V***n taajuusvenkslaukset

j-lauta

Taas on se aika vuodesta kun antenniverkon kanavapaikkoja ja taajuuksia venkslaillaan, nyt ei näy suurin osa antenniverkon maksukanavista ja ilmaiskanavista ainakaan JIM. Vaatii antennifirman talojakamoon virittämään keskusvahvistimille uudet taajuudet, jonka jälkeen asukkaat joutuvat tekemään kanavahaun. Ainakaan tänne taloon ei ole vielä antennifirma ehtinyt vahvistimien viritystä tekemään kun voi olla "muutama" muukin talo mihin tuo joudutaan tekemään, joten nyt ei ole muutamaan päivään tietyt kanavat näkyneet ollenkaan.

Saadanko näille venkslauksille koskaan loppua? Miksi hitossa taajuuksia ja kanavapaikkoja pitää vuodesta toiseen venkslailla edes takaisin?

9

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtioneuvosto_syypää

      Syytä siitä valtioneuvostoa joka on päättänyt antaa osan tv-taajuuksista mobiililajakaistan käyttöön.

      • Huutokaupalla_taajuuksia

        http://www.taajuusmuutos.fi/taajuusmuutos.fi/aikataulu on taajuusmuutosten aikataulu nähtävillä, mutta kuka näistä on kiinnostunut? Taloyhtiössä alkaa rähinä vasta sitten, kun osa kanavista katoaa ja jos vahvistintekniikka on vanhaa, niin joudutaan vaihtamaan ohjelmoitava vahvistin, joka maksaa. Tästä sitten puhutaan kevään yhtiökokouksessa, että oliko se vahvistin pakko vaihtaa;)
        "Antaa" on väärä sana, sillä rahaa kysytään joka paikassa. Taajuudet huutokaupataan varmaan sopuisasti kolmen suurimman operaattorin kesken?
        http://www.lvm.fi/-/toimiluvat-kaupalliseen-kayttoon-700-taajuuksilla-huutokaupataan
        Liikenne- ja viestintäministeriö on päättänyt, että toimiluvat kaupalliseen käyttöön 700 megahertsin taajuusalueella myönnetään huutokauppamenetelmällä. Huutokaupan järjestäisi vuoden lopussa Viestintävirasto. Itärajalla saattaa tulla vielä ongelmia, jos rajanaapuri viivyttelee 700 MHz:n taajuusalueen vapauttamisen kanssa, sillä sotilaskäyttö tarvinnee kyseisiä taajuuksia myöhemminkin. Toisaalta EU:ssa ei taideta muualla pitää kiirettä ko. taajuusalueen käyttöönoton kanssa, joten ollaan Suomessa hiukan etukenossa mobiiliverkkojen kehityksen suhteen?
        Suomessa mennään takaperin puuhun: Ensin haluttiin kuitua lähes jokaiseen kotiin ja nyt on todettu, että tehtävä on mahdoton, sillä kustannus saattaa olla 15000 euroa / talous. Rakennuttaminen annettiin paikallisten osuuskuntien tehtäväksi ja tuloksena on vain se, että osa osuuskunnista teki konkurssin ja osakkaana olleet kunnat maksavat aikanaan niiden velat. Uutena järkevänä vaihtoehtona on, että rakennetaan kuituverkkoa asutuskeskuksiin ja sivukylät hoituu 4G-verkkojen avulla edullisempaan hintaan. Järki alkaa vähitellen voittaa..?


    • Jznxnfnfnf
      • väärin-meni

        Ei aiheuta antenninkääntöä vaan nuo norjalaiset vuokraa Digitalta mastot ja mahdollisesti muutakin.


      • Oletko.dorka

        Siis mitä vittua? Linkität uutisen, jota et edes itse viitsi lukea? "Lähetysten mahdollinen siirtyminen Norkringin verkkoon ei aiheuttaisi muutoksia kuluttajien antennijärjestelmiin."


    • antennit-mäkeen

      Voitaisi tehdä poliittinen päätös, että kaapeliverkkoon liittyminen pakolliseksi niillä alueilla joissa se on mahdollista. Vähän kuin kunnalliseen vesihuoltoonkin on pakko liittyä mikäli sellainen on alueella mahdollista, niin satojen tuhansien elämä helpottuisi kun tuon antenniverkon kanssa pelleily jäisi pois.

      • yleveronlisäksi

        Ja siitä kaapeliverkossa olostahan alkaisi juosta jatkuva maksuvelvollisuus .


      • näin-olisi
        yleveronlisäksi kirjoitti:

        Ja siitä kaapeliverkossa olostahan alkaisi juosta jatkuva maksuvelvollisuus .

        Tuskin on ainoa asia joka olisi pakollinen ja josta on pakko maksaa.


    • TvAallotMeneeRajanYli

      Analogisesna aikana tv-lähetysluvat olivat poliittisista syistä todella kiven alla. Muistanpa yhdenkin yrittäjän Joensuussa, joka haki lupaa parikymmentä vuotta, eikä saanut... Nyt digiaikana myönnetään jopa viikon lupia, eli joudut virittelemään todella usein televisiotasi. USA:ssa joissakin kaupungeissa on todella tv-antennit kielletty. Jos ei halua olla riipuvainen kaapelista, joutuu anomaan poikkeusluvan antenni-tv:tä varten. En pidä kaapelitelevisiota ratkaisuna sananvapuden kannalta. Kaapelissa on helppoa katkaista lähetys myös poikki. Onhan se helppoa myös antennitelevisiossa lukuunottamatta rajaseutuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe