Ketkä laatii säännöt vanhollislestadiolaisessa liikkessä, että miten tulisi elää?
Vanhollislestadiolaisten säännöt
kuin
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
- E-liikkeessä ei saanut käydä
- ei saanut käydä kirkossa jos pappi ei kuulu heihin
- tv kadottava synti
- oli joskus parta synti
- viheltelyn synti
.jne
Ainakin kolmesta ensin mainituista joutui (SRK:n ) hoitokkokuksiiin ja jos ei osannut oikeilla sanoilla pyytää anteeksi SRK syntejä (jotka ovat siis itse keksittyjä) niin potkittiin pois eikä sukulaisetkaan saaneet olla aina tekemisisssä tai sellaiset joutui puolestaan hoitokokoukseen.
Minkä paholaisen luulet keksineen ja ylläpitävän niitä sääntöjä (SRKn julmat natsihenkisetkin heput, joilla monilla on armeijataustaa)
Tunnetuksi tulleissa hoitokokouksissa hoidettavien tunnot revittiin teettämällä parannusta uudestaan jo aikaisemmin anteeksi uskotuista ja korjatuista asioista uudestaan. Samoin teetätettiin parannusta asioista, joita asianomainen ei ollut tehnytkään. Salaisistakin asioista teetätettiin julkirippi. Seurasalin edessä mikrofoni ja äänentoistolaitteet olivat ahkerassa käytössä, varmistettiin, että kaikki kuulevat.
Pääaihe näissä hoidoissa oli henkiparannus. Olipahan tehnyt, kysynyt, sanonut tai jättänyt tekemättä jotain, tuloksena hoitajat totesivat syytetyssä olevan väärän hengen. Kuten monissa kirjoituksissa on tarkemmin selvitetty niille löytyi useita eri nimiä.
Hoitajat, Ry:n johto ja seurakunta ryhtyi toimimaan ihmisten omana tuntona! Seurakuntaa piti totella, vaikka perusteita Jumalan sanasta ei löytynytkään tai Jumalan sana osoitti hoitotoimet vääriksi. Korostettiin, että seurakuntaa on toteltava. Näin tehtiin päämiesten johdolla seurakunnasta Jumala.
Raamattuun perustuu synnit. Se kertoo mikä on syntiä.
Aloittaja puhhuu asiaa. Se oli 70 luvulla kun alkoi srk:n ote laumasta kiristyä. Oliko tausta sitten mikä vaan niin siinä kävi. Hivutettiin kaikkee johtokuntien päättämiä juttuja...huh..
No onnex on nyt tää netti voi tänne purkaa traumoja...
Onko sielä säännöissä että saa juoda viinaa nurkan takana kun taivaanisä ei näe?
Kuulin sellaista puhetta uskovaisilta. Ja televisioantennia voi pitää vintillä piilossa ettei naapuri näe?
tuliko melperi keskusteleen?
Mikä ihmeen melperi, onko se joku riivaja mistä suviseuroilla puhutaan?
Halusin vaan vastauksia asioihin mistä olen kuullut joiltain teikäläisiltä.
En ole melperi. Voitte olla rauhassa, mutta voiko lestadiolaiskirkkoherra antaa synnit anteeksi? Ihan oikeasti?
Syntiä ei ole olemassa. Ole siis turvallisella mielellä ja elä elämääsi iloiten! Olet vapaa!
Eli voin rauhassa ja hyvillä mielin paneskella pikkusiskoa?