Katsoin ja kuuntelin eilen illalla TV1:n ajankohtaisohjelman,jossa keskusteltiin vanhustenhoidon tasosta. Ei voinut kuin ihmetellä ja kauhistella. Miten tilanne on
Suomussalmella? Kertokaa.
Suomussalmella? Kertokaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
jaettavaa rahaa kun on rajallisesti, niin ehdotan että välillä ohjataan muutamiksi vuosiksi kaikki työttömyyskorvaukset vanhustenhoitoon. eiköhän vanhusten asiat sada kuntoon.
Vanhustenhuolto Suomussalmella on asiallisella ja hyvällä tasolla.
Tuo joutava kirjoitus tuossa vähän yläpuolella pitäisi poistaa.
Arvaahan tuon kyllä jokainen, että se on joutava eikä pidä paikkaansa.
Tämä on asiaa. Läheltä seuranneena tiedän ja olen nähnyt, kuinka hyvin vanhuksia hoidetaan Suomussalmella.
Mutta muistakaa, VASTUU! Jos vaikka kuinka puhutaan ja sysätään vastuuta esimiesten ja johdon ja yhteiskunnan vastuille, niin se tilannevastuu on sillä joka
sitä hoitotyötä konkreettisesi omilla käsillään tekee tai jättää tekemättä. Jos on alalle vihkiytynyt niin pitäisi toimiakin kuin "äiti teresa".
Mihin saakka on inhimillisesti oikein hoitaa tästä maailmasta tietämätöntä ihmistä?
Millainen elämä on ihmisarvoista?
Siihen saakka, kunnes eutanasia on laillista Suomessa.
Eutanasia on lääkärin ja hoitajien ammattietiikan vastaista. Se asia on hyvin vaikea kaikille.
Täällä kaikki äitiäni hoitaneet kotipalvelun työntekeijät olivat todella ammattilaisia ja tekivät työtä sydämellä, kiitos heille!
Voi voi eipä taida olla tällä kirjoittajalla tietoa todellisuudesta!
Voi kun tätä työtä ja tekijöitä arvostaisivat myös esimiehet. Kaikkea luvataan vanhuksille laissa ja asetuksissa, mutta eihän ne toteudu. Omaiset sanoo(osa), että hoidetaan hyvin, kiitos siitä, mutta he eivät tiedä todellisuutta. He eivät tiedä, miten hoitajat toimivat äärirajoilla, oman jaksamisensa kustannuksella, esimiesten välinpitämättömyyden vuoksi. Väistämättä siitä kärsii myös hoidettavat.
Miten se esimiehiin liittyy ?
Nimimerkki hoitsulii 8.4.16 klo 23.57.... onko luurankoja kaapissa siellä vanhuksia hoitavissa työpaikoissa??? Ylä-Kainuu-lehdessä oli tällä viikolla niin muikea kuva uudesta hoitokodistanne - tanssiksi olivat pistäneet vieraat ja hoitajat ! Vai oliko niissä kuvissa hoitajia alkuunkaan??!?
Hyvin on vielä siellä "lintukodossa"muuhun Suomeen verrattuna mutta hieman harmittaa se että kun omaisen vointia ym asioita kyselee,huomaan pienoista närkästystä ja "kiirettä" hoitaa asia nopeasti,kun ihminen vanhenee ja hän kaipaa enemmän hoivaa,tulkitaan se monella tavalla.
Kauneuskin kun on katsojan silmässä.Niin myöskin monessa muussa.
esimiehet ei ole tilanteen tasolla, mitä ylä- kainuussakin sanoi,
että huono kuntosisia= kyllä kai ihminen menee huonoon kuntoon ,kun sille pumpataan lääkkeitä vuosikausia ja rauhoittavia lisäksi.
hoitopaikan hinta taisi nousta homepesään verrattuna
joko siirryttäs "lastenhoitoon" tälä palstalla?
http://mvlehti.net/2016/04/28/mista-tallaisia-rasistineuvolantateja-oikein-sikiaa/