Punainen ihottuma molemmissa kyynärtaipeissa

EerikkiMonte

Minulle on ilmestynyt ensin oikeaan kyynärtaipeeseen punaista ihottumaa. Ihottumaoireet alkoivat oikeastaan silloin, kun kävin kuukausi sitten verikokeessa ja haavateippi jätti selvän jäljen ihooni niin, että haavatyynyn kohta erottui kuviona selvästi. Käytin Novalania hetken ja se hävisi.

Nyt sen jälkeen kyseiselle kohdalle ilmestyi punaista ihoa. Se kutiaa vain vähän harvakseltaa. Aloitin kovan rasvauksen ja se pikkuhiljaa se alkoi katoamaan. Rasvasin myös molempia kyynärtaipeitani, koska tunsin ihoni olevan hieman kuiva. Nyt taas punaista ihoa on tullut ja molempiin kyynärtaipeisiin. Ne kutivat hieman, mutta haittaavat vain ulkonäöllisesti. Ihottumakohdat ovat siis yleisesti kuivan tuntuisia.

Voisiko tämä olla pitkittyneen stressini, talven ja/tai liiallisen rasvauksen tai väärän rasvan aiheuttama oire? Minulla oli kokeilussa erilaisia rasvoja, joten mahdollisuus siihen, että käytän vääränlaista rasvaa on suuri. Itselläni on herkkäiho eli en yhtään ihmettele, että tälläistä voisi olla. Atooppista ihoa epäilen myös, sillä toisella vanhemmallani on ko. iho. Myös epäilen, että se voisi olla alkavaa psoriasista, sillä sitäkin on suvussa. Rasvaaminen helpottaa sen kuivuuden tunnetta, mutta kokeiltuani olematta rasvaamatta iho tuntui kireältä ja kuivalta ja taipeenkohdissa tuntuu, että olisi paksumpaa ihoa. Rasvaus kuitenkin pienentää punoitusaluetta.

Hiv-ihottuman suljen pois, koska epäilin (epäilen yhä pienessä stressaantuneessa mielessäni) itselläni olevan kyseinen tauti, mutta konsultoituani ammattilaisilta ja ottaen huomioon tapaukseni, niin suurella varmuudella tartuntariskiä ei ollut olemassa. Tästä huolimatta pelko ja (pitkittynyt) stressi jäivät "taudista". Mahdollisesta ensioireiden ilmenisaika on mennyt umpeen ja kaikki nämä ovat alkaneet vasta mahdollisen ilmenisajan jälkeen.

2

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kännyihottuma

      Jännetupin tulehdukselta vaikuttaa. Tullut kenties ja mitä ilmeisemmin liaallisesta masturboinnista?

    • EerikkiMonte

      Huomiona myös, että kyseiset alueet tuntuvat normaaliin ihoon verrattuna kuivilta ja hieman karheilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe