Virkamiesten vuokravetkuttelu aiheutti kaupungille liki sadan tonnin kämmin. Nyt loppui vedätys viimeinkin.
Heili konkkaan???
JoOliAika
28364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Taas yksi tyhjä liiketila Päijät-Hämeen laman ilmentymässä..
Heinolan keskusta alkaa olla säälittävyydessään sitä luokkaa, ettei voi kohta kaupungista puhua.
Kaupunginhallitus sinetöi yritysystävällisellä linjallaan asian.
PaHen Lehtokosken erinomainen valtuustoaloite torpattiin sillä perusteella, että vuokralaisella on pitkä vuokrasopimus. DAA!
Nyt sitten ei saada sitäkään vähää rästeistä mitä olisi voitu saada kun vuokra olisi alentunut pienentämällä vuokratilaa.
Jälleen yksi sulka yritysystävällisen hallituksen hattuun.
Paheen kuppila nurin, hahhah haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Enstöiksee ku kämäri tuli puikkoihi nin pisti huippukokit ja varsinkii kanta asiakkaat "kilometritehtaalle" kun alko "uudistamaa" paikkaa, ja nyt se on sitte totaalisesti uudistettu :-)) ..aikanaa suosituin paikka varsinki kesäsin, "lintulauta" oli jokapäivä turvoksissa porukkaa ja laulu sekä soitto raiku :-)
Heilin vuokrasopimus on ajalta, jolloin kaupunki vielä kasvoi, eli parinkymmenen vuoden takaa. Vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin kuten muutkin kaupungin vuokrasopimukset. Vuokran suuruus on ehkä ollut ns käypä vuokra, mutta onko se enää. Asukasluku on laskenut jyrkästi, asukkaina on eläkeläisiä , lounasasiakkaista kilpaillaan verisesti jne. Mitä kaupungin elinkeinotoimi on tehnyt, jotta yrityselämälle olisi toimintaedellytyksiä keskustassa? Mitä kaupunki menettäisi, jos vuokra määriteltäisiin uudesta?
Jos Heiliin saadaan uusi vuokralainen, mitä tämä maksaa kaupungille ja mitä yrittäjä suostuisi maksamaan vuokrana?
On suorastaan irvokasta, että kaupunki on valmis panostamaan Vierumäen uuden teollisuusalueen perustamiseen 4-5 miljoonaa euroa, jolla tuetaan paikallisen Matkakeitaan toimintaedellytyksiä, mutta keskustan elinkeinoelämä jätetään oman onnensa varaan.
Kuten viime viikonlopun IH:sta saimme lukea, on Heinolan yritysilmasto todettu toiseksi huonoimmaksi koko valtakunnassa!
Kyseenalainen palkintosija, joka ei oikein oikeuta markkinoimaan kaupunkia yritysystävällisenä.
Vuokrasopimus on vuodelta 2010-2011, sidottuna indeksiin. Indeksi ei ole nostanut viime vuosina vuokraa juuri lainkaan.
Kaupunki on mättänyt rahaa yrittäjän tahdon mukaan milloin terassin
milloin mihinkin.
Ravintola oli viime kesän kiinni, miksi, miksi, miksi, miksi, miksi.
Oliko a-luvat hyllytetty, miksi.miksi.
Turhaa jorinaa, ohi on.
Liivimiehet valtasi kuppilan, normaalit asiakkaat siirtyivät toisaalle, se siitä.
hehheh vai "liivimiehet"? tää "kimmittäjä mikä siel huseeras "mäkäräisen" assistenttina ei tiedä liiveist sen paree ku pyörist tahi rinta semmosistakaa yhtää mitää :-))... mut saipahaa heiteltyä kaikki todelliset maksajat pihalle :-))
Kyllä vuokralaisella itsellään pitäisi "holtti" olla mihin heinolan kokoisessa kaupungissa rahkeet riittää. Tuohon PELKÄSTÄÄN vuokraan tarvittava myynti (ostokuluineen/veroineen) on mahdoton ympärivuotisesti saavuttaa. Saatika palkka/ sivukulujen jälkeen pärjätä. (Esim.n.1000 ruoka-annosta /kk.vuokraan)
Arvatkaas kuka himoitsee nyt Heiliä Lambertin lisäksi....
Rinnevaaraiset ja liulailaaja. Mutta eivät saa.
Keskusliikkeiden kauraa, kiitos.
Voisikohan kaupungin kunnallispolitiikankin asettaa konkurssiin? Tasoltaan se ainakin on konkurssikypsää :)
No johan ne konkurssikypsätvaltuutetut lähtivät eli rusina, amipappabondenni, Pulmanen, rämöliini ja seppähän putosi Valtuustosta ja rehellinen Jarpe Laivuri Laitinen ei Kymmenellä äänellään päässyt sotkemaan valtuustoa.
Valtuustossa on kunnon porukkaa jäljellä.
Ei näytä kaupungin tilanne erityisen kunnolliselta. Päinvastoin, näyttää että meillä on kaupungin historian aikaansaamattomimmat päättäjät. Ei se ole kovin kunnollista, kun ei saada mitään aikaan. Paitsi negatiivista julkisuutta.
Heinola teki viime vuonna alijäämäisen tuloksen. Aiemmat vuodet ovat olleet ylijäämäisiä, koska investoinnit on jätetty tekemättä. Niitä on laiminlyöty vuosikausia ja pelkät kouluinvestoinnit ovat yli 40 miljoonaa, vanhainkoti 10 miljoonaa, uimahalli 4 miljoonaa, jäähalli???. Tämä siis tarkoittaa, että Heinolalle on kertynyt investoinneista lähes energiarahastoa vastaava investointien suma, ylijäämää on siis kerätty jättämällä asiat hoitamatta!
Onko Heinola kohta konkurssikypsä?
Heinola ei ole lainkaan konkurssikypsä vaan rikas. Rahaa tileillä 78 miljeuroa ja velkaa 55 milj. euroa. Se siitä.
Onks tolkkua jotain tekemistä Heilin konkaan kanssa.
Rahaa ei ole tileillä vaan rahastossa :)
Ja entisen velan päälle kun lisätään nuo investoinnit, on energiarahaston arvo velkoja pienempi
Tätä se on, kun vanhus asetetaan kaupunginjohtajaksi.
Nyt on kysymys heikosti Hoidetun ravintolatoiminnan aiheuttamista saamista, jotka kaupungilta jää saamatta. Aikaisemmin olisi pitänyt
puhaltaa peli poikki. Viimeistään silloin kuin valvontakamerat hävisivät
ja omistaja joutui teosta edesvastuuseen tunnetuin seurauksin.
Velka olisi jäännyt muutamaan kymppitonniin.
Nyt ravintoloitsijan rojut pois ja uusi rehellinen ravintoloitsija kehiin.
Aletaan taas käymään Heilissä.
Kuka virkamies on vastannut vuokrien valvonnasta? Eikö virkamiehillä ole mitään vastuuta siitä, että vuokrarästejä on annettu kertyä yli 60 tuhatta euroa?
Aivan käsittämätöntä tunarointia.
Näillä säädöillä päästään hyvään lopputulokseen.... Jos olisin itse ollut vuokraisäntä, olisin neuvotellut rästit pienemmiksi ja kompensoinut vuokran siten että yökerhoa ei tarvita. Silloin osa tilasta olisi tuottaisi vuokratuloa ja jotain rästeistä tulisi takaisin.
Lypsävää lehmää ei ikannata tappaa niinkuin yritysystävällisessä mallissa kävi nyt.
Saas nähdä minkälainen vuokratuotto tiloille saadaan jatkossa..
Toi lehmä enää lypsä. Tällainen kilpailun vääristäminen kaupungin toimesta olisi todella törkeää. Missä Kämäri luuraa? Kesällä hän oli
sepän sällinä kesäteatterilla kenkälaatikoita kollaamassa.
Alkaa taas kaupungin lypsäminen.
Hildenin yksinvaltaisesti johtama Heinola kuolee pystyyn, talo talolta ja yritys yritykseltä. Kohta ei ole muuta jäljellä kuin se yksi näytös, aina samat näyttelijät ja juoni on tullut tutuksi.
Mikä ravintolayrittäjä pystyy Heinolassa maksamaan 62.000 euroa vuodessa vuokraa ravintolatilasta? Pystyisikö kaupungin kesäteatteri, jos veronmaksajat maksavat vuokran ja kiinteistökulut sekä puolet palkkakustannuksista?
Yksityinen yrittäjä maksaa Heinolan Heili -ravintolatilasta 62.000 euron vuosivuokran lisäksi arvonlisäveron, raaka-aineet, palkat, sosiaalikulut, joten vuodessa pitäisi tuottoa tulla vähintäänkin 150.000 euroa. Tuleeko? Kohtuullinen vuokra Heilin nykyisestä käytössä olevasta tilasta on n. 6.000 euroa vuodessa. Kuuden tuhannen euron vuosivuokralla joku rohkea ravintola-yrittäjä ehkä uskaltaisi yrittää Heinolassa.
Heikki, Heikki, jo loppui leikki, vihdoinkin!