Hei!
Olen 34 -vuotias nainen. Luonteeltani olen aina ollut positiivinen ja mielestäni nähnyt aina helposti positiivisen puolen asioista. Elämässäni kaikki on tällä hetkellä ulkoapäin erittän hyvin. Olen avoliitossa, hyvässä työssä ja asun avomieheni kanssa yhteisessä kodissa. Koen silti jatkuvaa yksinäisyyttä, tyytymättömyyttä ja ahdistusta elämästäni. Koen myös huonommuutta itsestäni ja parisuhteestani. Työ, jossa olen aina kokenut olevani hyvä ja nauttinut siitä tuntuu nykyään pakkopullalta. Usein huomaan myös miettiväni olenko siihen tarpeeksi hyvä ja osaanko työni tarpeeksi hyvin. Kotona koen, etten ole miehelleni tarpeeksi hyvä ja haluttava.
Viimeisen puolen vuoden aikana minusta on tullut itkuinen ja alakulo vaivaa päivittäin. Stressaan asioista helpommin. Päätä särkee usein, nukkuminen on katkonaisempaa kuin ennen ja niskat ovat jumissa. Negatiiviset ajatukset valtaavat aivot entistä helpommin. Olen usean kuukauden ajan miettinyt, että hakisin apua jostain. Kynnys on kuitenkin suuri. Välillä tuntuu, että masistelen vain turhaan ja kaikki olisi hyvin jos vain jaksaisin yrittää enemmän enkä ruikuttaisi tirhasta. Minullahan pitäisi olla kaikki hyvin. Tämänkin viestin kirjoittaminen tuntuu todella vaikealta. Ajatukset ja elämä tuntuu olevan niin solmussa, että en tiedä mistä aloittaisin tai miten pukisin ahdistukseni sanoiksi.
Onko siellä ruudun takana muita vastaava pohtivia?
Olen 34 -vuotias nainen. Luonteeltani olen aina ollut positiivinen ja mielestäni nähnyt aina helposti positiivisen puolen asioista. Elämässäni kaikki on tällä hetkellä ulkoapäin erittän hyvin. Olen avoliitossa, hyvässä työssä ja asun avomieheni kanssa yhteisessä kodissa. Koen silti jatkuvaa yksinäisyyttä, tyytymättömyyttä ja ahdistusta elämästäni. Koen myös huonommuutta itsestäni ja parisuhteestani. Työ, jossa olen aina kokenut olevani hyvä ja nauttinut siitä tuntuu nykyään pakkopullalta. Usein huomaan myös miettiväni olenko siihen tarpeeksi hyvä ja osaanko työni tarpeeksi hyvin. Kotona koen, etten ole miehelleni tarpeeksi hyvä ja haluttava.
Viimeisen puolen vuoden aikana minusta on tullut itkuinen ja alakulo vaivaa päivittäin. Stressaan asioista helpommin. Päätä särkee usein, nukkuminen on katkonaisempaa kuin ennen ja niskat ovat jumissa. Negatiiviset ajatukset valtaavat aivot entistä helpommin. Olen usean kuukauden ajan miettinyt, että hakisin apua jostain. Kynnys on kuitenkin suuri. Välillä tuntuu, että masistelen vain turhaan ja kaikki olisi hyvin jos vain jaksaisin yrittää enemmän enkä ruikuttaisi tirhasta. Minullahan pitäisi olla kaikki hyvin. Tämänkin viestin kirjoittaminen tuntuu todella vaikealta. Ajatukset ja elämä tuntuu olevan niin solmussa, että en tiedä mistä aloittaisin tai miten pukisin ahdistukseni sanoiksi.
Onko siellä ruudun takana muita vastaava pohtivia?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mulla alkoivat loppuunpalamisen oireet noin. Eräänä päivänä vaan en enää uskonutkaan itseeni ja mm. töissä osaamiseeni. Omituinen fyysinen väsymys hiipi pikkuhiljaa kaikkeen tekemiseeni, niskat jumissa, viikkojen yhtämittainen päänsärky, sitten unettomuus... Siitä se sitten muutaman vuoden kuluessa repesi.
Joku asia on sinulla muuttunut? Onko töissä asiat muuttuneet, vaikeutuneet, onko töitä liikaa vai vaivaako sinua se ettei mikään ole muuttunut missään. Tuskin turhaa valitat.
Sen verran sanon, että mm. masennus kannattaa hoitaa. Mistä se on peräisin on selvitettävä ja asioita laitettava kuntoon. Itselleni en silloin saanut apua enkä edes mieheltäni mitään tukea.
Älä sinä jää tuleen makaamaan. Toimi, nyt kun vielä itse pystyt apua hakemaan.
Kiitos kommenteistanne! Olen aina saanut työstä valtavasti mielihyvää ja kokenut olevani siinä taitava ja arvostettu työkaveri. Tuo omiin taitoihin ja kykyihin uskomattomuus, josta kerroit kuulostaa nyt niin tutulta. Tuntuu, että aina voisin tehdä kaiken paremmin ja ammattitaitoisemmin. Työterveyspsykologille olen miettinyt ajan varaamista, mutta loppujen lopuksi en tiedä onko tässä kyse työuupumuksen alkumerkeistä vai haasteista vähän kaikilla elämän osa-alueilla. Usein kyllä huomaan valvoessani yöllä miettivän työasioita. Ja kynnys hakea apua on hirveän suuri. Vaikka ammattilaiset ovat vaitiolovelvollisia, en halua, että esimieheni saisi työyhteisössäni tietää tästä.
Kommentoit myös aika osuvasti kysyen onko elämässäni muuttunut asioita vai vaivaako minua se, ettei mikään ole muuttunut. Olen nyt ollut 10 vuotta ammattiani vastaavassa työssä (ja samassa työpaikassa) ja luulen, että yksi syy voisi ahdistukseen olla juurikin ettei mikään ole muuttunut. Into itsensä toteuttamisesta ja ammatillisesta kehittymisestä on vähitellen haalistunut, mutta koen, että minulta silti odotetaan jatkuvaa uudesta innostumista ja sitä, että jatkuvasti tuon uusia ideoita myös muille työyhteisössäni. Olemme myös miehen kanssa nyt olleet 10 vuotta yhdessä. Perhettä ei ole, mutta lapsi toiveissa olisi ja biologinen kello molemmilla tikittää, kun ikääkin jo on. Pohdin vaan kovasti onko minusta äidiksi, kun oma pää on näin sekaisin.
Mun mielestä tuo kohta työn muuttumattomuudesta kertoo siitä mikä on tässä se päällimmäinen ongelma. Et saa työstä enää haasteita, joka sitten kuormittaa. Yrität ratkaista ongelmaa syyllistämällä itseäsi, vaikka syy ei ole sinussa vaan siinä, että työ ei enää vastaa tarpeitasi. Olisiko mahdollista, että voisit puhua työnantajan kanssa uusista haasteista? Jos ei, olisiko mahdollista vaihtaa toimenkuvaa talon sisällä tai muualle töihin?
Älä ruoski itseäsi. Olet varmasti hyvä työntekijä jos olet noin tunnollinen. On myös hyvä, että heräsit jo nyt hoitamaan itseäsi ennen kuin olet palanut jollain lailla loppuun. Älä päästä itseäsi palamaan loppuun liialla yrittämisellä, sillä masennus kroonistuu! Juuri tuo, että mietit ruikutatko turhasta kertoo, että et ruikuta. Jokin sinussa kertoo, että nyt on korjattavaa. Kuuntele sitä ääntä ja ymmärrä, että terveys tulee aina ensin!
Tsemppiä! Vaikutat mukavalta tyypiltä ja toivotan hyvää jatkoa.
Kiitos tsempistä ja näkökulmista!
Paljolti varmaan oma uupumus johtuu juuri tuosta, että mikään ei ole elämässä muuttunut. Samalla tällä ajatuksella kuitenkin syyllistän itseäni. Olen kuitenkin paljon toteuttanut itseäni ja päässyt kokemaan kaikenlaista. Miehen kanssa olemme reissanneet paljon maailmalla ja muutama vuosi sitten ostimme oman kodin. Olen asiakastyössä, jossa asiakaskunta on vuodesta toiseen pysynyt samana, haasteet vaan tuntuvat olevan vuosi vuodelta isompka. Töissäkin niin sanotusti arki on tullut vastaan. Monesti mietin, että tällaistako tämä elämä nyt sitten on. Minulle tarjottiin tammikuussa ylenemismahdollisuutta (oman perustyön lisäksi työhön olisi siis tullut esimiesvastuuta), mutta kieltäydyin juurikin tämän vuoksi, koska koen jo nyt oman perustyöni haastavana.
nukkuminen kuntoon. sitten syöminen. sitten liikkuminen. oot selvästi tukkeessa. lenkkipolulle mars mars...
käy hierojalla. se voi laukasta jännitystiloja ja lähtee energiat liikkeelle
Samoja fiiliksiä mulla, menestyn hyvin koulussa ja harrastuksessa, mutta silti tunnen itseni huonoksi ja yksinäiseksi ja ajattelen usein negatiivisesti. Olen myös miettinyt onko tämä jonkinlaista masennusta vai vaan turhaa valittamista ja jotain teini-ikään liittyvää tunnepaskaa.
Mulle sanottiin vastaavassa tilanteessa, kun olin 35 vuotias, että mulla on
keski-iän kriisi. Haloo! Tulee vaan mieleen, että joku kait piti ongelmiani turhina ruikutuksina.
Jos se oli keski-ikää eli puolessa välissä taivalta ja jotain ohimenevää kriisiä, niin mähän vaihdan hiippakuntaa seitsemänkymppisenä ja pirun masentuneena siltikin. Väliaikaista kaikki on vaan.
Miten sun tilanne sitten helpotti? Mun pahin pelko kai on just tuo, että kuullostan ihan naurettavalta kun kerron ongelmistani ammattilaiselle. Antavat lämmintä kättä, pillerireseptin ja mielessään nauravat elämäni ongelmille ja miettivät, että pienistä tuokin jaksaa ruikuttaa.
Mä tunnista, että itselläni varmaan tässä tiettyjä keski iän kriisin piirteitä on. Pohdin paljon nimen omaan juuri sitä, että tässäkö tää elämä on ja mitä elämältä haluan? Pelkään samalla mitä tulevaisuus tuo. Minulla on aina ollut vahva usko siihen, että elämä kantaa ja kaikki järjestyy, mutta nyt tää kakki on tipotiessään. Tuntuu kuin oma minuus olisi kadonnut ja tilalle tullut ahdistuva ja epävarma ihminen. Stressaan voinko saada koskaan lapsia, joutuuko mieheni työttömäksi, kestääkö parisuhde yms. Näiden lisäksi ihan arkipäivän pienetkin asiat paisuvat stressaaviksi.
Tilanne ei helpottanut. Pakenin, tuli avioero, kaikki meni. Nyt istun vuokrakaksiossani yksinäisenä, väsyneenä, kroonisesti masentuneena. Kaikki meni väärin! En ole enää kuin haamu entisestäni.
Kyllä on. Hullu akka pakotti minut palaamaan Suomeen. Täällä on elämä yhtä paskaa. Ei ole töitä etkä oikein huvita mitään yrittääkään kun tietää että valtio varastaa kaiken. Jos en pääse lähtemään kotimaahani pian saattaa palaa hermot ja tulla pahaa jälkeä.
Teillä on elämä, joten eläkää se. Tiedän tuon masennuksen, meni kahdeksan
vuotta elämästäni hukkaan. Elin kuin ulkopuolinen ja silti en osannut hakea apua.
Eikä sitä kyllä saakkaan, jollei haise vanhalle viinalle. Itse sieltä pitää nousta, elämä
on arvokas lahja ja sitä ei pidä tuhlata jonninjoutavaan. Keksikää harrastuksia,
voi ulkoilla ja hankkia uusia kokemuksia, mutta ei pilata loppuelämää.
Tuo ajatus riittämättömyydestä on ehkä jostain kumpuavaa harhaa, sillä jos on
perhe perustettu, on myös kumppani joka jakaa ilot ja surut ja eikun ongelmat
jakoon. Enkä näkisi jälkeläisten hankkimista itsetarkoituksena, elämän arvot
pitäisi olla kohdallaan, no vahingot on erijuttu, niinku minä.