Asunnon vuokraus: voitot, lainat & verot -kysymys

onkotääuntakahminkolunta

Tyhmä kyselee, toivottavasti joku osaa ja haluaa neuvoa.

Asun omistamassani kerrostaloasunnossa ja suunnitelen muuttoa toisaalle uuteen omistusasuntoon. Mietiskelin nykyisen asunnon vuokraamista sen myynnin sijaan, mutta ei taida laskujeni mukaan onnistua kustannusten puolesta, mutta kysyisinkin niihin varmistusta olenko ymmärtänyt oikein...

Kulut tällä hetkellä ovat, asuntolainan lyhennys 650e, korot tuosta 50e. Vastike mukaanlukien vedet jne. 230e.

Nyt jos haluaisin vuokrata asunnon, ja saisin vuokraa jopa 1100e (asunto kaksio, pk-seudulla, hyvällä paikalla), menisi niin, että

Vuokra 1100 - vastike 230 - lainan korot 50 = 820e

Eli tämä olisi voitto(?) josta pitäisi maksaa verot 30% eli 246e, jolloin jäisi 820 - 246 = 574e

Meneekö oikein, jääkö jotain vähentämättä? Tällä laskutoimituksella tämä nyt ei vaikuttaisi kovin mielekkäältä :(

13

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkotääuntakahminkolunta

      Pliis, joku?

    • lkjnlkn

      Järkevää JOS löydät vuokralaisen jolta saat 2 kk takuuvuokran ja vuokrat muutenkin jatkossa ajallaan.

      2 vuotta kerrallaan voit laskea, että vaihtuu vuokralainen.

      Vaan 1100e kuulostaa hiukkasen utopistiselta vuokralta?

      Ts sijoittamalla itse parisataa/kk, laittaa vuokralainen sulle 400 e/kk, tämä on järkevää.

      Jos ei kaikki voitto sula tulevaan putkiremonttiin, arvio 20000e kustannus.

      Kokeile vuokrausta ja kokeile myyntiä kun taas tyhjillään. Jos riittää omista rahoista laittaa 200e/kk.

      • onkotääuntakahminkolunta

        Öm, hetko, mistä nuo parisataa ja 400 tuli?

        Kova on sanomani hinta kyllä, tiedän. Toki halvemmallakin saa, muttai kun ilmoituksia katselee, niin aika hävyttömiä tuolla pyydetään. En tiedä löytyykö niihin vuokralaisia, mutta pyydetään.
        Putkiremontteja tässä talossa tuskin on toviin tiedossa, rakennettu 2000-luvulla. Muutakaan isoa ei liene siis tulossa, ellei nyt kodinkoneet pahasti hajoile.

        Tässä on kyllä miettimistä, kestääkö perse, vaikka asukki löytyisikin...


    • TommiTeodor

      Laskelma on mielestäni oikein, mutta siitä puuttuu tuon kaksion arvo ja siksi tuottoa sidotulle pääomalle ei pysty arvioimaan. Jos se on esim. 5% tai enemmän, niin se on aika hyvä. Sitten tietysti on mietittävä oman uuden asunnon rahoitus.

      • onkotääuntakahminkolunta

        Myyntihinta liikkuu 215 - 230 000 välillä nykyään. Itse olen maksanut aikaan huomattavasti vähemmän, lainaa asunnosta on vielä maksamatta 120 000e.


    • lkjnlkjn

      Laita siis vuokralainen maksamaan asuntosi.

    • TommiTeodor

      Jos asunnon arvo eli pääoma on esim. 220 000 euroa, niin noilla eväillä laskennallinen veroton vuokratuotto pääomalle on noin 3,1% vuodessa (=12*574/220 000). Tämä ei ole mikään huono tuotto nykytilanteessa, mutta jatko perustuu aika lailla puhtaasti asunnon arvon kehitykseen eikä se toisaalta juuri siedä maksuttomia kuukausia tai asunnon remontteja. Ja sitten on edelleen mietittävä sen uuden asunnon rahoitus.

    • knbknb

      Jos voit omaa rahaa laittaa vuokraustoimintaan 200e/kk niin vuokraa toki ihmeessä.

      Ota vaikka lyhennysvapaita kuukausia välillä, maksa vain korot.

      Maksata vuokralaisella kaksiosi. Kestää 15 vuotta vaan säästäminen on vaikeata.

      Ja valitse vuokralainen huolella;

      http://www.hs.fi/kotimaa/a1389592669992

    • Vuokraemäntäjo

      No, kannanpa minäkin sitten korteni kekoosi. Kyllä tuo voisi onnistua. Sinulla on 100 tuh pääoma (laskennallinen) käytettävänä. Sitä vastaan voisi saada lainaa 200-400 tuh, josta nykyinen 100 tuh sisältyy jo tuohon. Tulojasi et ole maininnut, etkä ammattialaasi. Niistäkin riippuu paljon, miten pankki arvioi maksukykyäsi pitkällä tähtäimellä, lainaahan joudut ottamaan 20-25 vuodeksi.
      Vuokraamisessa on AINA varauduttava kuukausiin, jolloin ei vuokratuloja ole, mutta menot kuitenkin maksettava niiltäkin kuukausilta. Vaikein homma on hyvien vuokralaisten valitseminen. Vuokraa määritettäessä pitää optimoida siten, että saisi mahdollisimman pitkäaikaisen vuokralaisen -et. Jos käytät välitystoimistoa, he nappaavat kuukauden (brutto)vuokran, mutta sinun pitää maksaa välityspalkkio nettotuotostasi. Eikä vuokravälittäjä kuitenkaan käy tarkastamassa asunnon kuntoa vuokralaisten vaihtuessa.
      Jollei ole kiirettä (toivottavasti), opiskele vähän ensin alaa. Suosittelen vaikkapa kirjaa Osta, vuokraa, vaurastu.
      Yritin tässä kertoa, että riskejä on aina, mutta jos taloutesi ei ole kovin tiukka, selviät kyllä ammattimaisesti toimimalla. Osta seuraavaksi asunnoksesi mahdollisimman edullinen, pieni yksiö, jotta et huku velkoihisi. Asuntoja vuokraamalla ei ole helppo rikastua, mutta maltilla ja ajan mittaan voi niinkin käydä.

    • juur.iniin

      Tein juuri noin. Yritin ensin myydä entistä asuntoani mutta kun en muutamassa kuukaudessa saanut kaupaksi, ei ollut varaa pitää sitä kauempaa tyhjillään ja laitoin sen vuokralle. Uuden asunnon ostin kokonaan lainarahalla, no problem - uusi asunto on vakuutena ja entinenkin asunto vielä osin. Lainan saannissa ei näin ongelmia.

      Laina ja korko (tuosta kämpästä) 500 /kk, vastike kaikkineen 320 euroa. Vuokraa saan 790. Vuokralainen siis lähes hoitaa, asunto pyörii itsellään ja laina lyhenee. Veroprosenttini on 15,5 - sekin putosi roimasti.

    • pksjfslakfj

      Tein juuri noin. Yritin ensin myydä entistä asuntoani mutta kun en muutamassa kuukaudessa saanut kaupaksi, ei ollut varaa pitää sitä kauempaa tyhjillään ja laitoin sen vuokralle. Uuden asunnon ostin kokonaan lainarahalla, no problem - uusi asunto on vakuutena ja entinenkin asunto vielä osin. Lainan saannissa ei näin ongelmia.

      Laina ja korko (tuosta kämpästä) 500 /kk, vastike kaikkineen 320 euroa. Vuokraa saan 790. Vuokralainen siis lähes hoitaa, asunto pyörii itsellään ja laina lyhenee.

      ===Tämmäisiä tarinoita ( tosia siis ) on suomenvuokranantajien jäsenien keskuudessa satoja, jos ei tuhansia.

      ===Eli jos oma rahaa voi laittaa saturaisen kuukaudessa niin vuokralainen laittaa ainakin saman verran ja lopulta maksaa asuntosi. Sitten et osaa rahaa enää tarvitsekaan.

      ===Riski on olematon kun vain löydät/otat kunnon vuokralaisen.

      ===Tyhjien kuukausien kohdalla surutta lyhennysjoustoa eli maksat vain korot.

    • onkotääuntakahminkolunta

      Kiitän kaikkia jo vastauksista!
      Mietittävää on.. Saattaa olla, että tuolla mainitsemallani vuokran määrälläkin itselle jäävä osuus, n. 250e, mikäli tosiaan oikein lasken, on vähän turhan paljon kuussa extraa itselle.

    • xxasxa

      Itse maksoin omasta pussista 250e/kk neljän vuoden ajan ja sitten tuli asunto maksetuksi. Nyt saan rahaa vuokratulona.

      Vaan hyvä jos tiedät että 250e omasta pussista lienee liikaa niin unohda vuokraaminen tai ota surutta lyhennysjoustoa silloin tällöin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1496
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1258
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      988
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      940
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      853
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      832
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      814
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      810
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe