Me vain käytämme nettiä, hienoa keksintöä

sepelkyyhkyt

mutta tajuatko, kuinka tällainen systeemi voi toimia ja voi olla keksitty? Minä en tajua tätä uskomattoman hyvää juttua.

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä tajuan. Oikeastaan sitä ei ole noin vaan keksitty, vaan hiljalleen kehitetty.

      Itse tiedonsiirtotekniikka on keksitty jo 1800 luvulla (sähköinen lankalennätin) ja vähitellen sitä on kehitetty nykyiseen muotoon.
      (Vieläkin aikaisemmin osattiin siirtää tietoa nopeasti matkojen taa esim. vainovalkeat, joilla ilmoitettiin, että nyt on vihollinen tulossa.)

      Tietokoneiden keksimisen jälkeen, ei ollut suurikaan innovaatio siirtää tietoa lankaa pitkin kauaskin.
      Aikaa myöden kehitettiin sopivia tietovarastoja, ensin nauhat sitten disketit ja kovalevyt ja puolijohdemuistit (esim muistitikut ja -kortit).
      Sitten näitä tietovarastoja suurennettiin aina vaan tilavimmiksi ja sijoitettiin sopiviin paikkoihin ympäri maailmaa. Ne yhdistettiin johdoilla toisiinsa ja saatiin verkko (net).

      Mutta siitä ei olisi ollut sitä hyötyä, mitä siitä nykyään on totuttu saamaan, jos ei olisi kehitetty ns. hakukoneita (esim Google). Hakukone on ohjelma joka osaa tehokkaasti hakea noista netin tietovarastoista tietoa ja tuoda sen käyttäjän ihaltavaksi.
      Alkuun muuten oli todella hankalaa etsiä tietoa maailmalta, kun ei ollut vielä kunnolla toimivia hakusysteemeitä. Piti tietää tarkasti se osoite mistä tieto piti hakea.
      Tämä tietenkin siivitti hakukoneiden kehittämistä.

      Käytännössä koko homma on monimutkaista toimintaa ja vaatinut paljonkin miettimistä, että toiminta on saatu niinkin nopeaksi mitä se nyt on.

      Tietenkin siinä on ollut paljon kehittamistä ja se kehitys jatkuu edelleen

      • On hienoa, että täällä löytyy kaikesta uudesta kiinostuneita ihmisiä ja niitä myös, jotka tietävät.
        Kun itse olen analogia-ajan ihminen, joka oli tekemässä Suomen ensimmäisiä televisioita 1956. Digitaalitekniikkaan eli tietokoneiden käyttöön aloin harrastuksesta 2000-luvun auettua.

        Melkoista muutosta on saatu aikaan laadussa. Esimerkiksi äänen pohjakohina on häivytetty niin, että sitä piti panna hiukan joukkoon , luonnollisen tunnun säilyttämiseksi.

        Television kuvissa ei ole enää "lumipyryä" vaan hyvä kuva tai ei kuvaa lainkaa. 0 ja 1, jotka ovat binäärisen järjestelmän pohjana, näkyvät ja kuukuvat tai päin vastoin.

        Äänen ja kuvan silppuaminen on mahdollista. Nimitys on muistaakseni "scramlaaminen". Ääni tai kuva silputaan tarkalla järjestelmällä ja vastaanotossa palaset kootaan taas samalla järjestelmälä yhteen.

        Tietojen salaaminenkin on aika pitkälti toteutunut.


    • yhdessäxyz

      Meidän ikäluokkamme on koko työuran ajan saanut seurata esim. tietokoneen kehittymistä. Itse olin opiskeluaikana ohjelmointikurssilla, oli melko monimutkaista. Myös jopa koneen käynnistäminen oli alkuaikoina melko hankalaa nykyiseen verrattuna. Pöytäkone on vaihtunut läppäriin, mutta mahdanko enää vaihtaa pienempään. Oikeastaan päätin käyttää konetta vain kirjoituskoneena, kun jäin eläkkeelle. Se päätös ei piitänyt.

      • PeeJiiPee

        Kaivoin esiin vanhan Brother AX45 kirjoituskoneen ja hankin Sam Tab. Nyt ihmettelen, miten saisin hukattua vanhan pönttötitsikkani ja sen kuvaputkinäytön. Tulostimeen ei saa enää patruunia.


    • SitäEIvieläoletapahtunut

      Kun "vähäarvoisemman" työn tekijät aina moittivat koulunsa ahkerasti käyneitä, eri tavoin vaikeissakin olosuhteissa kouluttautuneita, ja huom. meidän aikanamme ilman mahdollisuutta edes opintovelan saamiseen, opintorahasta puhumattakaan, niin olisi mukava, jos pystyisivät tunnustamaan, että jotain hyötyäkin on hänkin saanut muiden puurtamisesta.

    • daattat

      Minulla vanha suuri pöytäkone jolla uudet sisäkalut pidän parhaana korkealaatuiset kaiuttimet juuri nyt toimii langalla puhelin, tv, data. On myös valokaapeli kytkemisessä itsellä vaikeuksia tulee aikanaan.

      Tosi hyvä rahaa tehdessä ja hävitessä. Myös kaikessa taloudessa pankki on aina matkassa. Koko talous näkyy.

      • just, joo. Tänne ehti useita kirjoittajia, joihin olisi mukava kirjoittaa vastauksia, mutta anti olla..

        Sinulle AkanUkko. Olet harvinaisen hieno kirjoittaja täällä ja tuot asiasi selkeästi esille ilman mitää ivaa toisista kirjoittajista, jonka huomasin jo tuolla 60 palstalla.

        Minä olen UkonAkka, vaikka mieheni ei koskaan nimitellyt minua "akaksi", kuten minäkään en koskaan sanonut häntä ukoksi? Aikuiset lapsenikaan eivät ole koskaan ainakaan kuulteni sanoneet ketään ukoksi tai akaksi, vaan ovat setä tai täti?


      • miehenkulta

        Tulipa mieleeni kansakoulusta, kun karjalainen luokkatoverini totesi "miun äijäin". Ihmettelin. miten noin nuorella voi olla äijä.


      • Kristiina23 kirjoitti:

        just, joo. Tänne ehti useita kirjoittajia, joihin olisi mukava kirjoittaa vastauksia, mutta anti olla..

        Sinulle AkanUkko. Olet harvinaisen hieno kirjoittaja täällä ja tuot asiasi selkeästi esille ilman mitää ivaa toisista kirjoittajista, jonka huomasin jo tuolla 60 palstalla.

        Minä olen UkonAkka, vaikka mieheni ei koskaan nimitellyt minua "akaksi", kuten minäkään en koskaan sanonut häntä ukoksi? Aikuiset lapsenikaan eivät ole koskaan ainakaan kuulteni sanoneet ketään ukoksi tai akaksi, vaan ovat setä tai täti?

        Ei meilläkään akaksi tai ukoksi tituleerata, sen paremmin kuin ämmäksi tai äijäksi, muijakin on meille vieras sana. Keskenään se on "kulta" ja muille "vaimo" tai "mies" ja joskus kyllä "ukko" josta tietenkin olen ylpeä.

        Mutta tiesitkö, että akka ja ukko ovat vanhastaan niitä korkeimpia arvonimiä mitä ihmiselle voi antaa.
        Esim. Kalevalassa niitä nimityksiä käytetään: "Pohjan akka" oli erään heimon johtaja ja sitten "Ukko ylijumala", voisko enää korkeammin ketään nimittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1217
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      284
      1051
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      297
      896
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      879
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      771
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      192
      649
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      575
    8. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      526
    9. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      90
      513
    10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      59
      477
    Aihe