Voiko tehdä jossain hoitotestamentin, että jos mut satutaan löytämään henkihieverissä joistain, että mua ei elvytettäisi enää?
Elvytyskielto
6
1000
Vastaukset
- grhrjyyjyj
Pitäisi voida,mikäli pystyt ilmaisemaan tahtosi.
Sellainen olisi myös hyvä hoitotestamentti, että kun vielä on järjissään, niin tekisi testamentin, että jos tulee hulluksi, niin ei saa pakkohoitaa. Itse allekirjoittaisin. Tällaisia on ymmärtääkseni ainakin Amerikassa joissain osavaltioissa. Hyvin vähän tuttu aihe ihmisille. - Hoida.itseäsi
Kyllä elvytyskiellon voi laittaa hoitotahtoon. Se on aivan normaali osa sitä.
Googlettelehan "hoitotahto" ja "elvytyskielto". Valmiita lomakepohjia ja kaikenlaisia malleja on olemassa. Netti auttaa. Parasta on tietysti tehdä se omin sanoin ja itse harkiten, eikä muilta kopioiden.
Hoitotahto pitää tehdä todellakin silloin kun on vielä järjissään. Myöhemmin se on mahdotonta. Masentuneena ei semmoista kait pitäisi värkätä! Joku voi vaikka epäillä sen aitoutta/oikeellisuutta, kun tajutaan ettet ollut sitä tehdessäsi ihan kondiksessa.
Nyt hoitotahdon voi tallentaa Kelan OmaKanta palveluunkin. Sielä se sitten on tallessa, kun sitä paperiversiota ei ehkä kukaan ole mukaasi aina laittamassa. Lompsaankin sitten tieto semmoisen olemassa olosta.
Hoitotahto laaditaan nimenomaan sen varalta, jos ei itse pysty hoitoaan koskevaa mielipidettään enää selkeästi tai lainkaan ilmaisemaan eikä asiaa edes ymmärtämään.... sairauden, tajuttomuuden, vanhuuden heikkouden, onnettomuuden tms. vuoksi.
Itselläni on aika kattava hoitotahto ja siinä elvytyskielto sekä lause elinluovutuksesta myös. Se on hyvälle paperille lacerilla tulostettuna ja arkistokelpoisella kynällä allekirjoitettuna kotonani. Se on myös tallennettuna Kelan OmaKantaan ja mm. kukkarossani on kortti jossa ilmoitetaan sen olemassaolosta ja sijainneista. Apteekeista saa niitä kortteja!
Hoitotahtoa voi ja pitääkin aika-ajoin tarkastella ja tehdä mahdollisia tarvittavia muutoksia siihen, kun aatokset muuttuvat vuosikymmneten saatossa ja tiedekin kehittää hoitoja.
Ihmisten pitäisi todellakin ajatella asiat valmiiksi. Ei se, että tekee hoitotahdon nuorella iällä ole sama kuin että sairastuisi samantien. Se on vain varmuuden vuoksi ja jokainen tehköön sen oman harkintansa mukaan. Omaisilleni en jätä sitä taakkaa, että he joutuvat ehkä raskaitakin ratkaisuja puolestani tekemään. - mee-töihin
ja lopeta loisiminen. Kiitos.
- Usko.puhe
Jos joutuu vaikka onnettomuuteen tms. ja joku rupeaa sua pelastamaan... antaa tekohengitystä yms. sitten ambulanssi on paikalla jne. tuskin kukaan siinä hädässä rupee hakemaan tietoa sun elvytyskiellostasi. Silloin on kiire ja jokaisen on velvollisuus sinua auttaa! Ensisijainen päämäärä on, että kaikki voitava pelastamiseksesi tehdään.
Masennus on hoidettavissa! Turha duunailla mitään tyhmiä! - ioii
Wikibediassa on asiasta jotain:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hoitotestamentti
Ja tässäpä linkki jossa kerrotaan elvytyskiellon toteutumisen vaikeudesta.
Muutenkin huomauttaisin ettei elvytyskielto rajaa muita hoitotoimenpiteitä pois vaikka ei elvytettäisikään.
http://www.kp24.fi/uutiset/342539/Elvytyskielto-toteutuu-harvoin - Kylmät_kädet___
Elvytyskieltohan on tarkoitettu vain letkuissa kituville pitkäaikaispotilaille. Esimerkiksi, mistä ambulanssin ensihoitajat voisivat tietää tajuttomana maassa makaavalla randomilla edes olevan sellaista? Tottakai ne elvyttävät, rutiinomaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30411676
- 1447146
- 1045962
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425319- 534399
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304299On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323621- 623618
- 833238
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223145