Noin 7 vuotta sitten kopioin videoita laitteella, jolla kopioidaan videoita VHS-kasetilta dvd-levylle (DVD-R). Uskoin tuolloin, että kopiointi oli onnistunut.
Yrittäessäni nyt vuosikausia myöhemmin katsella tietokoneella kyseisiä videoita en saakaan mitään näkyviin, en edes minkäänlaista luetteloa mahdollisista tiedostoista.
Otettaessa esiin kohta Ominaisuudet kyseisen DVD-levyn osalta, tulee näyttöön ilmoitus: Käytettyä tilaa 0 tavua, Vapaata tilaa 0 tavua. Siis tietokone on samalla kertaa tavuja täynnä ja tavuista tyhjä. Edelleen saadaan jostakin kohtaa - en muista, mistä - ilmoitus, jonka mukaan Windows ei voi lukea kyseistä DVD-levyä.
Nyt herää kysymys, ovatko tiedostot aikanaan, tuolloin, noin 7 vuotta sitten todellakin kopioituneet DVD:lle, mutta kopioituneet siten, ettei niitä voi lukea tietokoneella? Mihin pitäisi kääntyä'tai mitä pitäisi tehdä asian selvittämiseksi ja niiden saattamiseksi tietokoneella katseltavaan muotoon?
DVD:tä ei näy kopioitua videota, mitä tehdä
4
136
Vastaukset
- kotipoltto_historiaa
Kai sulla jokin DVD-soitin (tai Blu-ray) on edelleen myös? Näkyykö sillä? Jos ei ole mitään muuta soitinta kuin se tietokoneen DVD-asema, niin yritä testata toimivuutta jollain kaverin laitteilla tai hanki jostain oma. DVD-levyjen toimivuus eri laitteilla on usein arpapeliä. Varsinkin siinä vaiheessa, kun kotipolttoisella levyllä alkaa olla ikää yli 5 vuotta. Jos/kun levyn lukeminen jollain laitteella onnistuu, niin levyt kannattaa kopioida pikimmiten uudelleen. Jos mahdollista, niin on parasta säilyttää data varmuuskopioidulla kovalevyllä.
- iajddsjks
Jos levyt on jääneet sulkematta, ehkä kannataisi ensimmäiseksi vaan yrittää pelastaa levyillä olevat tiedostot. Ilmaisella Recuvalla tuota voisi yrittää jos ei halua maksaa ohjelmista.
Toinen riskaabelimpi?? keino on yrittää sulkea levyt jollain dvd,n teko-ohjelmalla - tiedostomuoto
Mahdollisuudet on monet ja osoittavat vain tuonaikaisen insinööritaidon ilman logiikkaa. Ylipitkä kopio ja - laitteet ym ym.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342755Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362591Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962094Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401961Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3131742- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271123