Kertokaas miten 80-luvun noin 25 wattinen viritinvahvistin potkii paremmin bassoa kuin saman ikäinen 100 wattinen integroitu? Sama homma myös 130 wattisella Yamaha AX-900 vahvistimella. Ja on ihan oikeita, ei myyntiwatteja.
Säädöt on ok, kuin myös impedanssit. Koitin vielä kolmella eri parilla (KEF, OR-HI, B&W) ja sama tulos. Tiedän kyllä, että pienempi säröytyy kun kovaa soitetaan.
Stereo vahvistin 20 wattia vs 100W
8
250
Vastaukset
- loudswars
Laite on rikki, taajuusvaste ei ole suora, korostaa bassoa tai muut alueet vaimenee, laiteessa on automaattinen loudness, vahvistin ei jaksa hallita bassokartion liikettä, vaan bassosta tulee "löysä" joka jonkun mielestä voi olla paremmin
- waudlors
En jaksa uskoa tuohon.
- loudswars
Mihin sitten uskot, että muut laitteet on rikki tai niiden taajuusvasteet ei ole suoria, salaliittoon joka yrittää tuhota bassoinnostuksen?
- audio
Tykkäät sen vanhan saundista enemmän. Ei se väärin ole. Hattiwattilukemat jätetään normaaleille ihmisille :D
- virtaajavoimaa
Voi pitää paikkaansakin ku vanhoista vahvistimista lähtee virtaa ja voimaa mut uusista vaan digitaalia.
- puupääuy6
ennen oli miehet rautaa ja tänään bodattuja mössöjä
- Vertaustestaus
No ees viikolla pääsen vertaan 90-luvun romua ja tänä vuonna markkinoille tullutta huippu digitaalivehettä.
Vanhasta lähtee 25wattia kaiuttimelle ja kaiuttimet on jamo S606 8tuumasilla bassoilla ja potkii kyllä bassoa yllättävän hyvin kun porukat asuu naapurissa ja äiti sano että oli jumputus kuullu sinne asti ja välimatkaa on n45-50m,Ja tämä 25w lähtee per kaiutin eli 2x25w.
Mutta uudessa onkin jo 100wattia per kaiutinlähtö erillisillä vahvistimilla.
Palataanpa astialle ees viikolla.- Vertaustestaus
Kyllä tää pitää paikkaansa.Onneksi voin laittaa ton vanhemman vahvistimen tuon uuden perään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892