VANHUSTENHOITO RMK:SSA - MITÄ MIELTÄ OLET

Tuskin on samalla mallilla kuin Turun kauhuosastolla. Jos et lue lehtiä ja TV on syntiä. niin yksi linkki aiheeseen.

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/848886/potilaita pahoinpideltiin vuosien ajan Turussa
Kirjaston lehtisalissa voi käydä lukemassa Turun Sanomia.
71534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 71

Vanhimmat

Niin, eihän Riihimäellä voi puhua aiheesta, kun siinä työssä olevat on sukulaisia ja tuttuja, aina jonkun lapsia tai vanhempia.

Äänestä
  • Juuri tästä aiheesta pitäisi puhua. Eikä vain pelkästään Riihimäen kohdalla, vaan maanlaajuisesti. Hoitajia ei pidä syyllistää, tämä koko juttu on päättäjiemme
    käsissä. Tänä päivänä vanhuksia on suoranaisesti jätetty heitteille, valtiontoimesta.
    Onko se oikein, ettei vanhusta keretä avustaa tai viemään tarpeilleen, käsketetään tekemään vaippaan? Kyllä siinä jo ihmisarvo vanhukselta viedään.
    Ruoka tuodaan eteen, kukaan ei kerkeä avustamaan ruokailussa, syömättä jää.
    Vedotaan säästöihin, ei palkata ihmisiä.
    Päättäjät ovat kaukana todellisuudesta. Rahaa tuntuu riittävän kyllä, pakolaisongelmaan. Vanhuus myös tulee jokaiselle, ihan varmasti, jos vain päiviä riittää. Toivoisin myös, että päättäjämme saisivat nähdä samanlaisen vanhuuden,
    kuin moni tänäpäivänä kunnallisessa hoitolaitoksessa.

    Äänestä

  • vauhti_jo_hidastunut kirjoitti:

    Juuri tästä aiheesta pitäisi puhua. Eikä vain pelkästään Riihimäen kohdalla, vaan maanlaajuisesti. Hoitajia ei pidä syyllistää, tämä koko juttu on päättäjiemme
    käsissä. Tänä päivänä vanhuksia on suoranaisesti jätetty heitteille, valtiontoimesta.
    Onko se oikein, ettei vanhusta keretä avustaa tai viemään tarpeilleen, käsketetään tekemään vaippaan? Kyllä siinä jo ihmisarvo vanhukselta viedään.
    Ruoka tuodaan eteen, kukaan ei kerkeä avustamaan ruokailussa, syömättä jää.
    Vedotaan säästöihin, ei palkata ihmisiä.
    Päättäjät ovat kaukana todellisuudesta. Rahaa tuntuu riittävän kyllä, pakolaisongelmaan. Vanhuus myös tulee jokaiselle, ihan varmasti, jos vain päiviä riittää. Toivoisin myös, että päättäjämme saisivat nähdä samanlaisen vanhuuden,
    kuin moni tänäpäivänä kunnallisessa hoitolaitoksessa.

    Eihän tuo vanhusten ala-arvoinen kohtelu ole yksin kunnan hoitopaikkojen asia, paljon on yksityistetty ja samaa sielläkin tapahtuu.

    Itse ajattelen asiasta niin että kaikki toiminta noissa laitoksissa on sidottu totuttuun rutiiniin liiaksi. Kaikkien vanhusten pitäisi toimia kuin kellot, suurinpiirtein samaan aikaan. Eihän me ihmiset olla sellaisia, joku herää aikaisin (lisätään lääkitystä)joku nukkuisi pidempään, miksi ei niin voi tehdä, jousto ei vie hoitajien aikaa yhtään enempään kuin tuo kello on seitsemän, nyt ylös jos pääsee,puurokin tulee kohta. Voi olla että tulee yhdeksältä, se on pitkä aika odotella saamatta suuhunsa yhtään mitään.
    Petiä sitten vähän oikaistaan, mahdollisesti käydään vessassa tai vaihdetaan se vaippa. Mielestäni kaikille joille se olisi mahdollista puettaisiin päivävaatteet, eikä siinä samassa yöpaidassa oltaisi koko viikkoa, vaihdetaan kun mennään pesulle. Vähänkin liikuntakykyinen ei makaa siellä sänkynpohjalla, jos on puettu. Pyörätuolia tarvitsevat puettaisi siihen istumaan, mutta kun ne onnettomat ovat käytävällä hoitajien tiellä, niin sehän ei sovi.
    Ruokailu olisi kaikilla yhtäaikaa, ja sinne pöytään vietäisi kaikki kellä lusikka kädessä pysyy, jäisi sänkyyn ruokittaviakin vähemmän.
    Inhottaa kun kaikki ruoka soseutetaan, kuuluisi vain heille kellä on nielemisvaikeuksia.

    Hoitajien kiire ei kyllä poistu huonolla käytöksellä asiakasta kohtaan, riidellessä vain sekin vähä kuluu hukkaan.

    Äänestä

  • Miksi pitää Riihimäki vetää mukaan.Ainakin Riihi- kodissa asiat ovat hienosti.Väittämäsi ei muuten pidä paikkaa,sukulaisista ja tuttavista.

    Äänestä

  • Hoitajilla asennevamma ja inhimillisyys puuttuu. Näin monet kerrat ja itkin kun kävin isääni katsomassa.

    Äänestä

  • Omainen52 kirjoitti:

    Hoitajilla asennevamma ja inhimillisyys puuttuu. Näin monet kerrat ja itkin kun kävin isääni katsomassa.

    Taidat tarkoittaa nimenomaan Riihikotia, siellähän ei ole edes tietoa inhimmillisestä toiminnasta.

    Äänestä

  • Keikkaatehnyt kirjoitti:

    Miksi pitää Riihimäki vetää mukaan.Ainakin Riihi- kodissa asiat ovat hienosti.Väittämäsi ei muuten pidä paikkaa,sukulaisista ja tuttavista.

    Riihikodissa ei todellakaan ole asiat kunnossa. Valvira ja Avi selvittämässä mm. johtajan toimia.

    Äänestä

  • suontuuli kirjoitti:

    Riihikodissa ei todellakaan ole asiat kunnossa. Valvira ja Avi selvittämässä mm. johtajan toimia.

    Mistäs tiedät? Rikotko vaitiolovelvollisuuttasi? Oletko miettinyt viestisi seurauksia, koska julkisesti ei asiasta ole missään näkynyt tietoa!!!!!

    Äänestä

Hämeenlinna-palstalla on ketju nimeltä Hämeenlinnalla ei ole varaa hoitaa vanhuksiaan. siinä on lähes 150 viestiä. En ole ukenut niitä, mutta sieltä saattaisi löytyä virikettä omaan ajatteluun.

Äänestä

Joskus aikoinaan yhteiskunta oli huolissaan, lasisesta lapsuudesta. Nyt ei kanneta
huolta, tainnutetusta vanhuudesta, koska tämä tulee halvemmaksi. Oikeassa olet
yksityistetyistä hoitopaikoista, eivät asiat sielläkään aina ole ok.
Varsinkaan nyt, kun kunnat alkavat ostamaan palveluja sieltä täältä. Hoitopaikkoja
alkaa nousemaan, joka niemeen ja notkelmaan. Kukaan ei valvo näitä, rahankiilto
silmissä, näitä perustetaan.Voittoa tavotellen, hoitaja määrät alle minimin.
Tarkoitushan on ajaa kunnalliset hoitopaikat alas, mikä on jo alkanut.
Omaisten olisi hyvä, myös olla ajantasalla, mitä lääkkeitä määrätään.
Niitä voi kyseenalaistaa myös, jos tuntuu oudolta valinnalta. Tietysti jos asia vain kiinnostaa, mitä sille mummelille tai pappelille syötetään.
Todella hunokuntoisia vanhuksia asuu, myös kotona. Monella tämänpäivän vanhuksista on ollut kova ja karikkoinen tie kuljettavana, olisi heille suonnut
turvallisen ja rauhallisen vanhuuden.

Äänestä
  • Kyllähän niistävalvonta on kunnille määrätty, mutta missä se toimii onkin jo eri juttu.
    Otetaankohan nykyään millaisilla testeillä edes terveydenhuoltoon opiskelemaan? Kun siellä on niin paljon ihmisiä joiden ei olisi pitänyt alaa koskaan ajatellakkaan.
    Kuka hakkaa lapsiaan, kuka koiraansa ,kuka mitäkin heikompaansa.Missä on parempi paikka tyydyttää noita piirteitään kuin avuttomien vanhusten kanssa. Taitaa silti vielä vanhukset voittaa noissa psyykelääkkeiden syönnin määrässä, paljon niitä kyllä menee henkilökunnallakin, koska eihän edes ole uutinen enää, kuinka paljon varastetaan laitoksista huumaaviakin lääkkeitä, omat reseptit kun ei riitä.
    Pitäisi aina muistaa että hoidettavat ovat sairaita, hoitajat saisivat sentään kulkea normaalilla järjellä varustautuneina.

    Äänestä

  • Eivät laitoksissa hoidettavat vanhukset kaikki ole sairaita, ei edes muistisairaita.
    Moni on siellä olosuhteiden pakosta. Onko oikein, täysipäinen ihminen laitetaan
    dementiaa sairastavien kanssa. Tietäen olevan siellä viimeisen kynnyksen, ylitykseen asti. Ihmettelen vain kuka näitä vääryyksiä pystyy valvomaan, jollei omaiset välitä tai heitä ei yksinkertaisesti ole.
    Joka alalla on ihmisiä, jotka voisivat jättää työnsä toisille. Kyllä Sipilä, Soinia unohtamatta, voisivat mielummin työskennellä muissa tehtävissä. He myös osaavat
    tämän heikoimpien ihmisten kurittamisen. Sieltä tämä kaikki on lähtösin.

    Äänestä

Jos haluatte seurata , mitä Turussa tapahtuu, se käy helposti. Googlaa Turun Sanomat. Sieltä tule esille päivän uutistiivistelmä sekä luettelo aikaisemmista otsikoista.Niistäkin jo näkee.

Äänestä

  • Kurkkasin sinne Turun Sanomiin. Sieltä ne löytyy mitkä tiedossakin on olleet. Itsekkin tuossa edellä syyllistin hoitajat, enkä sitä nytkään perumaan ala. Täytyy kuitenkin ottaa huomioon se asiakasaines, joka ei todella ole aina helppoa käsiteltävää, siinä asettaa itsensä monta kertaa jopa henkenvaaraan, silloin lepositeet on aivan puolusteltavissa, ehkä lääkityskin kohdilleen, että saadaan pahempi kohtaus menemään ohi, voi asiakkaankin itsensä kohdalla olla parempi. Hoidollisina toimenpiteinä olen ne valmis hyväksymäänkin, mutta siihen ei kuulu pahoinpitelyt, pilkkaamiset eikä myöskään tahalliset ärsyttämiset.

    Asiasta toiseen: aamupostissa oli tänään pieni uutinen kuinka hyvän arvosanan Riihimäen kotihoito sai asiakkailta. Nauratti oikein, vaikka ei niihin nimellä vastatakkaan vanhus pelkää sanoa totuutta pelossa että menettää senkin pienen avun, josta kalliisti maksaa. Asiat saa ihan eri muodon kun kuuntelee niitä arvosteluja puhuttuna.

    Äänestä

  • Ai syy onkin potilaissa (asiakasaineksessa)? Hoitajien toiminta siis ymmärrettävää?

    Turun palstalta tähän vastaus
    "Kyllä ay-väki omiaan suojelee. Ay-väelle on normaalia käytöstä, että yhteiskunnasta osa ihmisistä syrjitään tarkoituksellisin keinoin "hulluiksi", työttömiksi, 9euron työharjoittelijoiksi, ikiopiskelijoiksi jne. Kun yhteiskunnallisessa tulonjaossa on vähemmän porukkaa niin ay-väen etupiireille riittää enemmän jaettavaa. Siksi noilla hoitajillakin on niin kovat palkat, edut ja lisät kuin mitä palstoilla kirjoitellaan.

    Hoitajat ovat kuin ay-väen sotureita ja vanginvartijoita puolustamassa ay-liikkeen edunsaajien etuja."

    Äänestä

  • voi.elämä kirjoitti:

    Ai syy onkin potilaissa (asiakasaineksessa)? Hoitajien toiminta siis ymmärrettävää?

    Turun palstalta tähän vastaus
    "Kyllä ay-väki omiaan suojelee. Ay-väelle on normaalia käytöstä, että yhteiskunnasta osa ihmisistä syrjitään tarkoituksellisin keinoin "hulluiksi", työttömiksi, 9euron työharjoittelijoiksi, ikiopiskelijoiksi jne. Kun yhteiskunnallisessa tulonjaossa on vähemmän porukkaa niin ay-väen etupiireille riittää enemmän jaettavaa. Siksi noilla hoitajillakin on niin kovat palkat, edut ja lisät kuin mitä palstoilla kirjoitellaan.

    Hoitajat ovat kuin ay-väen sotureita ja vanginvartijoita puolustamassa ay-liikkeen edunsaajien etuja."

    Älähän piruuttasikaan kääntele asioita mieleiseksisi. Enköhän ollut tässä ketjussa ensimmäinen joka sytti hoitajia?

    Mutta ei ole helppoa heidänkään työnsä, enkä ymmärrä mitä tekemistä ay-väellä on pahpinpitelyissä. Jos ei mistään ole omaa mielipidettä tai ei uskalla sanoa, voi mennä takaisin oppia saamaan sinne Turun palstoille.

    Äänestä

  • kokomusko kirjoitti:

    Älähän piruuttasikaan kääntele asioita mieleiseksisi. Enköhän ollut tässä ketjussa ensimmäinen joka sytti hoitajia?

    Mutta ei ole helppoa heidänkään työnsä, enkä ymmärrä mitä tekemistä ay-väellä on pahpinpitelyissä. Jos ei mistään ole omaa mielipidettä tai ei uskalla sanoa, voi mennä takaisin oppia saamaan sinne Turun palstoille.

    Ay-mafia keskittää työn omilleen ja käyttää uhreja hyväksi, esimerkiksi ongelmia aiheuttamalla toisille ay-väki työllistää itseään.

    Äänestä

  • korruption.ihmisuhrit kirjoitti:

    Ay-mafia keskittää työn omilleen ja käyttää uhreja hyväksi, esimerkiksi ongelmia aiheuttamalla toisille ay-väki työllistää itseään.

    Kiusaamalla potilaita, potilaille lisätään oireita ja osastot pysyvät täynnä. Työpaikat eivät ole vaarassa. Vastuuseen joutuminen on epätodennäköistä kun kaikki viranomaiset ovat ay-sidonnaisia.

    Äänestä

  • kokomusko kirjoitti:

    Älähän piruuttasikaan kääntele asioita mieleiseksisi. Enköhän ollut tässä ketjussa ensimmäinen joka sytti hoitajia?

    Mutta ei ole helppoa heidänkään työnsä, enkä ymmärrä mitä tekemistä ay-väellä on pahpinpitelyissä. Jos ei mistään ole omaa mielipidettä tai ei uskalla sanoa, voi mennä takaisin oppia saamaan sinne Turun palstoille.

    "...asiakasaines, joka ei todella ole aina helppoa käsiteltävää..."
    Hoitohenkilökunnan koulutukseen sisältyy myös tällaisen potilaan kohtaamista. Hoitoyhteisössä vallitsee hierarkia, joka huolehtii oikeiden hoitokäytäntöjen toteutuksesta.
    Kaikilla potilailla on omat terveysongelmansa. Jos potilaalla ei ole ongelmia, miksi hänet sitten on pantu hoitolaitokseen? Vapauden riisto (mm. leparit), lääkkeillä tyrmääminen jne., nekö parantavat, tai edes helpottavat POTILAAN oloa?
    Mikäli tällaiset keinot ovat jokapäiväisiä tai yleisesti käytettyjä "hoitomuotoja" asiaan on tietysti puututtava välittömästi ja selvitettävä, missä on menty vikaan, ja mikä työnjohdollinen elin on asiasta viimekädessä vastuussa.
    Mikäli potilasta kohdellaan näillä väkivaltaisilla keinoilla "henKenvaarassa" on silloin myös potilas itse, ei suinkaan henkilökunta.

    Äänestä

  • Taitavat olla pilleristejä kaikki. Kun kysyin, sain sen suuntaisen vahvistuksen: kaikkihan sen tietää.

    Äänestä

  • ammattitaito kirjoitti:

    "...asiakasaines, joka ei todella ole aina helppoa käsiteltävää..."
    Hoitohenkilökunnan koulutukseen sisältyy myös tällaisen potilaan kohtaamista. Hoitoyhteisössä vallitsee hierarkia, joka huolehtii oikeiden hoitokäytäntöjen toteutuksesta.
    Kaikilla potilailla on omat terveysongelmansa. Jos potilaalla ei ole ongelmia, miksi hänet sitten on pantu hoitolaitokseen? Vapauden riisto (mm. leparit), lääkkeillä tyrmääminen jne., nekö parantavat, tai edes helpottavat POTILAAN oloa?
    Mikäli tällaiset keinot ovat jokapäiväisiä tai yleisesti käytettyjä "hoitomuotoja" asiaan on tietysti puututtava välittömästi ja selvitettävä, missä on menty vikaan, ja mikä työnjohdollinen elin on asiasta viimekädessä vastuussa.
    Mikäli potilasta kohdellaan näillä väkivaltaisilla keinoilla "henKenvaarassa" on silloin myös potilas itse, ei suinkaan henkilökunta.

    Jos joku on nähnyt täysi tästä maailmasta poissaolevan ihmisen, ymmärtää kyllä miten itsetuhoisia he voivat olla, sellaista ei keksisi kukaan konstit on loppumattomat. Toisaalta jotkut dementoituneet saattavat olla hyvinkin agressiivisiä niin toisille asiakkaille kuin hoitajillekkin. Silloin hyvät neuvot on kalliit isomman vahinkon välttämiseksi, mutta en missään tapauksessa hyväksy pahoinpitelyä, kiinni pitämisen kylläkin.
    Näkyi lehdessä olleen että yövuorossa oli yksi ihminen töissä. Sitä pidän hoitajien omana hölmöytenä, apu ei ole silloin tarvittaessa saatavilla, joten lääkitään jo illalla kaiken varalta.

    Äänestä

  • kokoomusko kirjoitti:

    Jos joku on nähnyt täysi tästä maailmasta poissaolevan ihmisen, ymmärtää kyllä miten itsetuhoisia he voivat olla, sellaista ei keksisi kukaan konstit on loppumattomat. Toisaalta jotkut dementoituneet saattavat olla hyvinkin agressiivisiä niin toisille asiakkaille kuin hoitajillekkin. Silloin hyvät neuvot on kalliit isomman vahinkon välttämiseksi, mutta en missään tapauksessa hyväksy pahoinpitelyä, kiinni pitämisen kylläkin.
    Näkyi lehdessä olleen että yövuorossa oli yksi ihminen töissä. Sitä pidän hoitajien omana hölmöytenä, apu ei ole silloin tarvittaessa saatavilla, joten lääkitään jo illalla kaiken varalta.

    Monenlaista sairasta ja vaarallista ihmistä kyllä maailmaan mahtuu. Nykyisen psykiatrian ongelma on kuitenkin siinä, että kaikkein hurjimpia yksilöitä käytetään ihan tarkoituksellisesti esimerkkeinä, joiden avulla haetaan oikeutus käyttää mielivaltaa ihan ketä vain potilasta kohtaan. Monet hoitajat taitavat myös potilaiden piinaamisen mm. piilovituilun ja potilaan haukkumisen tämän ollessa kuulolla. Keinoja on monia, millä potilaita alistetaan etenkin henkisesti. Jos potilas puuttuu asiaan niin se on aina oire joka voidaan muotoilla kertomaan potilaan huonosta tilasta, mikä johtaa kovempiin lääkityksiin tai pakkokeinoihin. Jokaista potilaan reagointia varten on olemassa valmis selitys, mikä todistaa potilaan mielisairauden pahentuneen, esimerkiksi että potilas kuulee väärin tai luulee että hoitajat puhuvat juuri hänestä jne. You know.

    Äänestä

  • ammattitaito kirjoitti:

    "...asiakasaines, joka ei todella ole aina helppoa käsiteltävää..."
    Hoitohenkilökunnan koulutukseen sisältyy myös tällaisen potilaan kohtaamista. Hoitoyhteisössä vallitsee hierarkia, joka huolehtii oikeiden hoitokäytäntöjen toteutuksesta.
    Kaikilla potilailla on omat terveysongelmansa. Jos potilaalla ei ole ongelmia, miksi hänet sitten on pantu hoitolaitokseen? Vapauden riisto (mm. leparit), lääkkeillä tyrmääminen jne., nekö parantavat, tai edes helpottavat POTILAAN oloa?
    Mikäli tällaiset keinot ovat jokapäiväisiä tai yleisesti käytettyjä "hoitomuotoja" asiaan on tietysti puututtava välittömästi ja selvitettävä, missä on menty vikaan, ja mikä työnjohdollinen elin on asiasta viimekädessä vastuussa.
    Mikäli potilasta kohdellaan näillä väkivaltaisilla keinoilla "henKenvaarassa" on silloin myös potilas itse, ei suinkaan henkilökunta.

    Ei ole ollenkaan sama mitä koulussa puhutaan, sitten vasta valkenee totuus kun mennään käytäntöön.
    Tuo leparit on enemmänkin asiakkaiden suussa kulkeva sana kuin hoitajilla.

    Kai ammattitaito tietää että kaikki päivät siellä hoidossa ei ole kellään samanlaisia, työ on vaihtelevaa. Eikä kenellekkään keksitä lisää sairauksia lääkkeillä Jotainhan tässä yhteiskunnassa on pahasti vialla jos joka toinen päivä 65v täyttänyt tekee itsemurhan.

    Onko tuonne laitoksiin kerääntyneet ne hoitajat jotka ei muualla pärjää, vai tarttuuko tauti.

    Äänestä

  • kokoomusko kirjoitti:

    Ei ole ollenkaan sama mitä koulussa puhutaan, sitten vasta valkenee totuus kun mennään käytäntöön.
    Tuo leparit on enemmänkin asiakkaiden suussa kulkeva sana kuin hoitajilla.

