Voiko millään estää ettei matkalaukusta häviä mitään? Auttaako esim sen kelmun laittattaminen mitään? Usein kuulee että laukusta on hävinnyt. Lukkoon ei saa laittaa, miksi? Mielellään matkaisi pelkällä käsimatkatavaroilla mutta ei se aina riitä.
Hävinneet matkatavarat
Mietitytttää
4191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietysti laukun saa laittaa lukkoon,ei se ole kiellettyä. Osta sellainen lukko mikä on viranomaisten hyväksymä kaikissa maissa,siinä merkintä ja kyllä ne laukkukaupoissa tietävät millainen sen pitää olla.
Kelmuun laitattaminen auttaa sen ettei laukkua pikaisesti saa avattua ns. ohikulkeissaan.
Ei niistä laukuista yleensä pahemmin mitään katoa,se olisi aikamoista hakuammuntaa etsiä jotain varastettavaa. Ne ovat niitä urbaanilegendoja että tavaroita varastettu.
Ja vakuutusyhtiöille kerrottuja satuja
Harvoin laukuista tosiaan mitään häviää, mutta voihan sitä silti varautua. Eli ensimmäiseksi: älä kuljeta ruumaan menevässä laukussa mitään arvotavaraa. Elektroniikka, korut, timantit ja kultaharkot siis käsimatkatavaroihin. Laukkuihin käsiksi pääseviä henkilöitä kiinnostaa juuri tuommoinen helposti realisoitavissa oleva tavara, ei ne ala sinun vaatteita sovittelemaan, että "ai miten kiva pusero!" Tietysti jos laukussa on jotain tuhansien eurojen arvoista (ja kalliin näköistä) Blahnikia tai Vuittonia, niin niihin pätee tietysti sama kuin muuhunkin arvotavaraan.
Toiseksi: Jos kuitenkin laukussa pitää jotain kallista kuljettaa, sanotaan vaikka että läppäriä, niin lukolla kiinni laukkuun. Eli kääri tietokone vaikka tuorekelmuun ja sen jälkeen vedät ristikkäin päälle muutaman parin millin paksuisen vaijerilukon, kolmannella vaijerilukolla lukitset virityksen kiinni johonkin kohtaan laukun rakenteessa. Esim. joissakin vedettävissä laukuissa vetokahvaan pääsee käsiksi laukun sisäpuolelta, semmoinen on hyvä lukituspiste. Ideana tässä kaikessa siis se, että laukkurosvot ovat kiinnostuneita sellaisesta tavarasta, jonka voi nopeasti kietaista parempaan talteen. Ei niillä ole aikaa eikä tilaisuutta alkaa mitään kiinnityssysteemeitä avaamaan. Pikkutavarat vaikka pieneen toalettitarvikelaukkuun, vetoketjun vedin nippusiteellä kiinni toalettilaukun kantolenkkiin (jollaiset yleensä toalettitarvikelaukuista löytyvät) ja sitten virität vaikka taas nippusiteellä sen pikkulaukun johonkin isompaan ja hankalan muotoiseen kiinni, teet siitä semmoisen, ettei sitä voi vaivatta ja huomaamattomasti napata kainaloonsa.
Noilla vinkeillä pitäis pärjätä aika pitkälle.
No jo oli melkoinen resepti. Varkaana veisin juuri tuolla tavalla varmistetun myötä möykkyineen.