Hei, saako raaka/sekaruokaa antaa koiralle sekaisin, esim. aamulla toista ja illalla toista tai kumpaakin vähän jokaisella aterialla? Kuulin eräältä koiranomistajalta, että raaka/sekaruoan annon välillä tulisi olla 12h välissä ennen kuin raa-an jälkeen saa sekaruokaa antaa. Pitääkö tämä paikkansa ja jos pitää niin mihin tämä perustuu?
Raaka/sekaruoka
Ruoatmietityttää
6223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Höpö höpö...
Meillä koirat syö kerranpäivään raakaruokaa ja nappulaa. Ei mitään ongelmia, mahat toimii hyvin eivätkä oksentele.
Sekasin tai erikseen, se ja sama.
Olen kuullut samaa monesta tahosta, etenkin jos luita antaa niin pitää olla tarkkana kun on nuo sulamisajat kuulema niin erilaiset nappuloiden kanssa ja voi tulla tukoksia. Varma en ole mutta miksi ottaa riskiä?
Yksi hyvä vaihtoehto olisi että annat jokatoinen päivä raakaa ja jokatoinen sekaa, voi sitten aina illalla pistää seuraavan päivän raakaruoan sulamaan.
Jos kyseessä aidot luut, niin itsekin pidän varmuudeksi väliä. Saavatpahan luut tilaa rauhassa sulaa. Mitään tieteellistä faktaa en omaa... pidän vaan tauon varmuuden vuoksi, koska tällaista kuullut itsekin.
Aloituksessa tosin mainittiin vain ''raaka'', eikä lainkaan luita.
Kaikki nuo "eri sulamisaika"-jutut on ihan höpöhöpöä. Koiran ruuansulatus pärjää erinomaisesti erilaisten ruokien kanssa. Itse syötän sekaisin nappulaa, raakaa, kypsää, ja vielä kotiruokaa voi olla joukossa ja ei mitään ongelmaa. Luut ovat ajanvietettä, eivät ruokaa.
ja nimenomaan silloin se just pärjääkin kun totutetaan syömään kaikkea. Koko ikänsä samaa nappulaa syönyt saa helposti vatsansakin sekaisin raakaruuasta. Suosittelen syömään vähän sitä ja tätä, raakaa ja kypsää niin koiran vastasta tulee terästä.