PPO kokousaloitteita

Juristeria

Velvoite Osuuskunta PPO:n omien osuuksien hankkimiseksi
Osuuskuntakokous velvoittaa hallituksen hankkimaan jäsenten osuuskunnalle tarjoamat Osuuskunta PPO:n varsinaiset osuudet, kuitenkin määrältään enintään 25000 kpl.
Osuudet hankitaan osuuskunnan yksityisiltä jäseniltä ja siinä järjestyksessä kuin niitä osuuskunnalle tarjotaan.
Osuuksien hankkimisvaltuutus on voimassa osuuskunnan seuraavaan osuuskuntakokoukseen saakka.
Osuuskunnalle tarjotuista hankittavista osuuksista maksetaan raha niiden matemaattisen arvon mukainen hinta, kuitenkin vähintään 1150 € ja enintään 1250 € osuudelta.
Osuuksien hankintahinta tulee maksaa jäsenen ilmoittamalle tilille kahden (2) kuukauden kuluessa siitä kun osuudet on tarjottu osuuskunnalle hankittavaksi.
Osuuskunnalle hankitut osuudet tulee kuolettaa ja poistaa osuuskunnan osuusluettelosta.
Hankintamenettely pienentää osuuskunnan omaa pääomaa osuuksien hankinnoista makse-tulla määrällä, mutta ei laske jäljellä olevien osuuksien arvoa, eikä vaaranna osuuskunnan maksuvalmiutta.
Tulethan viemään aloitteen läpi ?


Esitämme, että osuuskuntakokous korjaa ja täydentää osuuskuntakokouksessa 3.5.2011 tehtyä rahastoantipäätöstä siten, että rahastoanti suunnataan kaikille 30.11.2011 olleille varsinaisille ja vapaaehtoisille osuuksille niiden hallinnan mukaan ja että hallitus velvoitetaan maksamaan uusille rahastoantiosuuksille osuuspääoman korot sen mukaan kuin korkoja on osuuskuntako-kouksen tekemillä päätöksillä päätetty vuosina 2012,2013, 2014 ja 2015 osuuksille maksaa.
Lisäksi hallitus velvoitetaan panemaan täytäntöön 3.5.2011 tehdyn päätöksen mukaisesti ra-hastoanti niille, noin 2000 varsinaisen osuuden haltijalle, jotka ovat jääneet vaille rahastoantia ja maksamaan niille vuosina 2012, 2013, 2014 ja 2015 päätetyt osuuspääoman korot.
Virheet huutavat korjausta !


Esitämme että;
Osuuskunnan sääntöjen 12. kohdassa olevan kolmannen kappaleen maininta ”Jäsenenä ole-van luonnollisen henkilön äänioikeutta voi käyttää valtakirjalla tämän puoliso.” poistetaan ja kohta muutetaan seuraavaksi;
”Luonnollinen henkilö voi edustaa valtakirjalla vain yhtä jäsenyhteisöä tai -säätiötä tai -luonnollista henkilöä.”


Esitämme, että;
Osuuskuntakokous velvoittaa osuuskunnan toimivan johdon ja hallituksen välittömiin toimiin jä-seniä ja muita tahoja palvelevan tietoliikenteen, tietotekniikan ja viestintäalan palveluiden tuot-tamiseksi ja alan häiriöttömien palvelujen turvaamiseksi.
Ensimmäisenä toimenaan osuuskunnan toimivan johdon ja hallituksen tulee ryhtyä toimiin häi-riöttömän tietoliikennettä palvelevan valokitukaapeliverkon rakentamiseksi, rahoittamiseksi ja käyttöön ottamiseksi toimialueellaan.

1

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytgrg

      Ja laitat tämän tänne siksi, että...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe