Asiahan on ollut jo pitkään tiedossa ja nyt siitä on saatavilla tutkittuakin tietoa.
http://www.mikrobitti.fi/2016/02/linuxin-osuus-tyopoydilla-jopa-40-prosenttia-ilman-windows-piratismia/
Tästä syystä ms ei ole kovinkaan innokas suitsimaan ohjelmiensa piraattiversioiden käyttöä sillä tehokkaat piraattiestot vain siirtäisi näiden piraattien käyttäjät linuxin ja vapaiden ohjelmien pariin. Ms:n kauhistukseksi. Ms rakastaa rahastaa linuxia mutta se ei todellakaan rakasta linuxin käyttäjiä vaan pistää kantoja kaskeen niille minkä ehtii.
http://www.mikrobitti.fi/2016/02/linuxin-osuus-tyopoydilla-jopa-40-prosenttia-ilman-windows-piratismia/
Tästä syystä ms ei ole kovinkaan innokas suitsimaan ohjelmiensa piraattiversioiden käyttöä sillä tehokkaat piraattiestot vain siirtäisi näiden piraattien käyttäjät linuxin ja vapaiden ohjelmien pariin. Ms:n kauhistukseksi. Ms rakastaa rahastaa linuxia mutta se ei todellakaan rakasta linuxin käyttäjiä vaan pistää kantoja kaskeen niille minkä ehtii.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Piraattiwindows se vasta vakoileekin.
Nyt ku Win 10 on ilmanen , niin siitä seuraa varmaan Linuxin väheneminen pöytäköneissa
Ei ole ilmainen. Vain windowsin omaaville, joten ei vaikuta linuxin käyttäjiin mitenkään. Sitä paitsi heille windows 10 sisältää vakoilun, joka nostaa linuxin käyttöä pöytäkoneissa, koska linux on kuitenkin ilmainen, niin siihen on helppo siirtyä.
Muka ilmainen windows. Ms käyttää huumekauppiaiden hyväksi havaitsemaa keinoa että ensin annetaan ilmaiseksi ja kun toinen on koukussa niin sitten alkaa rahastus.
Mikä rahastus muka alkaa?
Sinä siis olet sitä mieltä, että Microsoft jakaa Windows 10-päivityksiä koska rakastaa teitä winhihhuleita pyyteettömästi, eikä aio ansaita sillä?
Microsoft jakaa W10 ilmaseksi, koska:
1. Microsoft haluaa, että on vähemmän versioita tuettavaksi -> pienemmät ylläpitokulut ja parempi ohjelmistojen laatu
2. Uusissa Windowseissa on Microsoftin sovelluskauppa, mikä on alustariippumaton. Näin saadaan sovelluskaupalle suurempi käyttäjäkunta ja ohjelmistokehittäjille houkuttelevammaksi tehdä Windows-ohjelmia, mikä auttaa myös Microsoftin mobiilipuolta, mitä on kritisoitu ohjelmistotarjonnastaan.
Siinä nyt alkajaisiksi kaksi perustelua.
Sinulta ei ole vielä tullut yhtään.
Eli rahastaa on siis tarkoitus.
Rahastaa ketä ja miten? Kustannussäästöt eivät ole rahastamista. Windows Storessa on maksullisia ohjelmia, mutta ei niitä ole pakko ostaa.
Eiköhän niitä ohjelmia ole tarkoitus ainakin yrittää saada myydyksi, että saadaan rahaa sisään. Ei pelkällä säästämisellä pyöri bisnes.
Mutta joo, ei kenenkään pakko ole ostaa, jos ei halua. Entä sitten?
Onko siinä jotain pahaa, että yrittää saada jotain myydyksi? Ei sitä rahaa sieltä lompsasta olla ryöstämässä, ihan itse se on annettava jollekulle.
Jos jonkin myynnin yrittäminen on rahastamista, niin koko maailma on pelkkää rahastamista. Miksi siis valita silmätikuksi jokin yksittäinen firma, esim Microsoft?
Mitä sinä nyt oikein sekoilet siinä? Kysyit, että mikä rahastus alkaa ja sait vastauksen.
Ja Microsoft on päätynyt silmätikuksi kaikessa luultavasti muun muassa siksi, että se on Halloween-dokumenteissa todennut olevansa uskonsodassa muuta maailmaa vastaan.
Toistaiseksi Windowsissa toimivat muutkin kuin Windows Storen maksulliset ohjelmat mutta kuinka kauan ? Windows 10:ssä on jo vanhempien ohjelmien toimivuutta heikennetty merkittävästi, pakolla asentuvat päivitykset kotikäyttäjien versioihin tarkoittavat että Microsoft voi halutessaan koska tahansa estää kokonaan muut kuin Windows Storen sovellukset. Tuota tuskin tapahtuu kertamuutoksella ihan lähiaikoina vaan muutos tehdään pikkuhiljaa jotta MS-puudelit ehtivät "sopeutua" tilanteeseen niin kitinä ja vastustus jää vähäisemmäksi.
"Halloween-dokumenteissa todennut olevansa uskonsodassa muuta maailmaa vastaan."
Vai niin :D
"Toistaiseksi Windowsissa toimivat muutkin kuin Windows Storen maksulliset ohjelmat mutta kuinka kauan ?"
Miksei Windowsissa voisi toimi vaikka kuinka kauan Windows Storen maksuttomat ohjelmat?
"Windows 10:ssä on jo vanhempien ohjelmien toimivuutta heikennetty merkittävästi"
Onko Microsoftilla velvollisuus hinata perässään kaikkien vanhojen Windowsien legacy-taakkaa ikuisesti? Ei kukaan muukaan tee niin.
"Tuota tuskin tapahtuu kertamuutoksella ihan lähiaikoina vaan muutos tehdään pikkuhiljaa jotta MS-puudelit ehtivät "sopeutua" tilanteeseen niin kitinä ja vastustus jää vähäisemmäksi."
Jos Windows Storesta saa kaikki ne ohjelmat mitä tarvitsee, niin onko tuo ongelma? Ohjelmia kehitetään jatkuvasti, niitä siirretään uusille tekniikoille jne. ja jotkut kuolevat pois. Tätä on tapahtunut aina ja niin tulee olemaan jatkossakin.
"Vai niin :D"
Hekottele siinä vain sitä ilotonta nauruasi.
http://antitrust.slated.org/www.iowaconsumercase.org/011607/3000/PX03096.pdf
Tuolla on yksi Comes v. Microsoft -tapauksessa käytetty dokumentti, joka sisältää jokseenkin vaahtosuista höpinää evankelismista ja sodasta muuta maailmaa vastaan.
Valitatko myös siitä, kuinka viaton ISIS-parka on otettu silmätikuksi?
Pisi että w10 tulee ensi vuonna kuukausimaksu 12 euroo kuukaudessa
Onko varmaa tietoa ?? Goodbye Windows, Welcome only Mint!
Onko kiva vastata itselleen? :) Windowsiin ei ole tulossa kuukausimaksua. Windowsista _voi_ olla tulossa myös kuukausimaksullinen versio sellaisille ketkä sen mieluummin hankkivat, mutta pakko sitä ei ole ostaa.
Onko varmaa tietoa ? Kerrotko luotettavan lähteen joka takaa ettei Windowsista tule kuukausimaksullinen jatkossa, siis niin että KAIKKIEN Windowsin käyttäjien pitää maksaa kuukausimaksu. Luotettava lähde kiitos.
Kyllähän noita enterprise ja palvelinversioida myydään kuukausi/vuosimaksulla, että ei tuo mitenkään uutta ole.
Kuluttaja- ja pienyrityspuolella raha otetaan laitteen myynnin yhteydessä. Toki nuo voi muuttua mutta tuskin muutamaan vuoteen.
En ole muuten sama :-) Kiva tietää jos pitäisi huvin vuoksi roskaläjä vakoiluohjelman
levyllä...
Ei mitään uutta. Mikrosoft on jo vuosia pitänyt markkinaosuuttaan yllä piraattiversioilla. Miksi tämä nyt sitten yhtäkkiä olisi uutinen?
Eli mikkis suosii rikollisia pysyäkseen pinnalla?
Microsoft on mafia firma.
Eli Microsoft on syyllinen siihen, että joku käyttää heidän tuotteidensa piraattiversioita? Ei helvetti teidän kanssa :D
Mistä tuollaisen keksit? Vai tiedätkö asiasta jotain mitä ei julkisuudessa ole?
Ihan suora vastaus tuohon nimimerkin "kysympävaan" hölpötykseen se oli.
Tekeepä mieleni kysyä, jos kerta 40% Windowseista on piraatteja - miksi ihmiset valitsevat ilmaiseksi käyttöjärjestelmäkseen piraatti-Windowsin eikä jotain muuta?
Tietämättömyyttään ja hyvä niin, tomppelit voivat pysyä toisten windows-käyttäjien riesana.
Luitko edes linkitettyä uutista?
"Syitä sille, miksi piraatti-Windows on laillista ja ilmaista Linuxia houkuttelevampi, on useita. Tutkijoiden mukaan kaksi tärkeintä syytä ovat:
– Laittomat Windows-kopiot ovat halpoja ja lähes täydellisiä korvaajia alkuperäiselle
– Piratismin aiheuttama paine vaikuttaa alentavasti laillisten Windows-lisenssien hintaan"
Käyttöjärjestelmät nyt vain ovat sellaisia tuotteita, että kerran hallitsevaan asemaan päässeen toimijan kanssa on perin vaikea kilpailla. Jos ei ole käyttäjiä, ei ole ohjelmia, jos ei ole ohjelmia, ei ole käyttäjiä. Ainoa vaihtoehto on olla kertakaikkiaan ylivoimainen hallitsevaan vaihtoehtoon nähden. Ei tosiaan kelpaa, että on vähän parempi joissain asioissa ja vähän huonompi joissain.
Web-sovellukset voivat tätä asetelmaa muuttaa. Toistaiseksi tulokset ovat olleet käyttäjämäärissä laihoja mutta teikäläisten paniikissa valtavia.
"Käyttöjärjestelmät nyt vain ovat sellaisia tuotteita, että kerran hallitsevaan asemaan päässeen toimijan kanssa on perin vaikea kilpailla. Jos ei ole käyttäjiä, ei ole ohjelmia, jos ei ole ohjelmia, ei ole käyttäjiä."
Tuo ei oikein päde, kun niille ohjelmille on standardi nykyään. HTML5 nimittäin.
"Web-sovellukset voivat tätä asetelmaa muuttaa. Toistaiseksi tulokset ovat olleet käyttäjämäärissä laihoja mutta teikäläisten paniikissa valtavia."
Ei pidä paikkaansa. Suurin osa sovelluksista tehdään HTML5:lla ja näkyy käyttäjämäärissä, kun ihmiset käyttävät niin paljon sovelluksia selaimella.
Tarkoitin työpöytälinuxien käyttäjämääriä. Nekin toki ovat kasvaneet, mutta eivät kertaluokalla.
Enpäs nyt tiedä onko tuolla nyt niin väliä mitä käyttäjämääriä on ja onko sillä käyttöjärjestelmälläkään niin väliä ohjelmien kannalta kun samat HTML5 sovellukset toimii joka paikassa.
Winhihhuleille tuntuu olevan kovinkin paljon väliä, kun jaksavat jauhaa siitä niin paljon.
