Lekaharkkorakenteisen ulkorakennuksen sisään on alkanut n. 3x6 sisä alalle ns. tavaravaston nakertaminen.Lattiakysymys on tämä.
Perusmaa joka on tasattu soralle n.10-20cm.Tuon patjan päälle tulee thermisol eristelevy 3000x1200x170mm. kantamaan pintalattiaa jossa on 2 kpl. 26mm. paksua ei pontattua päällekkäin ristiin limitettynä lastulevyä.
Lopullinen pinta on erittäin hyvälaatuinen laminaatti,ei kuitenkaan ihan halpismalli parinkympin päälle neliö on bauhausin hinta.
Perusmaa on täysin kuiva,on todettu.Tämä on sellaisen sora alue,ettei vettä löydä hakemallakaan edes rakennuksen ympäristöstä.
Sisäpuolinen rakenne,senät ja katto eristetään vähintään puolilämpimänä pitämiseen pienitehoisella patterilla,pahimpien talvipakkasten varalta.
Olisiko eristelevyn ja lastulevyn väliin laitettava mitään muovikalvoa,tai tervapaperia,tai jopa sementti levyä? Tuo on se kiperin paikka joka hiukan askarruttaa. Kiitos
Maanvarainenperustus+ lattia varastotilaan
lviS-mies
1
118
Vastaukset
- Piksi_Nirkka
Jätä lastulevyt kauppaan ja vala lattia betonista johon liipatessa Mastertop pinnoite niin tulee keralla kestävä ja hyvä lattia varastoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33966Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872032Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50846- 47764
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184728Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35712Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35664
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648