Hei!
Kirjoitan kirjaa ja tarvitsisin neuvoa, kumman nimen valitsen päähenkilölleni;
Piper Janessa McIntosh vai
Clarissa Myra/Mia Young?
Vinkit ovat tervetulleita
Nimeä päähenkilöllle?
6
124
Vastaukset 6
- koskapercyjackson
Piper
- koskaannabethchase
Clarissa
- aloittelevakirjailija
Clarissa. Piper tuo väistämättä mieleen lentokoneen, jolla suoritin aikanaan ensimmäisen lupakirjani ja kuulostaa korvissani suunnilleen samalta kuin jos nimeäisit päähenkilösi Toyota Corollaksi (Piper siis ei ole mikään lentokoneiden Audi tai BMW...).
Tuo siis täysin subjektiivisena mielipiteenä, kirjoittajana tunnet itse hahmosi parhaiten, joten kannattaa kai pohtia, mikä sopii kokonaiskuvaan. - Kivojanimiä
Pied Piper on se Hamelinin huilunsoittaja, joka vei kaikki lapset kylästä mukanaan.
- Amelia15v
Pied Piper on myös televisiosarja Silicon Valleyn päähenkilön perustama yritys. Itselle Piper tuo mieleen Billie Piperin, joka esitti Doctor Who:n Rose Tyleria.
Mielestäni Mia Clarissa Young olisi hyvä, koska Clarissa on hirveän virallisen kuuloinen, jos nyt siis et kirjoita mitään historiaan sijoittuvaa tai rikkaan perheen elämästä.
- Tavanomainen_toimii
Mia Young on tavanomaisuudestaan huolimatta varman päälle. Sulava nimi lukea kirjastakin. Tosin vaarana on, että joku tunnettu kirjailija on jo käyttänyt nimeä.
Piper Janessa McIntosh herättää huvittuneisuutta ja sitä paitsi tuolla skottinimellä valmistetaan äänentoistolaitteita. Liian pitkäkin.
Clarissa Myra on huonoin vaihtoehto. Clarissa ei ole suomalaisen korvissa mitenkään kaunis nimi. Myra on ruotsia ja tarkoittaa muurahaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921403Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga86995- 42854
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden297768Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️83651- 50644
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35631- 47617
- 41605
- 28574