Linuksin yleistymisen esteenä on tietysti linuks itse. Ei ohjelmia, oheislaitteet ei toimi, onneton tietoturva, äärimmäisen hankala ja epävakaa asennus sekä käyttäjien vakoilu. Siinä syitä linuksin pysymiseen olemattomana......†
Vain windows on oikea käyttöjärjestelmä, linuksit ovat toimimattomia kurttauksia......†
Osaamaton.....† kertoi taas Windows-linuks-tubutin toimimattomuuksia.
Windows on rikollisten suosikki käyttis. Sitä suosivat niin piraatit kuin virusten ja muiden haittaohjelmien tekijät.
Ja ms auttaa heitä parhaansa mukaan tekemällä windowsista mahdollisimman helpon murtaa.
"Ja ms auttaa heitä parhaansa mukaan tekemällä windowsista mahdollisimman helpon murtaa."
Paskaa puhut ja tiedät sen itsekin.
Miljoona kärpästä ja miljardi wintoys haittaohjelmaa kertoo kuinka vakavasti ms tietoturvan ottaa.
"Wintoys-haittaohjelmat" ovat nykyään 99,9% sellaisia, mitkä käyttäjä itse omaa hölmöyttään asentaa koneelle. Ne eivät "itsekseen imeydy" koneelle.
Ajatellaanpa näin: joku tekee Ubuntulle tai jollekin toiselle linux-jakelulle ohjelman, mikä tekee haitallisia asioita, ja laittaa sen johonkin netinnurkkaan ladattavaksi. Sitten vielä tekee vaikka niin, että korkkaa jonkun mainospalvelimen ja heittää sinne mainoksen, mikä kehoittaa käyttäjää lataamaan sen ohjelman, koska se korjaa jonkun kuvitteellisen ongelman. Sitten lauma pönttöjä käyttäjiä lataa sen ohjelman, suorittaa sen ja antaa sille järjestelmänvalvojan oikeudet toimia. Saastuuko kone? No ihan satavarmasti saastuu. Onko se käyttöjärjestelmän vika? No ei todellakaan.
Windowsiin asennetaan ohjelmat jostain netinnurkasta. Linuxiin jakelun omasta pakettivarastosta, että ihan turhaa höpinää kirjoitit noinkin pitkästi.
Ei ole mikään pakko asentaa mistään netinnurkasta. Voi asentaa luotettavia ohjelmia luotettavista paikoista. Tai voi jopa ostaa (*gasp*) jonkin ohjelman, mitä myydään kivijalkakaupoissa tai tunnetuissa kotimaisissa verkkokaupoissa (!). Uudemmissa Windowseissa voi asentaa ohjelmia sieltä Microsoftin pakettivarastosta, eli Windows Storesta. Uskomatonta, et varmaan olisi koskaan osannut arvata.
Jostain hämärästä netinnurkasta asentelu on käyttäjän typeryyttä eikä käyttöjärjestelmän vika.
Joopa joo. Windowsille tuollaisia tehdään.
Mitä sitten? Ei kukaan käske asentamaan niitä.
Miljoona "kärpästä" ei VOI olla väärässä.....†
Windows 7..................55.68%
Windows XP................10.93%
Windows 8.1...............10.30%
Windows 10.................9.96%
Mac OS X 10.11...........2.99%
Windows 8...................2.76%
Mac OS X 10.10............2.23%
Linux...............................1.66%
Windows Vista.............1.62%
Nythän pitää muistaa, että vain linuks on tubutin……. †
Windows on tietokoneen suloinen käyttöjärjestelmä……. ♥
Silti 100 % wintoysin haittaohjelmista pesiytyy koneelle käyttäjän siitä tietämättä. Nyt sitten kysymys kuuluukin ovatko wintoysin käyttäjät niin uunoja ettei heitä pitäisi päästää tietokoneen lähellekään vai wintoys huono kun ei pysty suojaamaan uunoja käyttäjiään heiltä itseltään.
