Yllämainitun järjestön 95-vuotisjuhlaseminaari pidetään näköjään Tampereen yliopistolla 19.3.16. Oma äitinikin oli viime sodan aikana ilmatorjuntalotta, jokin kuvakin on todisteena lottatamineissaan hänestä. Enpä muista kotona koko lotta-asiasta paljon puhutun, tänä vuonna täyttäis äitini 100 vuotta, jos ei olis 74-vuotiaana kuollut. Enpä usko ko. juhlaan ainakaan kovin montaa lottaa ilmaantuvan.
Sic transit gloria mundi....eikös se jotensakin näin ole.
Jotensakin kriittisesti suhtaudun kuitenkin tähän lotta-asiaan, liittyi oleellisesti suojeluskunta-asioihin sekä sinimustat-järjestön esiintymiseen jossain vaiheessa. No politiikastahan en ymmärräkään mittään.
Lotat ja Lotta-Svärd-järjestö
3
<50
Vastaukset
Odottelin, että joku vastaisi sinulle, mutta ei. Minulla on ollut yksi tädeistäni Lottana, mutta vain kuvia olen nähnyt hänestä Lotta- puvussa, sillä mitään hän ei muistaakseni kertonut niistä ajoista.
Se piti kertomani sinulle, koska varmasti omistat lukulasit. Katsele niiden kautta katuvaloja, tai mitä valoja siellä aamuisin onkaan, niin näet uskomattomia valoheijastetita.
Köyhän ilot ovat vähäiset, mutta niitä valoja tuijottelen aamuin- illoin, kun käyn tupakalla.DDKöyhän ilot ovat tosiaan herttaisen vähäiset, ihastelin itekin tekemääni puolukkakiisseliä, oli tosi namia. Ai lukulasit päässä parvekkeelle tupakoimaan, meil on sellainen kynnys tuossa, on varottava muutenkin, mut pitääpä kokeilla. Oon kyllä huomannut joissain ulkovaloissa siirrytyn voimakkaampien lamppujen käyttöön, käy ihan silmiin, jos suoraan katsoo.
ERäs jo edesmennyt tuttu hieno ihminen, suri aikanaan niitä ikäviä juoruja joita kohtasi kotikylässään pohjanmaalla.
Lottia syytettiin löyhästä moraalista ja kyläläiset kuiskivat ja pilasivat nuoruutensa.
Tuosta parveketupakoinnista, jäi se minulta tammikuun ensimmäisellä viikolla, kun hytisin kovassa flunssassa tupakoimassa pakkasessa.
Nyt on kulunut jo lähes 8 viikkoa, eikä enää kirpaise niin kovin. Ääni on kirkastunut ja hengitys kevyttä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487