Jonkin aikaa sitten tuli perittyä melko vaatimaton, sähkötön ja vesijohdoton mökki, joka on joen rannalla. Pihasaunasta on jokeen matkaa n. 30-40 metriä, mikä olisi järkevä ja suht edullinen keino saada vesi tulemaan suoraan joesta jotain johtoa/putkea pitkin saunalle, jonkinlainen "pumppu"systeemi? Melko hidasta hakea parilla ämpärillä kerrallaan kun saavit ja lämminvesipata tulisi täyttää.
Pesuvettä joeasta?
vesivesivettä
61470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Korkeuserosta riippuen paras ratkaisu saattaisi olla polttomoottorikäyttönen pumppu.
esim
http://www.makita.fi/tool/18720/MP-335.4Z.html
http://www.motonet.fi/fi/tuote/789685/Polttomoottori-vesipumppu-2
http://www.landen.fi/rauta/panther_polttomoottori_vesipumppu_1_2-tahtinen
https://www.ltt24h.fi/tuote/vesipumppu-2-4-tahti-loncin-vesipumppu-polttomoottorilla/6438168069081/
jne
Osta aggregaatti ja sit voit käyttää uppopumppu/vesiautomaattia. Aggregaatista muutenkin hyötyä. Maksaa pari-kolme sataa halpahallissa.
Minun mielestäni paras olisi sellainen käsin pumpattava pumppu, en vaan tiedä mistä niitä enää saa.
Ihan tavallisesta rautakaupasta. Tuotemerkki Nira.
Mietittävää sinulle.. kirjoitit "Melko hidasta hakea parilla ämpärillä..".Unohda hyvä ihminen kiire mökillä. Mihinkäs sinulla tuollainen kiire??? Ilmeisesti käyt kuntosalilla, ja siten rahoitat kuntosaliyrittäjän luksuselämää.. Tässä sinulla olisi mahdollisuus todelliseen hyötyliikuntaan.
Alussa voi 8L sankot tuntua painavilta, mutta voin vakuuttaa sinulle, että seuraavana kesänä hankit jo 12L ämpärit... Lihasmassasi kasvaa, lihastesi koordinaatiokyky saa ihan uusia ulottuvuuksia. Osteoporoosisi saa lähtöpassit.
Toki voit hankkia kovalla työlläsi hankituilla euroilla polttomoottorin paukuttamaan saaviisi vedet ja taivaalle nokipäästöt. Hyvästi hiljaisuus ja luonnonrauha..
Hyvin sanottu