Aurinkopaneelin kytkentä 2 akku systeemiin

Virtaapaattiin

Osu tuolla silmiin 50W Sunwindin paneeli jolla hintaa vain 120€. Ajattelin, että noita olisi varaa laittaa 3-4kpl veneen katolle, mutta mitenkä kytkendä 2 akku systeemiin? Varmaan tarvii tehokkaan säätimen ja jakodiodi jo löytyy akkujen väliltä. Kytketäänkö tämä säädin sitten kuten akun laturinkin piuhat? Eli lataa sitten ensin startin täyteen ja sitten hupipuolta vai mikä järkevä toteutus?

http://www.veneilijanverkkokauppa.fi/300-aurinkopaneelit-ja-saatimet

9

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joakim1

      Itse kytkisin paneelit vain hupiakkuun. Starttiakku on vain starttaamista varten ja on siten lähtökohtaisesti aina täysi ja pysyy täytenä moottorin latauksesta. Jos välttämättä haluat kytkeä myös starttiakkuun, hanki säädin, jossa on kaksi ulostuloa.

      Säädintä tai mahdollisesti useampaa kannattaa miettiä tarkasti. Tässä on aika hyvä valikoima: https://www.emarineinc.com/categories/MPPT-Charge-Controllers

      • Virtaapaattiin

        Joo toi hupipuoleen kytkentä taitaa tosiaan olla riittävä, kun asiaa mietin. Onko tietoa lataussäätimistä? En heti löytänyt sellaista joka edes kestäisi 200W paneelia katolla ja ei haittaisi jos siinä joku näyttö kertoisi jotain latausjuttuja. Vai onko mahdollista laittaa 2 säädintä vai sekoittaako latausta?


      • nnnnnnnnnnn
        Virtaapaattiin kirjoitti:

        Joo toi hupipuoleen kytkentä taitaa tosiaan olla riittävä, kun asiaa mietin. Onko tietoa lataussäätimistä? En heti löytänyt sellaista joka edes kestäisi 200W paneelia katolla ja ei haittaisi jos siinä joku näyttö kertoisi jotain latausjuttuja. Vai onko mahdollista laittaa 2 säädintä vai sekoittaako latausta?

        Onhan noita säätimiä vaikka kuinka paljon erilaisia. Honkkaristakin löytyy sopiva säädin sinulle.
        http://www.hongkong.fi/fi/tyokalut-ja-nikkarointi/sahko-ja-lvi-tarvikkeet/ekoenergia/asennustarvikkeet/aurinkopaneelin-lataussaadin-digit-20a/p/2585601/


    • utryty
      • Virtaapaattiin

        Kiitos. Hyvälle vaikuttaa. Paneeleissa otan varmaan sunwindit, kun kuitenkin pitäisi olla laatumerkki.


      • epepepepep
        Virtaapaattiin kirjoitti:

        Kiitos. Hyvälle vaikuttaa. Paneeleissa otan varmaan sunwindit, kun kuitenkin pitäisi olla laatumerkki.

        Samaa kiinan kamaa ne sunwindinkin paneelit on, on vain laitettu venelisää hintoihin.


      • panelman

        No onhan noi nyt ihan eri tuotteita, ei voi hinnalla suoraan verrata peruspaneelia joustavaan (painokin ihan eri luokkaa), kiinasta tietty tulevat.


      • tarviivirtaakanssa

        Ei kai mikään kotimainen ole, mutta vaikuttaa ihan hyville ja joustavuus auttaa vähän asennuksessakin. Muitakin vaihtoehtoja kuunnellaan?


    • Sunwindiltä tuli tosiaan uusia joustavia paneleita, joskaan ei tässä vaiheessa (helmikuu -16 ole vielä saapuunut maahan. Ennakkotietojen perusteella vaikutti ihan asiallisilta. Samoin noiden alumiinipellille laminoidujen hinnat on tullut todella paljon alas.

      Noita paneleita on useampaa tyyppiä. Halvimpia on ne kovat lasilevylle laitetut panelit, joissa on alumiinikehys ympärillä. Ei taivu, mutta jos on selkeä suora paikka, niin hoitaa tehtävänsä. Seuraavana tulee sitten alumiinipellille laminoidut panelit, jotka on suhteellisen kevyitä ohuta ja mekaanisesti vahhvoja. Sunwindillä on myös lasikuidulle laminoituja paneeleita ja viimeisimpänä tulee nuo pehmeälle muoville laminoidut panelit, jotka on suhteellisen edullisia ja kestävät aika paljpon taivutusta. Sellaiset joustavat matot alkaa olemaan "mennyttä aikaa" tai kovin monesta paikasta niitä ei saa. Eivät olleet mekaanisesti kovin vahvoja. Delaminoituivat ja eivät anna kovin paljon sähköä.

      jos olet laittamassa isompaa nippua paneeleita katolle, niin laita ne sarjaan ja kunnollinen MPPT säädin perään, jotta saat kaiken hyödyn irti paneleista. Kytke ne sitten siihen hupiakkuun, kuten tuolla aikaisemmin jo todettiin. Starttiakku tarvii harvemmin erillistä lataamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2681
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2466
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2093
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      133
      2081
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1814
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      155
      1334
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1172
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1130
    9. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1115
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      37
      1060
    Aihe