Stereo vahvistin 20 wattia vs 100W

kummastelija_

Kertokaas miten 80-luvun noin 25 wattinen viritinvahvistin potkii paremmin bassoa kuin saman ikäinen 100 wattinen integroitu? Sama homma myös 130 wattisella Yamaha AX-900 vahvistimella. Ja on ihan oikeita, ei myyntiwatteja.
Säädöt on ok, kuin myös impedanssit. Koitin vielä kolmella eri parilla (KEF, OR-HI, B&W) ja sama tulos. Tiedän kyllä, että pienempi säröytyy kun kovaa soitetaan.

8

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loudswars

      Laite on rikki, taajuusvaste ei ole suora, korostaa bassoa tai muut alueet vaimenee, laiteessa on automaattinen loudness, vahvistin ei jaksa hallita bassokartion liikettä, vaan bassosta tulee "löysä" joka jonkun mielestä voi olla paremmin

      • waudlors

        En jaksa uskoa tuohon.


      • loudswars

        Mihin sitten uskot, että muut laitteet on rikki tai niiden taajuusvasteet ei ole suoria, salaliittoon joka yrittää tuhota bassoinnostuksen?


    • audio

      Tykkäät sen vanhan saundista enemmän. Ei se väärin ole. Hattiwattilukemat jätetään normaaleille ihmisille :D

    • virtaajavoimaa

      Voi pitää paikkaansakin ku vanhoista vahvistimista lähtee virtaa ja voimaa mut uusista vaan digitaalia.

      • puupääuy6

        ennen oli miehet rautaa ja tänään bodattuja mössöjä


    • Vertaustestaus

      No ees viikolla pääsen vertaan 90-luvun romua ja tänä vuonna markkinoille tullutta huippu digitaalivehettä.

      Vanhasta lähtee 25wattia kaiuttimelle ja kaiuttimet on jamo S606 8tuumasilla bassoilla ja potkii kyllä bassoa yllättävän hyvin kun porukat asuu naapurissa ja äiti sano että oli jumputus kuullu sinne asti ja välimatkaa on n45-50m,Ja tämä 25w lähtee per kaiutin eli 2x25w.

      Mutta uudessa onkin jo 100wattia per kaiutinlähtö erillisillä vahvistimilla.

      Palataanpa astialle ees viikolla.

      • Vertaustestaus

        Kyllä tää pitää paikkaansa.Onneksi voin laittaa ton vanhemman vahvistimen tuon uuden perään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      457
      8202
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5667
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4691
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      208
      4558
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      34
      4500
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3992
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3880
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      78
      3765
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3518
    Aihe