Tilastoja kyllä löytyy samoin kuin noita kopioimiasi mainosklikkaustilastoja.
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp
Microsoft tunnustaa jo ikävän totuuden mutta puudelit eivät.
http://www.tivi.fi/Arkisto/2014-07-16/Microsoft-katsoo-totuutta-silmiin-hallitsee-vain-14-prosenttia-kaikista-laitteista-3211519.html
Ja näyttää se linux kelpaavan Microsoftillekin.
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoft-paljasti-pilvemme-toimii-linuxilla-3483855
Miksiköhän Microsoft ei pyöritä pilvipalveluaan omilla tuotteillaan ? Eikö Windows-palvelinten luotettavuus riitä ?
Molemmat on totta
Suurin osa tietotekniikkaa käyttävistä on näiden laitteiden ja ohjelmistojen kanssa ihan pihalla. Turhaa puhut "wintoysistä", kun sillä ei ole mitään merkitystä asian suhteen. Suurinta osaa ei myöskään kiinnosta tietotekniikka yhtään ja sillä tehdään vain se mikä on "pakko".
Nyt voit kertoa minulle, miten linux-distrot suojelevat itseään käyttäjältä, joka antaa silmää räpäyttämättä ja mitään tajuamatta haittaohjelmalle root-oikeudet.
Jos ei yhtään kiinnosta huolehtia tietokoneen tietoturvasta, niin joku Chromebook lienee parempi vaihtoehto silloin. Toki silläkin voi ryssiä yhtä sun toista, esimerkiksi luovuttamalla pankkitunnukset kaikille jotka nätisti pyytävät.
http://archive.fortune.com/magazines/fortune/fortune_archive/2007/07/23/100134488/index.htm
Bill Gates on haastattelussa todennut: "It's easier for our software to compete with Linux when there's piracy than when there's not,".
Ohjelmistofirmoille voi olla tietyissä tilanteissa parempi katsoa laitonta kopiointia yksinkertaisesti läpi sormien. Analogia varastamiseen nimittäin ei kertakaikkiaan toimi. Varkaudessa uhri menettää omaisuuttaan, sen sijaan laittomassa kopioinnissa saattaa jäädä ohjelma myymättä, mutta yhtä hyvin voi olla niin, ettei sitä kumminkaan olisi ostettu, vaan valittu halvempi tai ilmainen kilpaileva ratkaisu.
Aikoinaan syntyi Linux kun microsofti ibm kiristi lisenssejään, suunnitteilla vuosimaksut yms muuta mukavaa....
Onneksi monopoliaseman sijasta voi valita lukuisista mahdollisuuksista, freebsd,linux,unix,yms yms yms
Windowsissa on nimenomaan ne OIKEAT ohjelmat ja pelit. Mitä tulee tubuttimeen - sen kanssa saa aina tapella milloin mistäkin syystä.....†
Linuxin yleistymisen este lienee se ettei ole mitään yhtä linuxia vaan 1000sia ja niistäkään vain harvempi toimii riittävän hyvin puuttellisten ajureiden takia. Jossakin grafiikat kusee, joissakin näppisasetukset, joissakin kieliongelmia ja joissakin ei toimi netti ja niin edelleen....
Höpöhöpöhöpö.
Siirryin Linuxiin vuonna 2007 enkä sen jälkeen ole haikaillut Windowsia. Eikä se että sitä jaetaan ilmaiseksi nykyisin muuta asiantilaan yhtään. Ennustin jo vuosia sitten että lopulta Microsoftin on pakko antaa jakaa Windowsinsa ilmaiseksi koska se on teknologisen evoluution vääjäämätön tulos. Windows on Neandertal joka taistelee olemassaolostaan. Mutta se tullaan syrjäyttämään. Noin 65% laitteista joilla otetaan nettiyhteys käyttävät jo nyt Linux-ytimellä varustettua käyttöjärjestelmää.