1MpX4kZ

      • verikoearpajaiset

        Hiiri lipsui, sorry. TSH-vaihtelu http://bit.ly/1PL1fwC
        Potilas näyttää "terveimmältä" klo 10 jälkeen


      • viikon-TSH-arvonta

        TSH usein näyttää aivan satunnaista lukua. Siihen vaikuttaa tusinan verran erilaisia osittain aivan arkisia tekijöitä. Oireiden mukaan pitäisi toimia, ensin muutama tavallinen muu syy poissulkien, sitten koelääkitys


    • Potila

      Tsh oli 2.4 ja kaikki vajatoiminna oireet, tk lääkärit tyrmää täysin vajaatoiminta ehdotukset. Mieliala lääkkeitä määräisi hyvin mielellään mut sekään kortti ei enää mene läpi kun kaikki mieliala lääkkeet on jo kokeiltu tuloksetta.. Mistä löytää hyvän lääkärin joka ottaa tosissaan.

      • Aiheuttajia-Ja-Puutoksia

    • Niintainäinniinpäniin

      Mietin kans samaa.. Kertokaa numeroita.. :)

    • epätieoinen

      minä myös olisin halukas kuulemaan. tuloksia esiin ihmiset..:)

    • euron_lantti_esille
    • Erakkoo

      Mitkä arkiset tekijät vaikuttaa kilpirauhaseen?

    • pienikorvaushoitotarpeen

      TSH 80, T4V 6-8. 3vkoa aikaisemmin TSH 0,03 ja T4V 30. Kyseessähän oli siis edeltävä hypertyreoosin hoito Tyrazolilla n. kolmen kk ajan-- Tyrazol- annosta oli jo laskettu ed. kokeiden aikaan reilusti-- enimmillään annos oli 12 tabl /pv. On 10 v tapahtuneesta, joten en kyllä muista aloitustyroksiiniannosta. Tyrazol lopetettiin samantien. Tuo hypertyreoosi liittyi sydänlääkkeeseen Cordarone (amiodaroni), Nyt voin kilpirauhasen suhteen mainiosti-- välillä on testailtu, olisiko oma kilppari toipunut, mutta pienikin annoslasku ( käytän 100 mikron tabl 6,5/vko) tuo lievänä nuo rajun hypotyroosin oireet takaisin TSH-tasolla 4, toisaalta 24 t lääketauon jälkeen aamuT4V 21-22 tuo selvästi hypertyreoosin oireita-pieni kuuman tunne, univaikeus- vähän kuin olisi juonut pannullisen kahvia, beetasalpaajan pulssia laskeva teho huononee ja väsymys myös silloin. Väsymys, lihasvoimattomuus oli itselläni liiketoiminnan aikana (TSH mittaamattomissa,T4V 87) paljon voimakkaampaa kuin tuon lyhyen vajaatoimintajakson aikana.

      • epätoivonpartaalla

        huh, onpas ollut korkealla arvot..:O itseä eniten häiritsee kun pitemmän aikaa on melkeinpä kaikki vajaatoiminnan oireet ollut, mutta arvot viitteissä. lääkärit ei paljoa korvaansa lotkauta, potilaan ohjeisiin. olisi jo korkea aika saada selvyys, mutta miten? kertokaa rakkaat ystävät.


      • kelvoton_diagnosointi

        > kaikki vajaatoiminnan oireet ollut, mutta arvot viitteissä.
        Puolet potilaista on tällaisia, "keskenjätety" hoito: http://bit.ly/1mKHqvP
        Linkitetyn alussa on ihan suomalaisia asian totevia kirjoituksia.
        Vuorokausivirtsan T3v on luotettavin käytönnöllisista mittauksista


    • heittopussi

      heitteleekö kilppari arvot vuoden aikojen mukaan? talvisin näihin aikoihin alan oirehtimaan. väsymys, jokapaikankipu, kurkussa/kaulalla kuristava tunne, iso kaksari jota normaalisti ei ole.

      • toiminnanvaihtelut

        "TSH displays a seasonal variation in healthy people, with TSH levels lowest in the spring. The variation from the mean TSH (average of 12 monthly TSH values) was 29.1%
        Tämä siis vain TSH:n vuosivaihtelusta. Maailmallakaan paljoa ei viitsitä oikeasti selvittää kilpirauhasen toimintaa edes vajaatoiminnan diagnosoinnissa. Puhumattakaan vuosivaihteluista :-)
        Suorin sevittämistapa olisi perusaineenvaihdunnan mittaus, tosin eräin hankaluuksin ja asiantuntijat suosivatkin virtsan T3-vrk-mittausta


      • Ni6394
        toiminnanvaihtelut kirjoitti:

        "TSH displays a seasonal variation in healthy people, with TSH levels lowest in the spring. The variation from the mean TSH (average of 12 monthly TSH values) was 29.1%
        Tämä siis vain TSH:n vuosivaihtelusta. Maailmallakaan paljoa ei viitsitä oikeasti selvittää kilpirauhasen toimintaa edes vajaatoiminnan diagnosoinnissa. Puhumattakaan vuosivaihteluista :-)
        Suorin sevittämistapa olisi perusaineenvaihdunnan mittaus, tosin eräin hankaluuksin ja asiantuntijat suosivatkin virtsan T3-vrk-mittausta

        Kerrotko lisää kiitos.


      • TSH-infoähkykö

        Surullista mutta totta että kilpirauhasasiossa on potilaan itse etsittävä tietoa. Hypotyreoosi-info -blogi kait paras suomenkielinen. Linkkilista on pisin turpaduunari.fi'n "missä mennään..." -kirjoituksessa
        Suomeksi ei juuri tähän TSH-vaihteluun kai löydy, auttaisikohan konekääntäjä kun googlaat “factors influencing tsh levels”


    • nappianaamaan

      tsh 5,7 ja t4v 12.lisäksi vasta-aineet yli 1000.2 v napsittu thyroxinia ja olo edelleen ihan syvältä.

      • hoito_puolivälissä

        TPOab: “Virallinen” totuus on että TPOab:lle ei mitään mahtaisi. Joskus harvoin hoidetaan kortisonilla. Netissä pitkään on väitetty seleenin auttavan ja uusin hälinä on PubMed 26672672 selostettu magnesiumkuuri.
        TSH ja T4v huonot, kestääkö kroppasi nostoa: http://bit.ly/1mKHqvP


    • noobie81

      Alunperin n. vuosi sitten TSH 57.0. T4V arvoa ei tuolloin testattu. Lääkitys aloitettiin heti ja 10 päivässä arvot oli TSH 8.3, T4V 16.2, vasta-aineet koholla. Ultraäänessä havaittiin kilpirauhasen olevan kärsineen näköinen ja joitakin pieniä kystia tms., joista ei otettu koepaloja pienuuden tähden. Nyt tällä hetkellä arvot TSH 0.32, T4V 20.2 ja tässä tasossa pysyneet puolisen vuotta ja tällä mennään puoli vuotta eteenpäin. Olotila nyt väsyneempi kuin aiemmin syksyllä, mutta silloin harrastin enemmän liikuntaa. Flunssailun takia jäänyt vähemmälle, mutta kevät/kesä näyttää onko liikunta avain jaksamiselle.

      • TSH-0.32-T4v-20.2

        > tällä hetkellä arvot TSH 0.32, T4V 20.2
        Ei hassumpia, ovat kuin Suomen molempien osaavien endokrinologien hoidossa jos "viitearvoihin" pääsy ei vielä ole vähentänyt oireita tarpeeksi.
        Oireitahan toisaalta voi aiheuttaa muukin: http://bit.ly/1QdB0i9
        Oireita toisaalta on joiltakin poistanut milloin mikäkin: http://bit.ly/1RzfR58 jossa mainittu L-tyrosiini viimeksi hälisty. Ja ubikinoni


    • qmnc

      Aikoinaan 1990-luvulla eräs yleislääketieteen erikoislääkäri kiinnitti huomiotaan kilpirauhaseeni ja sanoi, että sitä pitää alkaa seurata. Arvot kipusivat vähitellen yli 4 ja silloin aloitettiin lääkitys. Eräs toinen spesilaisti katsoi TPOvasta-aineet 2004 ja ne olivat koholla, jotain 240, mutta sellaista ei tavitse sen ihmeemmin "hoitaa" tai "kontrolloida", - kunhan nyt ovat olemassa, niin ovat eräänlainen diagnoosiapu. Sitten on koetettu pitää TSH alle 3,5 arvoissa ja toisaalta TSH yli 0,04 arvoissa. Ja T4 lukemat on pidetty 10- 20 välillä, jossa vointini on parhaimmillaan jos se on non 15- 18 välillä. Jo yli Tn-arvo 20 on liikaa, pitää nopeaa pulssia ja peruslämpökin nousee. eräs kolmas lääkäri katsoi ferritiinin ja se oli alle normaalin ja käski ottaa joskus rautaa- raudan puute ei näkynyt hemoglobiinista. Käytän 100 mikrogrammaa levaxiinia, mikä merkitsee tällä hetkellä 1,38 mikrogrammaa painokiloa kohti. Otan lääkkeen aamulla veden kanssa. Tällä tavalla on mennyt vuosia.
      Aluksi kun ei ollut lääkettä, kuristi kurkkua, kilpirauhanen oli kova kuin korppu ja kipeä, Kun sain lääkkeen, se ikäänkuin "kihahti happea täyteen" ja ensin hieman turposi ja kuristus kurkulta hävisi. Nyt se on oireeton.

    • Dippadaa

      Kerran aloitin potilaalle tyroksiinilääkityksen, kun TSH oli 1,1. Mutta sillä tytöllä oli kyllä ihan pätevät perustelut pyynnölleen :)

    • kummaatouhua

      Mun tyttärelläni vielä seurataan vaikka oireet ovat selkeät. Tsh melkein 6 js t4v 12,,,Mutta kun käy kontrollisaa pian-menen lääkäriin mukaan.Olen vajaatoimintaa sairastava tyttäreni äiti.Vaadin lääkityksen aloittamista.

      • odotellessa_pahenee

        > ... oireet ovat selkeät. Tsh melkein 6 ...
        Ja kansainvälisen tutkimustiedon mukaan KANNATTAISI aloittaa lääkitys paljon aikaisemmin (varsinkin jos TPOab koholla) http://bit.ly/1RNoc2N


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15350
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3399
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      269
      2424
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1763
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      128
      1474
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      369
      1411
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1213
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1115
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      942
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      905
    Aihe