Perä lipsuu ylikovaa sivuille.

Käänny360astettajakatoa

JA EI SITTEN OLE PROVO!

Mikä pienentäisi ominaisuutta(ei ole vikaa missään) Tilanne on seuraava, esim 2 vaihde ja hidas nopeus kaasu pohjaan tai reilusti niin ensin ei tapshdu kuin hidasta kiihtymistä ja sitten ahto nousee ja perä alkaa luistaa tiestä riippuen jommalle kummalle puolelle ja jäällä kuuluu kyllä edestälin nastojen raapivan tyhjää . On pakko hellätä kaasua koska ohjausliike ei auta eikä ole riittävä kait hidas ohjauskin? Ja jos ei hellää kaasua auto pyörähtää. Vauhtihan on kasvanut jo nytkin reiluksi joten kaasun helläys että saa auton hallintaan.

Manuaali forester . Vetosuhde on 50:50 vaikka sen tietää joka tuntee foresterit . Myös painon jakauma on 50:50 . Todellinen symmetrical neliveto. Lukot pitää liukkaalla varmasti. Miksi se käyttäytyy kuin takavetoinen? Kiihtyminen jäällä ja lumella on kuitenkin sitä luokkaa ettei mikään takaveto tai etuveto millään elektroniikka tasauspyörästö hässäkällä pysty tuohon kiihtyvyyteen noin huonoilla renkailla kovettuneet ja nasta jo kuluneet liki tasalle,aivan ominaisuudethan muuttuu ensitalvella jo paljon kun uusin renkaat.

Mutta jos hifistelee ja siirtää akun taakse vaikka optiman 2x 6 v niin menee vaikka mihin koloon . Idea lisää painoa takarenkaille ja keula kevenee. Mitähän vaikuttaisi?

Veikeä tunne joskus kun tiessä paljon kaatoa ja aivan peilinä ja hiukan tarjoaa liikaa kaasua niin koko auto alkaa sivuttais siirtymällä valua ojaakohden joka tenkaan lyödessä tyhjää ja vauhti kiihtyy kuitenkin kokoajan reipasta vauhtia.

On nämä nelivedot ja vielä nämä missä mikään ei rajoita mitään tyhjän lyömistä missään tilanteissa vaan mukavia oikeita itse ajettavia autoja.
Ei sen puoleen on se turvallinen elektroniikan joka tilanteen oikova ja vauhdin tappava tietysti turvallinen eikä tartte udella miksi auto liukkaalla haluaa pyörähtää.

Joo se neuvo että lisää kaasua ei nyt tilanteeseeni päde. Jos kaasua pitää vedossa mikään ei voi estää pyörähdystä.

4

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Foreeeeeeee

      Sanoisin että ongelma on renkaissa, kuulostaa kovasti siltä että runko on mennyt löysäksi ja antaa alkusysäyksen sladille. Omassa 2006 XT:ssä oli samankaltaisia oireita kitkoilla.

      Tuohon akkukikkailuun sanoisin että kannattaa ennemmin laittaa lisävakaajat eteen ja varsinkin taakse vaikuttaa älyttömästi kun kori jäykistyy. Sitten kunnon renkaat ja ajoelämys on valmis.

    • fhfhhfh

      Jossain on vikaa sitten. Oma fore pysyy 300hp tehoilla hallussa jäälläkin vaikka iskee kaasun pohjaan ja antaa olla siellä.

      • Käänny360astettajakatoa

        Vakaaja taakse on kyllä käynyt mielessä koska sen vaihdosta on ollut ainakin tekstien mukaan havaittavaa hyötyä. Bc racing rm on alustasarjana ja samat oireet oli vakioalustan kanssa . Vakio alusta läpäisi katsatuksen vaikka perä roikui nivomatin lopettettua toimintansa. Sarja paransi muuten pehmeähköä alustaa sopivasti. Kovammassa vauhdissa kaistalle paluu muuttui varmaksi. Mistähän kannataa tilata ja mikä vakaaja sarja? Rata-ajoa ei ole .

        Tehon määrä tuskin asiaan vaikuttaa ,omassa on 260hv ja 410nm mitattu ja säädetty. Mikähän on niin erilaista tuon "fhfhhfh " nimimerkin autossa? Ajotaito tietysti mutta on tätä nyt saanut monta vuotta jo harjoitella.

        Talvirenkaat on kyllä luokattoman huonot nykyisin. Nastat tulee 101% varmuudella. Onkohan niiden merkillä mallilla jotain hyväksi havaittua ei testivoittajia nokian tyyliin vaan käytössä hoksattu hyvä toimivuus? Kapea rengas, 17"vanne , leveä ei toimi sohjossa. Taitaa renkaat olla se suurin syy.
        Vielä ehtii parannella autoa ennen paalausta :-)


    • FFH

      FFH vastaa. Vakaajan merkillä ei mun mielestä juurikaan ole väliä kunhan on sopiva. Whiteline, Cusco ainakin ovat laadukkaita merkkejä. Omassa on joku budjetti mutta huomaa järjettömän ison eron. Katso vaikka Race.fi sivustoa siellä on ainakin jotain ollut.
      Minä uskoisin kanssa renkaiden huonouteen, kuvailemasi auton käytös voisi johtua siitä että ns korkeaprofiilinen rengas pettää alta. Oletko paineet tarkastanut?

      Oma menee tosiaan kaasu pohjassa sutien suoraan, sladi vaatii ohjausta tai sitten kaltevaa tietä, mitään pelkoa pyörähdyksestä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe