Maanvarainenperustus+ lattia varastotilaan

lviS-mies

Lekaharkkorakenteisen ulkorakennuksen sisään on alkanut n. 3x6 sisä alalle ns. tavaravaston nakertaminen.Lattiakysymys on tämä.
Perusmaa joka on tasattu soralle n.10-20cm.Tuon patjan päälle tulee thermisol eristelevy 3000x1200x170mm. kantamaan pintalattiaa jossa on 2 kpl. 26mm. paksua ei pontattua päällekkäin ristiin limitettynä lastulevyä.
Lopullinen pinta on erittäin hyvälaatuinen laminaatti,ei kuitenkaan ihan halpismalli parinkympin päälle neliö on bauhausin hinta.
Perusmaa on täysin kuiva,on todettu.Tämä on sellaisen sora alue,ettei vettä löydä hakemallakaan edes rakennuksen ympäristöstä.
Sisäpuolinen rakenne,senät ja katto eristetään vähintään puolilämpimänä pitämiseen pienitehoisella patterilla,pahimpien talvipakkasten varalta.

Olisiko eristelevyn ja lastulevyn väliin laitettava mitään muovikalvoa,tai tervapaperia,tai jopa sementti levyä? Tuo on se kiperin paikka joka hiukan askarruttaa. Kiitos

1

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piksi_Nirkka

      Jätä lastulevyt kauppaan ja vala lattia betonista johon liipatessa Mastertop pinnoite niin tulee keralla kestävä ja hyvä lattia varastoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe