Flunssan pahin aika on meneillään. Flunssaa ei kukaan toivo. Mutta kun tuo flunssa on ajankohtainen aihe, on siitä muutama sana sanottavana, koska se sotkii kaiken mitä seuraaville päiville on suunitellut.
Flunssa? Kirjaimellisesti sanottuna, että räkä valuu nokasta ja silmiä vetistää ja punoittaa. Iski flunssa, kuin halolla päähän lyöty. Illalla ei mitään oireita flussasta, mutta aamulla, nokka tukossa. Oikea nenän sierain toimii, mutta vasen sierain aivan tukossa. Tuntuu kuin vasemassa sieraimessa olisi kiristetty kuminauha. Flunssa? Ja ne aivastukset tulevat sarjana ja viruksia lentää ympäristöön.
Lepo hetken auttaa, mutta kun kävelemään lähtee, niin räkä valuu alaspäin, tukkoinen olo ja taas sarjatulella aivastuksia.
Mutta missä kuume? Kuumetta ei tule. Niin ja töihin meno? Voiko flunssaisena mennä töihin ja saako sairaslomaa kun ei ole kuumetta, mutta kun on kuitenkin flunssa? Sitä varmaan moni miettii, vai mieettiikö?
Flunssa iski. Ei kuumetta. Töihin meno?
12
1375
Vastaukset
- käytyläpi
Noin kaksi viikko siinä menee,palautuminen yhden viikon,voi sanoa että kova sairaus.
- make...vaan
Mitä sinäkin make..vaan töistä puhut montako tuntia olet töitä tehny tuskin yhtään!!Mitääs muuta sinne hietakylälle kuuluu joko kävit puolukassa pökiö?Joko äitee keitti iltakahveet munkeron kera mukava tämä itselleen vastailu..
- make...vaan
Sinä olet joku toinen make..., minä oikee make...
- make...vaan
Minä olla oikea make,mukavaa tämä itselleen vastaillu!
- jotainmärkää
Mulla vittu vuotaa kans.
- KuumajuomajaBurana
Riippuu työstä, työpaikasta, mitä teet. Kevyt sisähomma, töihin mars. Raskas fyysinen ulkotyö, ehkä ei työkunto parhaimmillaan ja vaarana jälkitaudit jos kovin rasittaa itseään.
Aivastella voi nenäliinaan, ei este töihin menolle. Ja kuten aina ja kaikkialla flunssakauden aikana se käsihygienia kantsii muistaa niin pöpöt ei tätä kautta sitten leviä.- helpponakki-
Kestää aikansa ja lähtee kolmen viikon yskimisen jälkeen.
- Suomalainen-mies-
Ok. Nuha lähtee n....la yskä yskimällä akka juomalla,lukitaan nämä.
- make...vaan
Juuttaan pökiöt!!
- make...vaan
Kenenkään ei pidä olla liiaksi työnarkomaani, että uhrautuu töihin flunsaisena. Jokaisella on oikeus sairastaa. Sairaslomapäivä on palkallinen. Työpaikalla oleminen flunssaisena laskee omaa työtehoa ja flunssainentyöntekijä vain levittää flunssaviruksia työyhteisön muihin työntekijöihin.
Raskaassa työssä oleva työntekijä altistaa itsensä flunssan jälkitaudeille. Sängyssä makaaminen ja lepo on paras lääke flunssaan.
Totta, että nuha lähtee niistämällä, yskä yskimällä ja akka juomalla. Mutta voi se akka tulla takasikin, jos juomisen lopettaa.
- make...vaan
Milloin menet töihin juuttaan pökiö?Mukavaa tämä itselleen vastaillu..
- OIKEA..make..vaan
Keskustelun avaus on liian pitkä, ei sitä jaksa lukea, tuskin kukaan. Kappalejakokin on unohdettu avauksessa. Yhteenpötköön kirjoitettu teksti on tylsää ja väsyttävää luettavaa. Kirjoituksessa pitäisi olla kappalejako ja kussakin päälause ja asioita selventäviä sivulauseita. Koskien keskustelunavausta. Ota opiksesi; minun neuvoni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042915Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus911406- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401236Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121128Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89882Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.43763