Onko porukkaa käynyt testaamassa? Melko paljon vastaavissa syöneenä niin lähtömaissa kuin kotimaassa annan kokemuksieni perusteella seuraavan arvion lounastarjoilusta.
Alkuruoka eli salaatti
Salaattipöydällä oli suoraan pussista otettuna pilkottuna kurkkua, tomaattia, salaattia sekä paloina roti-leipästä ja kokonaisia vihreitä peperojena. Kurkut maistuivat jo lähes käyneeltä ja tomaatit olivat melko raakoja.
Arvosana 2/5 siitä että alkusalaattipöytä oli olemassa. Perus pitseriatasoa.
Pääruoka
Pääruokana on sopivasti vaihtoehtoja. Ei ole liiasta valittavaa ja jokaiselle on jotakin. Annoskoko on sopiva, ei liikaa eikä liian vähää ruokaa.
Ruoassa on sorruttu perinteiseen maustamattomuuteen. Yritys on hyvä, mutta ruoka jää puolitiehen valmistetuksi. Mausteita on käytetty säästellen eikä tulisissa mainituissa annoksissa löydy mitään tulisuuteen viittaavaan.
Maut menevät Suomen tasolla sinne keskikastiin, ehkä vähän alle.
Arvosana 2 /5.
Tee/kahvi
Teetä voin sanoa onnistuneeksi. Makeus on kohdallaan ja teestä löytyy aromeja. Paikan paras annos löytyi yllättäen termarista.
Arvosana 4/5.
Kokonaisuutena arvioin tämän korkeintaan keskinkertaiseksi kokemukseksi. Ehkä kerran kaksi, se riittää. Pojat voisivat käyttää mausteita kuten niitä kuuluu käyttää eikä sopeuttaa makuja ns. suomalaiseen makuun.
Ravintola Himalaya Kitchen, nepalilainen ravintola
9
272
Vastaukset
- pois
Voisiko tietävä kertoa miksi alkuruokaa tarjotaan? Jos se tehdään kunnolla nostaa kovasti hintaa. Onko mieltä tarjota pakastetta tai vanhaa pieni annos?
- Anonyymi
Kuka noissa etnisissä paikoissa edes uskaltaa syödä? Pizzalaatikoistakin imeytyy myrkkyä joka aiheuttaa mm. siittiöiden kuolemista. Turkistahan nämä laatikot valmistetaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10476023- Anonyymi
Yllättävää, luulin että ne valmistetaan pahvista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yllättävää, luulin että ne valmistetaan pahvista.
No nyt tuli vuosisadan komiikka pläjäys.
- Anonyymi
Harvoin sitä viitsii lautasta sotkea vaan suoraan pahvilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvoin sitä viitsii lautasta sotkea vaan suoraan pahvilta.
Typeräähän se olisi. Roiskeläppä naamaan suoraan paketista. Tässä mitään outoo ole.
Lounasbuffetti varsin riittävä, menen toistamiseenkin jos nälkä yllättää kohdilla :)
- Anonyymi
Kysypä samalla minkäpituisia ovat kokkien työpäivät.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2394190Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1142649Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412402Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481179
- 781097
- 59973
- 45956
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931