V***n taajuusvenkslaukset

j-lauta

Taas on se aika vuodesta kun antenniverkon kanavapaikkoja ja taajuuksia venkslaillaan, nyt ei näy suurin osa antenniverkon maksukanavista ja ilmaiskanavista ainakaan JIM. Vaatii antennifirman talojakamoon virittämään keskusvahvistimille uudet taajuudet, jonka jälkeen asukkaat joutuvat tekemään kanavahaun. Ainakaan tänne taloon ei ole vielä antennifirma ehtinyt vahvistimien viritystä tekemään kun voi olla "muutama" muukin talo mihin tuo joudutaan tekemään, joten nyt ei ole muutamaan päivään tietyt kanavat näkyneet ollenkaan.

Saadanko näille venkslauksille koskaan loppua? Miksi hitossa taajuuksia ja kanavapaikkoja pitää vuodesta toiseen venkslailla edes takaisin?

9

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtioneuvosto_syypää

      Syytä siitä valtioneuvostoa joka on päättänyt antaa osan tv-taajuuksista mobiililajakaistan käyttöön.

      • Huutokaupalla_taajuuksia

        http://www.taajuusmuutos.fi/taajuusmuutos.fi/aikataulu on taajuusmuutosten aikataulu nähtävillä, mutta kuka näistä on kiinnostunut? Taloyhtiössä alkaa rähinä vasta sitten, kun osa kanavista katoaa ja jos vahvistintekniikka on vanhaa, niin joudutaan vaihtamaan ohjelmoitava vahvistin, joka maksaa. Tästä sitten puhutaan kevään yhtiökokouksessa, että oliko se vahvistin pakko vaihtaa;)
        "Antaa" on väärä sana, sillä rahaa kysytään joka paikassa. Taajuudet huutokaupataan varmaan sopuisasti kolmen suurimman operaattorin kesken?
        http://www.lvm.fi/-/toimiluvat-kaupalliseen-kayttoon-700-taajuuksilla-huutokaupataan
        Liikenne- ja viestintäministeriö on päättänyt, että toimiluvat kaupalliseen käyttöön 700 megahertsin taajuusalueella myönnetään huutokauppamenetelmällä. Huutokaupan järjestäisi vuoden lopussa Viestintävirasto. Itärajalla saattaa tulla vielä ongelmia, jos rajanaapuri viivyttelee 700 MHz:n taajuusalueen vapauttamisen kanssa, sillä sotilaskäyttö tarvinnee kyseisiä taajuuksia myöhemminkin. Toisaalta EU:ssa ei taideta muualla pitää kiirettä ko. taajuusalueen käyttöönoton kanssa, joten ollaan Suomessa hiukan etukenossa mobiiliverkkojen kehityksen suhteen?
        Suomessa mennään takaperin puuhun: Ensin haluttiin kuitua lähes jokaiseen kotiin ja nyt on todettu, että tehtävä on mahdoton, sillä kustannus saattaa olla 15000 euroa / talous. Rakennuttaminen annettiin paikallisten osuuskuntien tehtäväksi ja tuloksena on vain se, että osa osuuskunnista teki konkurssin ja osakkaana olleet kunnat maksavat aikanaan niiden velat. Uutena järkevänä vaihtoehtona on, että rakennetaan kuituverkkoa asutuskeskuksiin ja sivukylät hoituu 4G-verkkojen avulla edullisempaan hintaan. Järki alkaa vähitellen voittaa..?


    • Jznxnfnfnf
      • väärin-meni

        Ei aiheuta antenninkääntöä vaan nuo norjalaiset vuokraa Digitalta mastot ja mahdollisesti muutakin.


      • Oletko.dorka

        Siis mitä vittua? Linkität uutisen, jota et edes itse viitsi lukea? "Lähetysten mahdollinen siirtyminen Norkringin verkkoon ei aiheuttaisi muutoksia kuluttajien antennijärjestelmiin."


    • antennit-mäkeen

      Voitaisi tehdä poliittinen päätös, että kaapeliverkkoon liittyminen pakolliseksi niillä alueilla joissa se on mahdollista. Vähän kuin kunnalliseen vesihuoltoonkin on pakko liittyä mikäli sellainen on alueella mahdollista, niin satojen tuhansien elämä helpottuisi kun tuon antenniverkon kanssa pelleily jäisi pois.

      • yleveronlisäksi

        Ja siitä kaapeliverkossa olostahan alkaisi juosta jatkuva maksuvelvollisuus .


      • näin-olisi
        yleveronlisäksi kirjoitti:

        Ja siitä kaapeliverkossa olostahan alkaisi juosta jatkuva maksuvelvollisuus .

        Tuskin on ainoa asia joka olisi pakollinen ja josta on pakko maksaa.


    • TvAallotMeneeRajanYli

      Analogisesna aikana tv-lähetysluvat olivat poliittisista syistä todella kiven alla. Muistanpa yhdenkin yrittäjän Joensuussa, joka haki lupaa parikymmentä vuotta, eikä saanut... Nyt digiaikana myönnetään jopa viikon lupia, eli joudut virittelemään todella usein televisiotasi. USA:ssa joissakin kaupungeissa on todella tv-antennit kielletty. Jos ei halua olla riipuvainen kaapelista, joutuu anomaan poikkeusluvan antenni-tv:tä varten. En pidä kaapelitelevisiota ratkaisuna sananvapuden kannalta. Kaapelissa on helppoa katkaista lähetys myös poikki. Onhan se helppoa myös antennitelevisiossa lukuunottamatta rajaseutuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe