Erosimme ja sovittiin miehen kanssa että meillä on yhteishuoltajuus ,, mutta käytäntö olikin että lapset miehellä 0 prosenttia .. hän on perustanut uuden perheen eikä siihen kuvioon sovi "vanhasta suhteesta olevat lapset",, eli olen käytännnössä yksinhuoltaja vaikka piti olla yhteishuoltajuus,, enkä voi tehdä yhtään mitään.. mies ei kanna vastuutaan lapsistaan ja vastuu yksin minulla.. raskas taakka!!.. onnea teille joilla se yhteishuoltajuus on oikeasti onnistunut,, nostan hattua kaikille niille miehille jotka ovat eronneet mutta silti huolehtivat ja kantavat vastuun edellisen perheen lapsista,, olette hienoja ihmisiä!!
yhteishuoltajuus olin yksinhuoltajuus
satunnnnainen
476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Höpöhöpö narsisti.
ja on narsisti; aivan lasten äiti ja Raision kaupungin sairaat "viranomaiset"..nimim. kokemusta on:) ps.
perätön lausuma mm tuomioistuimessa ja lukuisissa "valvovissa viranomaisissa".
Minulla samanlaista. Lapsen isä halusi yhteishuoltajuuden. Oikein vaati sitä ja olin tyytyväinen siihen jotta isä tulisi olemaan lapsen elämässä eronkin jälkeen. Kerran isä otti lapsen luokseen ja sen jälkeen olinkin yksinhuoltaja lapselle joka kaipasi isäänsä. Oli hyvin rankkaa alussa täysin yksin kasvattaa lasta joka kyseli ja halusi kovasti olla isänsä kanssa. Isä alkoi vain viettämään poikamieselämää kuin lasta ei olisi koskaan hänellä ollutkaan.
Vain tunteeton ihminen voi hylätä lapsensa täysin. Voisinpa sanoa lapsen isälle että on hetkiä jolloin lapsi itki kun ei sinua nähnyt. Muistatko edes lastasi? Isyys ei lopu eroon vaan se jatkuu koko elämän. Lapsella on oikeus molempiin vanhempiin. Ei ole lapsen syy jos kun vanhemmat eroavat. Meidän tapauksessa isä kosti lapselle eron ja hylkäsi sen vuoksi lapsen kokonaan tietäen kuinka se sattui minuun ajattelematta miltä kaikki tuntui lapsesta.
Nyt tämä lapsi on nuori aikuinen ja siltikin puhuu isästään vielä. Toivoisi jotta isä ottaisi häneen yhteyttä. Isän puute on ollut hänelle arka asia. Isän puute on myös saanut sen ettei hän uskalla luottaa ihmissuhteisiin. Pelkää jotta hänet hylätään.
Vain tunteeton äiti ja Raision kaupungin lastensuojelu-viranomaiset "hylkäävät lapsensa täysin". "Isyys ei lopu eroon vaan se jatkuu koko elämän. Lapsella on oikeus molempiin vanhempiin. Ei ole lapsen syy jos kun van-
hemmat eroavat". Kunpa lasteni äiti ja Raision kaupun-
gin lastensuojeluviranomaiset, valvovat viranomaiset, tuomioistuin kykenisivät tällaiseen aikuisuuteen, kyp-
sään vanhemmuuteen ja oppisivat ajattelemaan mikä
on lapsen etu- ja paras.