siivoojaa syyte?
Itäkeskuksen siivooja avasi oven,jonka takana oli 4 mustiin pukeutunutta tyyppiä yrittämässä sisälle liiketiloihin. Siivooja sai mopilla huidottua tyypit tiehensä.
Suomessa on mm. jokamiehen kiinniotto oikeus,mutta oliko mopilla huitominen
liikaa? Uhkaako urheaa siivojaa syyte liiallisesta voimankäytöstä. Suomessahan jos hipaisetkaan varasta,saat syytteen pahoinpitelystä.
Siivooja huitoi varkaita mopilla-uhkaako
10
270
Vastaukset
- Rasimi-kortti-heiluu
Totta kai syyte tullee kunhan syyttäjä saa asian nostettuan itselleen ja varmuuden, että tekijät oisivat mamuja.niin mikään mahti ei estä syyteen nostamista.
- 15-6
Juu, syyte tulee. Ei tulipaloakaan saa Suomessa sammuttaa väärin.
- hemputtis
!?,.
- Magisteri
Kyllä ainakin pitäisi tulla siivoojalle syyte. Mistä sen tietää, millaisia traumoja nämä ryöstönyrittelijät saavat? Voipi ryöstelyt loppua kokonaan ja kukapa sen korvaa? Ja jos vielä olivat matuja, siivojan teko oli selkeästi rasistinen.
- einim
"Suomessahan jos hipaisetkaan varasta,saat syytteen pahoinpitelystä."
Ei saa,ellei hakkaa varasta.- suomensuomalainen
Niinhän sinä luulet, et taida olla matu!
- rtyuiopöä
Syyte voi tulla, mutta ei rangaistuksia. Mihinkään sisään ei saa tulla jos kielletään tai asia muuten osoitetaan. Muuta kuin omaan kotiinsa.
Tuttavani on ollut lähes vastaavassa ja olen lyönyt leukaluut niin sisään ja siruiksi, että uhria on leikattu 10 kertaa ja joutunut opettelemaan uudelleen puhumaan 8 v kuluttua.
ei rangaistusta.- äöåp
vahingossa tappoi varkaan, 5v vankilaan
- Anonyymi
"Mihinkään sisään ei saa tulla jos kielletään tai asia muuten osoitetaan."
Asia ei ole noin suoraviivainen.
Esimerkki:
On talvi ja -25 astetta pakkasta.
Tarkoituksesi oli siivouksen yhteydessä viedä vain roskat.
Koska sinulla on siivousurakan jälkeen kuuma, laitat yllesi vain kevyen takin (et siis paksua talvitakkia).
Pääset roskahuoneen ovelle saakka, kun tajuat, että avaimesi ja puhelimesi jäi kotiin.
Nyt olet siis -25 asteen pakkasessa ilman avaimia ja puhelinta ja vain kevyt kevät-/syystaklki ylläsi. Takaisin kotiin et pääse ja kerrostalon alaovi on lukossa, ja ovikoodisysteemiä ei ole tai kellonaika on väärä, että sillä koodilla pääsisi sisään.
Mikäli sinulla ei ole muuta mahdollisuutta päästä sielä pakkasesta sisätiloihin, niin tässä tilanteessa ei ole rikos murtautua kerrostalon porraskäytävään rikkomalla oven lasi.
Tosin, vaikka ei ole rikos, saatat silti olla korvausvelvollinen rikkomasi lasin korjauskustannuksista.
Mikäli joku naapuri olisi sattunut kulkemaan ovesta sisään/ulos, mutta silti kieltäytynyt päästämästä sinua sisään, ei tämä muuta asiaa mitenkään, vaikka naapuri olisikin kieltänyt sinua tulemasta samalla ovenavauksella ja fyysisesti estänyt sen.
Ei ketään voi pakottaa jäätymään sinne ulos pakkaseen mistä seuraa ainakin paleltumisvammoja ja pahimmillaan kuolema.
Korvausvelvollisuutta siitä lasista tämä ei poista, mutta kannattanee rikkoa oven laseista pienin sellainen, jonka kautta voi avata oven sisäpuolisesta avausvivusta... tosin tässä kannattaa ottaa huomioon, ettei valitse liian pientä lasia, koska onhan tuossa vaara saada viiltovammoja jos käsi osuu sen rikkoutuneen lasin reunaan.
- Mielisairaspotilas
Jättäkää se viinalla läträily, niin ei ole niin harhainen olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1395544
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253506Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1142750- 472458
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2631841Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt491780Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201596- 321587
- 211582
- 281530