    Kai ammattitaito tietää että kaikki päivät siellä hoidossa ei ole kellään samanlaisia, työ on vaihtelevaa. Eikä kenellekkään keksitä lisää sairauksia lääkkeillä Jotainhan tässä yhteiskunnassa on pahasti vialla jos joka toinen päivä 65v täyttänyt tekee itsemurhan.

    Onko tuonne laitoksiin kerääntyneet ne hoitajat jotka ei muualla pärjää, vai tarttuuko tauti.

    Voisitko ystävällisesti kertoa, mistä löytyy tällainen kertomasi tutkimus "...joka toinen päivä 65v täyttänyt tekee itsemurhan". Onko tämä tutkimus tehty kansainvälisellä tasolla, vaan vain Suomessa? Voisin käyttää sitä alan ammattikoulussa opiskelumateriaalina.
    Voisitko samalla kertoa, mikä on ammattilaisten käyttämä sana lepareille.
    Mukava tietää näin ennakkoon, että koulussa puhuttu ei ole ollenkaan sama kuin käytäntö.

    Äänestä

  • On ihan virallista tietoa. Voisi löytyä tilastokeskuksesta, mutta terv.huolto puolelta myös ja varsinkin mielenterveyspaikoista, vaikka Suomen Mielenterveysseurasta. --Tämä tiedetty kauan. Ensin tieto salattiin kokonaan. Sitten sentään päästettiin julki.
    Voithan Googlailla, virallinen tilasto.

    Äänestä

  • kokoomusko kirjoitti:

    Ei ole ollenkaan sama mitä koulussa puhutaan, sitten vasta valkenee totuus kun mennään käytäntöön.
    Tuo leparit on enemmänkin asiakkaiden suussa kulkeva sana kuin hoitajilla.

    Kai ammattitaito tietää että kaikki päivät siellä hoidossa ei ole kellään samanlaisia, työ on vaihtelevaa. Eikä kenellekkään keksitä lisää sairauksia lääkkeillä Jotainhan tässä yhteiskunnassa on pahasti vialla jos joka toinen päivä 65v täyttänyt tekee itsemurhan.

    Onko tuonne laitoksiin kerääntyneet ne hoitajat jotka ei muualla pärjää, vai tarttuuko tauti.

    Eipä kenellekkään keksitäkkään, lisää sairauksia. Siinä käy näin, lääkkeet aiheuttavat sivuvaikutuksia, mitä ruvetaan hoitamaan toisella lääkkeellä, siitä syntyy ns. lääkekierre. Lääkebisnes on Suomessa myös melkoista. Kauheita on myös, kun lääkäri määrää lääkettä, potilasta näkemättä. Koko Suomenmaa tarvitsisi yhden suuren lääkkeen, sillä tämä on pahasti sairasmaa. Vanhustenhoito-
    Järjestelmä kaikesta pahimmin sairastunut.

    Äänestä

  • ent.ammattilainen kirjoitti:

    On ihan virallista tietoa. Voisi löytyä tilastokeskuksesta, mutta terv.huolto puolelta myös ja varsinkin mielenterveyspaikoista, vaikka Suomen Mielenterveysseurasta. --Tämä tiedetty kauan. Ensin tieto salattiin kokonaan. Sitten sentään päästettiin julki.
    Voithan Googlailla, virallinen tilasto.

    Siis tarkkaa osoitetta ei sitten löytynytkään. Kaikkea voi hakea vaikka mistä.
    Mutua ja arveluja vähän sinnepäin on kyllä vaikka millä mitalla.
    Olisin halunnut tietäväisen "kokoomusko"n vastaukset kysymyksiini.

    Äänestä

  • Toivottavasti kokoomusko nimemerkki vastaa sinulle. -Minulla on IHAN virallista tietoa asiasta, ei ole mitään mutua.

    Äänestä

  • Mummu neuvoo nuorisoa netin käytössä. Heti sain osumia, kun Googlasin yli 65-vuotiaitten itsemurhat. Käytä sitä hakusanaa ja lopeta murmutus.

    Äänestä

  • kiitoseimistään kirjoitti:

    Siis tarkkaa osoitetta ei sitten löytynytkään. Kaikkea voi hakea vaikka mistä.
    Mutua ja arveluja vähän sinnepäin on kyllä vaikka millä mitalla.
    Olisin halunnut tietäväisen "kokoomusko"n vastaukset kysymyksiini.

    Minä luin tuon luvun jostain mutta nyt tarkensin lehtiä,Lääketieteellinen lehtijulkaisu DUODeCIUM, ei siis se kirja, josta niitä sairauksia etsitään, vanha oli tilasto siinä lehdessä- vuodelta -88, silloin oman käden kautta 65 vuotiaita oli poistunut 211 henkilöä. Määrä on kasvanut, eikä suinkaan ole joku fakta luku joka vuodelle.Kaikkiahan ei tietenkään avata kuolinsyyn selvittämiseksi, lääkärin hoidossa oleville voidaan kirjoittaa kuolintodistus muutenkin, joten nuo mainitsemani luvut saattoivat silloin jo olla suurempia.

    Joku siinä näkyi ihmettelevän että koulussa opittu ja käytäntö töissä on kuin kaksi eri asiaa. Huomaat sen sitten viimeistään kun alat jossain suljetulla työsi.

    Leposidekkin on sen verran harvemmin käytetty ja siitäkin on omat kriteerinsä olemassa, mutta potilas mielellään sanoo, vähän muille kehuakseen "lepari" vaikka ei olisi edes koskaan nähnytkään niitä.

    Äänestä

Haukkuu, potkii, lyö, vääntää se lapsikin, kun on paha olla. Näin tekee myös vanhus.
Eikö se näin mene, kun sanat ei enään tehoa, tulee voimakeinot esiin.
Vähäisen henkilökunnan takia, vanhuksia ei enään ulkoiluteta, heitä ei pidetä täysijärkisenä, kiireellä joudutaan tekemään kaikki, vaikka vanhalta ihmiseltä yleensä
vauhti hiljenee. Heitä ei kuunnella. Pesupäivänä suoraan suihkun alle, liekkö välillä edes herätä kerennyt, tarkistaako kukaan tuleeko lämmintä vettä, vai onko" raana auki menetelmällä." Sitten ihmetellään, miksi pesut ovat niin vaikeita ja vanhukset
agressiivisiä. Sitten kohta on Opamoxit pelissä, jotta pesut onnistuu.
Kaiken" ao" vanhuksien hoidossa on kiireettömyys. Nykyihminen ei siitä olotilasta,
tiedä mitään. Näin se kuulemma menee, jos elämä ei muuta opeta niin "hiljaa
kulkemaan." Hoitajia en syyllistä, liian vähän on käsipareja työssä.

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa. Niin oikeassa!
    Jos muistisairas vanhus pitää lääkkeillä hiljentää ja lamata yöksi omaan sänkyynsä, niin miten seuraava päivä voisi olla normaali. Elikkä päivä toisensa jälkeen menee tokkuraisena. Vanhus sekoaa lopullisesti, kun ei oikein muista, missä on, ja ketä ympärillä pyörii, ja pää on jatkuvasti sekaisempi ja sekaisempi. Vähemmästäkin hermostuu ja säikähtää.

    Sitten onkin syytä sitoa sänkyyn "oman turvallisuutensa vuoksi". Näin saadaan nopeasti täysin autettavia, pökkelöitä, apaattisia sänkypotilaita.

    Mitä tulee hoitajien riittävyyteen, siitä ovat ainaviisaat poliittiset vaikuttajat päättäneet suuressa viisaudessaan.
    Hoitajien on huolehdittava, että tietokoneelle on huolellisesti kirjattu potilaan asiat, josta sitten jokainen hoitaja voi löytää tarvittavat tiedot. Vasta sen jälkeen tulee varsinainen työ vanhusten parissa. Se konkreettinen työkin tuntuu olevan joskus joissakin yksiköissä hiukkasen hakusessaan.

    Muistisairas vanhus ei ole = psykiatrinen, suisidaalinen potilas (tiedoksi eräälle ketjun kirjoittajalle)

    Äänestä

  • "Hoitajia en syyllistä"

    Ongelma onkin eniten psykiatriassa, joka vääristää ihmisten hoitoa. Jotkut psyykkiset oireet yksinkertaisesti kuuluvat normaaliin elämään, elämänvaiheisiin, vanhenemiseen ja oikeisiin sairauksiin. Psykiatrian mielivaltaisuus kuitenkin tunkee oikean tunne-elämän ohi ja oikeiden sairauksien hoitamisen päälle, oheen ja edelle tuomalla psyykelääkkeet mukaan kuvioon liian monille. Kaikki tietävät lääkkeiden haittapuolista, mutta ne sivuutetaan ratkaisevalla hetkellä. Sitten psyykelääkkeiden myötä käytöksen muuttuessa diagnosoidaan lisää ja ikäänkuin rangaistaan uusilla lääkityksillä. Ei ne lopulta tiedä missä mennään eikä se vika olekaan aina hoitajissa. Silti on myös niitä hoitajia, jotka tarkoituksellaan kiusaavat potilaita.

    Äänestä

  • inhimillinenkosketus kirjoitti:

    Olet aivan oikeassa. Niin oikeassa!
    Jos muistisairas vanhus pitää lääkkeillä hiljentää ja lamata yöksi omaan sänkyynsä, niin miten seuraava päivä voisi olla normaali. Elikkä päivä toisensa jälkeen menee tokkuraisena. Vanhus sekoaa lopullisesti, kun ei oikein muista, missä on, ja ketä ympärillä pyörii, ja pää on jatkuvasti sekaisempi ja sekaisempi. Vähemmästäkin hermostuu ja säikähtää.

    Sitten onkin syytä sitoa sänkyyn "oman turvallisuutensa vuoksi". Näin saadaan nopeasti täysin autettavia, pökkelöitä, apaattisia sänkypotilaita.

    Mitä tulee hoitajien riittävyyteen, siitä ovat ainaviisaat poliittiset vaikuttajat päättäneet suuressa viisaudessaan.
    Hoitajien on huolehdittava, että tietokoneelle on huolellisesti kirjattu potilaan asiat, josta sitten jokainen hoitaja voi löytää tarvittavat tiedot. Vasta sen jälkeen tulee varsinainen työ vanhusten parissa. Se konkreettinen työkin tuntuu olevan joskus joissakin yksiköissä hiukkasen hakusessaan.

    Muistisairas vanhus ei ole = psykiatrinen, suisidaalinen potilas (tiedoksi eräälle ketjun kirjoittajalle)

    Joku engelsmanni viisas ihminen sanoi että Suomessa vanhusten lääkitseminen ihmetyttää, koska jokaiselle riittävä määrä pitäisi pysyä neljässä pillerissä. Täällähän niitä syödään kouratolkulla ja melkein vakio määräys x3/pv.

    Äänestä

Vanhuksia hoidetaan mielenterveyspotilaina.Mitä, jos syyt onkin vanhuksien taloudellinen ongelma. Suurin osa tämänpäivän eläkeläisistä on pienituloisia eläkeläisiä, millä ei tule toimeen nyky Suomessa. Ei ole yksinkertaisesti varaa kalliisiin terveyspalveluihin. Eikä luonne anna periksi hakea avustuksia tai tukia, jotta pääsisit kunnolliseen lääkäriin, missä sinut otetaan todesta ja tutkitaan, eikä vain lyödä kipulääke reseptiä käteen ja sanota:Tule uudestaan, jos eivät auta. Samaa rataa, kun menee kymmenennettä kertaa, kipujensa kanssa, kyllä se jo rupee ottamaan korvienvälistä. Tiedät mikä odottaa, ehkä muutamien vuosien päästä. Ehkä on helpompi valita se tie, mistä ei ole paluuta. Siis, älkää kysykö mistä johtuu ikäihmisten itsemurhat. He vastaisivat, jos kysyisitte "tehtiin se, mihinkä vielä pystyttiin ja rahat riitti".

Äänestä
  • Hyvän lääkärin löytäminen ei olekkaan helppoa, mutta kannattaa hakea. Mitä järkeä on juosta terkkarissa, kalliiksi sekin lopulta tulee. Itse en ole hänessä koskaan käynyt, enkä mene.Onneksi en kyllä lääkäriäkään ole usein tarvinnut vaikka kuulunkin tuohon ikäryhmään kenen tilastojen mukaan olisi tarvinnut valita tuo halvin vaihtoehto jo monia vuosia sitten, mutta koskaan ei voi tietää mitä eteen vielä tulee.

    Äänestä

  • näinhän se on

    Äänestä

Vaikka itsellä on kaikki hyvin, monella muulla ei välttämättä näin ole. Vanhuksia on todella paljon, jotka elävät köyhyysrajan alapuolella, useammat tarvitsevat
paljon vuodenaikana terveyspalveluja.
Ei siinä paljon ole valinnanvaraa mihin menee.
Jos yksityislääkärin vastaanottokäynti on 20 minuutilta/56 euroa.
Erikoislääkärin 20min/90euroa. Tutkimukset päälle ja hoidot.
Riittääkö 20 minuutin aika.
Julkinenpuoli on paljon halvempi, kaikki muu julkisellapuolella on sitten toinen juttu.

Äänestä
  • Näin se todellakin on. Ja nythän Sipilän hallitus leikkasi edelleen vanhuksilta. Aivan hiljattain oli mediassa että pakolaisten aiheuttamat kustannukset nousee
    1,5 miljardiin.

    Kuvitelkaa ja ihmetelkää 1 500 000 000 miljoonaa !!!!!!!!!!!!! Eduskunnassa tapellaan muutamasta miljoonasta mutta pakolaiskustannuksissa ei säästellä

    kaiken huipuksi pakolaisilla on ilmainen terveydenhoito ja paljon muitakin etuja joita ei meillä veronmaksajilla ole

    Äänestä

  • ellislissu kirjoitti:

    Näin se todellakin on. Ja nythän Sipilän hallitus leikkasi edelleen vanhuksilta. Aivan hiljattain oli mediassa että pakolaisten aiheuttamat kustannukset nousee
    1,5 miljardiin.

    Kuvitelkaa ja ihmetelkää 1 500 000 000 miljoonaa !!!!!!!!!!!!! Eduskunnassa tapellaan muutamasta miljoonasta mutta pakolaiskustannuksissa ei säästellä

    kaiken huipuksi pakolaisilla on ilmainen terveydenhoito ja paljon muitakin etuja joita ei meillä veronmaksajilla ole

    Joo, ei ole kukaan lähtenyt kadulle marsimaan ja huutamaan. Haluamme vanhuksillemme ihmisarvoisen vanhuuden ja ei leikkausille, jotka koskevat
    vähävaraisia vanhuksiamme.
    Viime syyskesänä kyllä
    riitti, näitä rajat auki ja ei rasisteille huutajia. Kaikki raha, joka käytetään pakolaisten hyväksi on myös velkarahaa.

    Äänestä

ARVOISAT TÄHÄN KETJUUN KIRJOITTAJAT

Varmaan luitte miten vanhuksia on kohdeltu. Se on järkyttävää luettavaa. Mutta arvatkaapa mitä ?

Nämä vanhukset ovat tehneet elämäntyönsä Suomen hyväksi. Raataneet aamusta iltaan. Monet kokonaan terveytensä menettäen. Missä on hoitohenkilöstön omatunto? Onko sitä ollenkaan?

VASTAUS:

Kyllä omatunto on tallella. Varmaankin tätä omaatuntoa löytyy vaikka muille jakaa jos vanhusten tilalla olisi olleet MATUT Laittomasti rajan yli tulleet pakolaiset. Enemmän tai vähemmän paremman elintason toivossa tulleet MATUT Kyllä silloin olisi pantu pöytä koreaksi ja paijattu ja hellitty näitä partamiehiä ! Kohtelu olisi vanmaankin ollut ihan toista luokkaa.

Mutta kun kyseessä oli vanhukset jotka on kymmeniä vuosia raataneet ja tehneet työtä Suomen hyväksi ja rakentaneet meille tämän hyvinvoinnin niin heitä kohdeltiin kuin roskaa. Pakko sanoa että tuo kohtelu hakee vertaistaan järkyttävyydessään.

Pisteenä iin päälle syyllisiä ei rangaistu varmaankin he saivat jatkaa edelleen työpaikassaan. Avoin kysymys kaikille: ONKO TÄMÄ OIKEIN ?

Äänestä
  • On siellä vielä jonkinlaiset tutkinnat meneillään. Huhuja,että niillä 150 omaisella, jotka heti ottivat TuSa:iin yhteyttä, monella on todistusaineistoa (tallenteita, äntä ja kuvaa). Poliisiin otti yhteyttä 30. Kirjoittajien arvio:niilläkin todisteita. Poliisi ei muuten olisi liikahtanutkaan.
    Turun netissä törmäsin ay-mafiaan. Kun yritin siitä äsken kirjoittaa HML-palstalle, ei viestin lähtäminen onnistunut.Ilmestyi:kirjoittminen estetty.-Onneksi tällä palstalla on ollut siitä asiasta.

    Äänestä

  • Kyllähän sitä nyt tutkitaa poliisissa, mutta miksi asia salattiin -13 jolloin nuo lääkevarkaudetkin tuli esille, silloin pari kolme hoitajaa siirrettiin toiselle osastolle ja asia pidettiin visusti talon sisäisenä. Olenkin miettinyt että oliko nuo siirretyt niitä jotka ei pahoinpitelyjä hyväksyneet, koska kaikki sai jatkua ennallaan.

    Eniten kuitenkin hämmästelen omaisia, eivätkö he aikaisemmin ottaneet tiukempaa kantaa asiaan, vai pitikö pelko hoitopaikan menettämisestä suun kiinni. Kyllähän lääkäri nopeasti terveen paperit huonokuntoisellekkin kirjoittaa.

    Tuohan nähtiin ihan paikkakunnalla silloin kun os.7 suljettiin, sieltä ei moni Hämeenlinnaan siirtynyt, siihen vaan kadulle kuljeskelemaan resepti kourassa.

    Äänestä

  • Sellaista olen Turun palstalta lukenut, että jotkut omaiset yrittivät valittaa Valviralle tai tehdä ilmoitusta poliisille. Asiat vääristeltiin. Valviralta ei aihetta vastauksia ja poliisilta ihan pelleilyvastauksia, nimet väännetty vitsiksi, jne. -Ei ollut paikkaa,minne kannella.- Nyt kun TuSa kirjoitti paljastuskirjoituksen, sinne meni kanteluita heti monen vuodean varastoa. --Niin ettei ole johtunut omaisten välinpitämättömyydestä.

    Äänestä

  • ay-mafiaa kirjoitti:

    Sellaista olen Turun palstalta lukenut, että jotkut omaiset yrittivät valittaa Valviralle tai tehdä ilmoitusta poliisille. Asiat vääristeltiin. Valviralta ei aihetta vastauksia ja poliisilta ihan pelleilyvastauksia, nimet väännetty vitsiksi, jne. -Ei ollut paikkaa,minne kannella.- Nyt kun TuSa kirjoitti paljastuskirjoituksen, sinne meni kanteluita heti monen vuodean varastoa. --Niin ettei ole johtunut omaisten välinpitämättömyydestä.

    Miksiköhän Valvira ihmettelee että heille ei aikaisemmin ole kuulunut tapahtumista.
    Ollappa kyse edesmenneestä äidistäni olisi asian tilan nähtyäni tuonut pois sieltä. Rakentanut vaikka huoneen nurkkaan sellaisen kopin, sitenhän ne ennenkin hoidettiin, jos oli hieman poikkeava ihminen. Ei niitä mihinkään hullujenhuoneelle viety, eikä sellaisia aina ole ollutkaan ja pärjänneet ovat. Mutta nykyaika on toista, omista vanhemmista ei jakseta huolehtia.
    Eräskin vanhus sanoi poikansa perheestä kun poikkesivat jouluna käymään, että pitä pirua tänne tulivat kun ei koskaan muutenkaan käy.

    Äänestä

  • kokoomusko kirjoitti:

    Miksiköhän Valvira ihmettelee että heille ei aikaisemmin ole kuulunut tapahtumista.
    Ollappa kyse edesmenneestä äidistäni olisi asian tilan nähtyäni tuonut pois sieltä. Rakentanut vaikka huoneen nurkkaan sellaisen kopin, sitenhän ne ennenkin hoidettiin, jos oli hieman poikkeava ihminen. Ei niitä mihinkään hullujenhuoneelle viety, eikä sellaisia aina ole ollutkaan ja pärjänneet ovat. Mutta nykyaika on toista, omista vanhemmista ei jakseta huolehtia.
    Eräskin vanhus sanoi poikansa perheestä kun poikkesivat jouluna käymään, että pitä pirua tänne tulivat kun ei koskaan muutenkaan käy.

    Mitäs jos tällä kyseisellä vanhuksella, ei ollut aikanaan, aikaa tälle pojalle? Miksi pojalta pitäisi nyt löytyä aikaa hänelle? Minusta nämä asiat eivät aina ole niin helppoja. Miksi pitää syylistää?
    Eikä vanhuksen kotona hoitaminen, aina ihan sippeli asia ole. Esimerkkinä, liikuntarajoitteinen, pienessä asunnossa, avustusvälineet melkein tarvitsevat yhden huoneen pyörätuoli, pesutuoli, rollaattori plus muut välineet.
    Musistisairasta et voi jättää yksin, töissä jos käyt, mitä teet?
    Ihmiset myös elävät pitemmälle, kuin ennen, kaikki eivät ole hyväkuntoisia silti.
    Voi olla äiti on 95v ja poika 75v joka ei itse ole enään hyvässä kunnossa.
    Eikä tänäpäivänä koppihoito onnistu.

    Äänestä

  • elämäntaakka kirjoitti:

    Mitäs jos tällä kyseisellä vanhuksella, ei ollut aikanaan, aikaa tälle pojalle? Miksi pojalta pitäisi nyt löytyä aikaa hänelle? Minusta nämä asiat eivät aina ole niin helppoja. Miksi pitää syylistää?
    Eikä vanhuksen kotona hoitaminen, aina ihan sippeli asia ole. Esimerkkinä, liikuntarajoitteinen, pienessä asunnossa, avustusvälineet melkein tarvitsevat yhden huoneen pyörätuoli, pesutuoli, rollaattori plus muut välineet.
    Musistisairasta et voi jättää yksin, töissä jos käyt, mitä teet?
    Ihmiset myös elävät pitemmälle, kuin ennen, kaikki eivät ole hyväkuntoisia silti.
    Voi olla äiti on 95v ja poika 75v joka ei itse ole enään hyvässä kunnossa.
    Eikä tänäpäivänä koppihoito onnistu.

    Korjaan tuota edellistä kirjoitustani sen verran että tunnen tämän mainitsemani perheen. En syyllistänyt mielestäni poikaa enkä äitiä. Senkin pojan lapsuus oli vielä sitä aikaa kun tenavat suuremmaksi osaksi hoidettiin kotona, niin tässäkin tapauksessa,kyllä hänelle lapsena oli aikaa niin äidillä kuin isälläkin ja vanhempana vielä taloudellista apua kotoa saatavissa.
    Mutta nyt oli tilanne kuitenkin niin että mummelista ei liikuntakyvyn heikettyä ollut mihinkään lähtiäksi.Kai se sitten oli pojalla niin kiireitä ettei ehtinyt äitiä katsomaan. Nuo iät tuohon huitaisit ihan omana keksintönäsi.

    Vai ei se kopissa pitäminen olekkaan enää käytössä, olen jäänyt pikkuisen jälkeen tästä ajasta.

    Nykypäivään palatakseni nytkin on luvallista vaikkapa kotihoidon lukita vanhus sisälle,tarpeen vaatiessa,Mitäs se sitten on ellei eräänlaista koppihoitoa?
    Ei kannata lähteä syyllistämään!

    Äänestä

POTILAIDEN SURMAT EHKÄ YLEISTYMÄSSÄ

Martti Lehti, kriminologian tutkija Helsingin yliopisto

Perinteisten henkirikosten rinnalle on noussut uusia rikostyyppejä. Niistä suurimmaksi uhaksi Martti Lehti nostaa terveyden- ja vanhustenhuollon henkilöstön tekemät henkirikokset, joiden kohteen ovat yleensä potilaina olevat vanhukset tai vastasyntyneet.
Väestön vanhneminen, palvelutarpeen kasvu ja tarjoajien määrän moninkertaituminen yhdistettynä alhaiseen kiinnijäämisriskiin voi kasvattaa rikosmäärää.
Martti Lehden mukaan Suomen kuolemansyyntutkintajäjestelmässä on hoitajien tekemien henkirikosten mentävä aukko.
On mahdotonta arvioida, kuinka paljon tämän tyyppisiä rikoksia on aikaisempina vuosina jäänyt ja jää edelleenkin tulematta ilmi.
Potilaisiin kohdistettuja henkirikoksia on myös vaikea ennaltaehkäistä.Viime vuosina rikokset ovat tulleet ilmi epäonnistuneen surmaamisyrityksen kautta.

HäSa, 27.2.2016

Äänestä
  • Omaisillakin ymmärrettävistä syistä joskus keittää yli. Niinkuin Iltalehden jutussakin : äiti ei anna koskaan anteeksi....

    Lehti sitten vielä kirjoittaa myynnin toivossa noita juttuja, ajattelematta asiaa sen pidemmälle.
    Äiti syyttää henkilökuntaa maksahäikästä, mikä on ihan tiedetty lääkkeiden niinkuin viinankin aiheuttamaksi, usein.
    Sitten hän kuitenkin seuraavaan henkenvetoon valittaa kuinka huonoon kuntoon tyttö meni kun lääkitys jouduttiin lopettamaan. Kyse vielä sairaudesta joka useimmiten seuraa läpi elämän, parempine ja huonoimpine jaksoineen.

    Jos tosiaan muillakin omaisilla nuo perustelut hoitovirheistä on samaa luokkaa, en ihmettele lääkärin vastausta.Kyllä siinä oikeudenkäynti kalliiksi tulee, vai olisiko joku joukkokanne mahdollinen, en tiedä.

    Äänestä

  • Eikös tuossa jutussa äiti ollut monesta muustakin asiasta huolissaan. Hänen tyttärensä esim. raiskattiin osastolla ollessa. Mutta tämäkin ilmeisesti painettiin villaisella. Alkoi vain mietityttämään, että mitenköhän paljon raiskauksia ym. suljetuissa laitoksissa tapahtuu. Tekijöinä niin potilaita kuin hoitajiakin. Ja kun henkilökuntaa on vähän ja osa siitäkin vähästä väärällä alalla, niin aika turvatonta voi potilaalla olla.

    Äänestä

  • aiheestakin kirjoitti:

    Eikös tuossa jutussa äiti ollut monesta muustakin asiasta huolissaan. Hänen tyttärensä esim. raiskattiin osastolla ollessa. Mutta tämäkin ilmeisesti painettiin villaisella. Alkoi vain mietityttämään, että mitenköhän paljon raiskauksia ym. suljetuissa laitoksissa tapahtuu. Tekijöinä niin potilaita kuin hoitajiakin. Ja kun henkilökuntaa on vähän ja osa siitäkin vähästä väärällä alalla, niin aika turvatonta voi potilaalla olla.

    Siitäkin kun käräjöimään lähdetään, taitaa näyttö olla vähäistä.

    Äänestä

Vähenisikö potilaiden surmat, jos eutanasia lailistettaisiin, silloin se ei olisi rikos.
Itse en sitä pahana pitäisi, vaikka laillistuisi. Jos sillä lopetettaisiin ihmisen sietämätön
kärsimys.

Äänestä
  • Eutanasia tarkoittanee sitä, että potilas itse haluaa pois tästä maailmasta, koska ei ole paranemismahdollisuuksia. Hoitajien tekemät surmat ovat aivan eri juttu.

    Äänestä

  • Muuan Hitler suosi vammaisten ja lopulta vammattomienkin eutanasiaa.

    Äänestä

  • Itse olen vankkumaton eutanasian kannattaja, jos se päätös tapahtuu henkilön ollessa täysissä sielun voimissa. Omaiset ei siihen saa puuttua millään muotoa.
    Hoitotestamentti on yhdenlainen vaihtoehto, Silläkin saa pois suljettua kaikki turha hoito ja kitumisen pitkittäminen. Sen voi tehdä oma hoito sivuilla, mutta nykyään nää ohjelmat pelittää niin huonosti vielä ettei ne esim. sairalassa näe niitä . Itselläni on jo tehtynä ja sairaalaan toimitettu kopio siitä. Se kun laitetaan siellä koneelle niin löytyy.

    Kaunistuisi itsemurhatilastot vanhuksilla ja kuolema olisi kaunis, eikä jäisi kitumaan niinkuin epäonnistuneen itsemurhayrityksen jälkeen saattaa käydä.

    Mutta suomessahan se ei ihan äkkiä toteudu, koska itsemurha on suuri synti, tie helvettiin on varmasti auki. Yritä kitua ja kärsiä, sen kirkkaamman kruunun saat, näinhän meille on kautta aikojen jankutettu. Hautajaiseni myös olen jo järjestänyt, pääsee nuo jälkeen jäävät helpommalla, eikä nuo asiat minun kuolemaani lähemmäksi tuo.

    Äänestä

  • eisilletielle kirjoitti:

    Muuan Hitler suosi vammaisten ja lopulta vammattomienkin eutanasiaa.

    Tuskinpa oli eutanasiaa, vaan murhaamista. Eivät vammaiset toivoneet kuolemaansa. Hitler puhdisti kansakuntaansa rodullisesti.

    Äänestä

  • tuskinpaeutanasiaa kirjoitti:

    Tuskinpa oli eutanasiaa, vaan murhaamista. Eivät vammaiset toivoneet kuolemaansa. Hitler puhdisti kansakuntaansa rodullisesti.

    Tää keskusteluhan ei kai ollutkaan hitleristä, niiltä ajoilta on paljon kirjallisuutta saatavilla, lueppa niitä vaan niin asiat ei sotkeennu .

    Äänestä

  • Vastasin nimimerkille "eisilletielle", joka otti esille Hitlerin.

    Ehkä Hitler ei kuitenkaan ole kovin kaukana meistä suomalaisista. Hiljakkoin ilmestyi tietokirja suomalaisesta fasismista. Kannattaa lukea...

    Äänestä

  • tuskinpaeutanasiaa kirjoitti:

    Vastasin nimimerkille "eisilletielle", joka otti esille Hitlerin.

    Ehkä Hitler ei kuitenkaan ole kovin kaukana meistä suomalaisista. Hiljakkoin ilmestyi tietokirja suomalaisesta fasismista. Kannattaa lukea...

    Sori

    Äänestä

On käsittämätöntä, että G 1:n kauhuhoitajat ovat edelleen samalla osastolla töissä. Siis ne , jotka lääkitsivät tajuttomaksi, pahoinpitelivät, vaastivat lääkkeitä, nukkuivat yön.

Äänestä
  • Tämän IL:ssä lukee,että suurin osa G 1:n hoitajista on vaihtunut. Osa pois työelämästä tai muualle hommiin. Valvira tarkistaa ,ettei heitä ole Kupittaan muilla osastoilla. MUTTA eikö pitäisi tarkistaa, ettei ole hoitotyössä missään muuallakaan.

    Äänestä

En tiedä Riihimäen vanhustenhoidosta muuta kuin sen, mitä olen nähnyt ja kokenut, kun olen käynyt tapaamassa edesmennyttä ystävääni. Hän oli Riihikodissa, muistaakseni osastolla Pajula. Melko pienet huoneet ja kahdella huoneella oli välitilana yhteinen kylpyhuone, isohko ruokasali/oleskelutila, löytyi jopa tilavahko huone, jossa voi järjestää vaikkapa asiakkaan syntymäpäivät ja muita juhlia. Hän itse oli melko tyytymätön paikkaan, mutta osittain syynä olivat hänen omat sairautensa. Hän kuitenkin mm. askarteli siellä: teki mm. batiikkikuvioisen silkkihuivin, kävi ryhmän kanssa kahvilla Prismassa. Jotakin virikkeitä oli tarjolla asiakkaille, mutta vanheneminen mahdollisine sairauksineen vaikuttaa koko persoonaan. Sain henkilökunnasta ihan hyvän kuvan.

Äänestä
  • Eipä taida olla vakio olijoita siinä talossa.

    Äänestä


  • Katsottu oli luvat ja juttu luettu. Jäin miettimään kuinka monta vuotta noiden kuvien oton välissä mahtaa olla. Oliko hän ollut siellä Kupittaalla kaikki nuo vuodet?
    Noihin siirtoihinkaan en jotenkin vaan jaksa uskoa ja sairauden laadun huomioiden tuo paraneminen on yllätys.
    Miksi kuitenkin laitettiin laitokseen, eikä esm. kotihoidon hoitoon, kun noin hyvin omaisen mukaan toipui.

    Olen kuunnellut useita omaisia jotka ei ole kartalla sairaudesta eikä hoidosta, omaatuntoa täytyy pönkittää jotain aina moittimalla.

    Äänestä

on aika hurjaa tekstiä lukee ja verrata turun paikkaa riihimäen riihikotiin. riihikodissa on ystävälliset hoitajat ja he tekevät sen mitä pystyy alivoimallakin. heillekkään ihmisinä ei varmasti yhtää mukavaa se että on kiirettä töissä ja varmasti kotioloissa on omat murheensa ja ihmiset jaksaa vaa kitistä. valtioon tässä sais katsoa pahalla eikä hoitajia. voi olla hyvin mahollista se joka tänne suutus päissää kirjoittaa omasta sukulaisesta jota kohdellaan muka huonosti ja sen takia hoitajat paskoja hänen mukaan niin on itse kanssa vanhainkodissa töissä muualla jossa on pahemmin asiat kuin riihikodissa ja purkaa sillä omaisensa vanhainkotii kohti missä on. haloo ihmiset. ihmiset unohtaa hoitajat ihmisinä ja se on sääli. varmaa sit kaikkien riihikotilaisten työntekijöiden pitäis marssii vaan kotiin ja keskittyy koti juttuihin niin eiköhän siinä vaiheessa ala tulee kiitosta niillekkin kuinka he hoitavat omaisianne yhtälailla kuin omia sukulaisiaan ja hyvin. jos on paska mieli kun omainen on iältään vanha ja sairas on hoitokodissa ( eihän se muuten olis hoitokodissa ) nii miks sit menee kattomaan omaistaan ja siinä samalla paskalla mielellä haukkuu ja aliarvio hoitajia. voisin vaan kuvitella niitä ketkä on töissä siellä että kokoajan marmatetaan eikä kiitosta tule ja he yrittävät parhaansa ja kun he menevät kotiin paskan palautteen ja huudon jälkeen että miltä tuntuu ku asukkaiden omaiset aina on noin kiittämättömiä. pitkiä päiviä tekevät ja raskasta. varmasti ne marmattajat ite pyörittelevät lappu papereita istuen penkillä näpyttäen konetta 8 h kun nää tekee raskasta työtä nostellen, kantaen, yhtä aikaa pitää seuraa monelle, pitää kädestä ja kuuntelee, on vierellä kun omaiset ei käy ja jos käy nii on nipoja, auttavat päivä rutiineissa, auttaa että saa ruokaa ja juotavaa jne. Olen puhunut.

Äänestä

Suurin osa Riihimäen hoitajista on väärällä alalla. Hoitajiksi pyrkii ja pääsee hieman huonolla koulumenestyksellä. Äly on hukassa. Ihminen syntyy ylläpitämään elämää ei alistamaan kanssaeläjiään. Kun ihminen/hoitaja on vajaa hän alistaa hoidettavia ja valittaa kaikesta kaiken aikaa. Ei todellakaan voi olla vaikeaa olla ystävällinen ja asiallinen niin tututuille kuin vieraillekin ihmiselle/hoidettaville.
Puhun hyvin hoitolaitosten arkea tuntevana. Ay-liike teki virheen asettaessaan hoitajien työpaikan tärkeämmäksi kuin palvelutyön. Jos ei osaa ihmistä palvella niin pysyköön kaukana hoitajien työstä.

Äänestä
  • Katsokaa Areenasta viimeisin Prisma-studio. Kuu-juttujen lisäksi siinä on ihmisen vallankäytöstä.Näyttäisi olevan taipumusta kaikilla, kun vain tilaisuus tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarkistamisen.varaa kirjoitti:

Tuskin on samalla mallilla kuin Turun kauhuosastolla. Jos et lue lehtiä ja TV on syntiä. niin yksi linkki aiheeseen.

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/848886/potilaita pahoinpideltiin vuosien ajan Turussa
Kirjaston lehtisalissa voi käydä lukemassa Turun Sanomia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu