"Hovioikeus lievensi saunassa ampuneen miehen tuomiota
TYKKÄÄ0KOMMENTOI2JAA:1
POHJOIS-SUOMI 24.2.2016 14:15
Rovaniemen hovioikeus lievensi Lapin käräjäoikeuden vuonna 1991 syntyneelle miehelle langettamaa tuomiota muun muassa tapon yrityksestä.
Käräjäoikeus tuomitsi miehen kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeuteen muun muassa tapon yrityksestä, mutta hovioikeus lievensi tuomiota yhden vuoden ja kymmenen kuukauden vankeuteen.
Kyseessä on tapaus, jossa mies oli saunonut tyttöystävänsä ja miespuolisen tuttavansa kanssa. Mies tuli mustasukkaiseksi tyttöystävästään ja haki sotilaskivääristä muunnetun aseen. Hän tuli takaisin saunaan ja laukaisi kiväärin kohti lauteilla istuneita.
Aseen muuntamisen vuoksi aseesta lensi hylsymateriaalia ja porauksen yhteydessä aseeseen jääneitä metallisiruja, jotka aiheuttivat pinnallisia vammoja lauteilla istuneisiin ihmisiin. Luoti osui saunan seinään.
Tekijän mukaan hänen tarkoituksensa oli säikäyttää lauteilla istunut mies ja hän oli tarkoituksella ampunut ohi. Käräjäoikeus katsoi, että mies ei voinut muun muassa humalatilansa ja muunnetun aseen vuoksi tähdätä laukaustaan tarkasti ja tuomitsi miehen tapon yrityksestä.
Hovioikeus puolestaan katsoi selvitetyksi, että tekijä oli suunnannut aseen piipun pois lauteilla istuneesta miehestä, jolloin syyte tapon yrityksestä hylättiin.
Tekijä uhkasi laukauksen jälkeen miestä kirveellä, minkä jälkeen hän ajoi mönkijällä pois paikalta.
Käräjäoikeus tuomitsi miehen yhteiseen vankeusrangaistukseen tapon yrityksestä, laittomasta uhkauksesta, vaaran aiheuttamisesta, ampuma-aserikoksesta ja törkeästä rattijuopumuksesta.
Hovioikeus langetti miehelle niin ikään yhteisen rangaistuksen."
Saunomisen vaaroja
ettätällainentapaus
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843232
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1771220Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817