Turha sijoittaa rahojaan enää "laaturenkaisiin". Itse uskon, että edulliset Aasialaiset renkaat tarjoavat, etenkin kesärenkaissa, melkein samantasoiset ominaisuudet kuin ns. Nokian brändirenkaat!
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/nokian-renkaat-viilannut-testituloksia/E5tExWWZ
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/nokian-renkaat-viilannut-testituloksia/E5tExWWZ
Vastaukset 18
Vanhimmat
olet siis persaukinen syrjäytynyt a hieman yksinkertainen luuseri joka joutuu keksimään selityksiä huonojen ja halpojen valintojen perusteeksi, eikö hävetä?
Mielestäni on vain älykästä ajatella asioita taloudellisestakin näkökulmasta, oli sitten köyhä tai varakas. Monesti tuotteiden todelliset erot ovat hyvin pieniä ja suurin ero budjettimerkkien ja ns. brändituotteiden väliltä löytyykin brändituotteen markkinointiosaston aivopesemän kuluttajan pään sisältä. Sitä sitten edelleen voimistaa ihmiskunnalle lajinomainen "sheeples" toimintatapa --> pakkohan nyt minunkin, kun naapurillakin/kollegalla yms on...
Itse taidat olla aivopesty markkinoinnin uhri; maksat ostamistasi tuotteista brändilisää, koska enemmän mainostetuila tuoteilla on enemmän status arvoa. Esimerkkinä Nokian renkaat --> Linglong renkaat, Audi --> Skoda yms.
Samaa tavaraa pintasilausta ja turhia "hienouksia" lukuunottamatta.
En nyt sitten tiedä, kumman tuotteen valinnut tässäkään tapauksessa on se tyhmempi osapuoli (ja pidemmän päälle myös persaukisempi) :)
Miksi maksaa tuplaten samasta laatutasosta.
vrt: landsail vs nokian.
Ja landsail kestää kulutusta puolet enemmän.
Ei Nokia ketään huijannut,se teki renkaan joka oli parat,mitä huijaamista siinä,vaikka sitä ei ole myynnissä niin silti se oli paras.
Et voi tosissasi olla noin tyhmä!
Minä petyin Nokian nastarenkaisiin viimeksi ostaessani. Olikohan testituloksissa vikaa jo 4-5 vuotta sitten, sillä testien mukaan ne renkaat olivat vähämeluiset, mutta ne jyristivät ja vonkuivat oikein kunnolla, paljon enemmän kuin vanhat nastarenkaani. Olivat tietenkin eri rengaskokoa kuin testatut renkaat, mutta testin olisi pitänyt olla suuntaa antava ja ostamani koko oli kapeampikin. Kokeilin eri rengaspaineillakin, mutta lopulta annoin ne pois puoli-ilmaiseksi sukulaiselle ja ostin itselleni kitkarenkaat (Continental), joihin olen ollut tyytyväinen.
Continental jäi samasta testihuijauksesta kiinni jo vuonna 2004. Sen jälkeenhän testaajat ovatkin hankkineen testirenkaansa pääosin rengasliikkeistä sikäli kun se on ollut mahdollista.
Wauh, mikä nero. Vai oli nastarenkaat äänekkäämmät kuin kitkarenkaat.
Gauhia meteli vuosia vanhoista jutuista, melko tyhmää katsella peräpeiliin kun pitäisi katsoa asioita eteenpäin.
No eiköhän jotakin vilunkipeliä paljastune nykyisistäkin tuotteista ajansaatossa.
Luottamukseni nokian renkaisiin on mennyt.
Nykyisillä aasialaisilla tai uusiorenkailla pärjää aivan mainiosti,tyhmää maksaa kolminkertaista hintaa niinsanotuista laaturenkaista. Nyt syksyllä juuri ostin 4WD pik uppiini 78ekua kappaleelta maksavat 235/75.15 uusiorenkaat,hyvin pelittää ja on hiljaset. Mutta kaikkihan saa ostaa mitä tykkää
Kertovatko Nokian Renkaiden arvot yrityksen etiikasta? http://blogit.image.fi/anzionmukaan/300/
Mulla on alla Volvo Amazonissa vaNhat "LUJAKUMIT" ,ja pidot senkun paranee
joka talavi.
Kyllä Nokialaiset talvirenkaat ovat olleet parhaita.Jo 1960-luvulla
Keinäsen Esko jätti Skoda Octavialla alamäissä MonteCarlo-rallissa
Porschet,Alfat,Citroenit,Lanciat,Mersut ja muutkit "laatuautot" kuin paskat
Junttilan seinään Nokian "HAKKAPELIITOILLA" !
Ehkä vielä silloin olivatkin. Älä eskoseni elä menneissä, vaan uskalla hyväksyä tämän hetken tilanne, eli että pärjäävät globaalissa kilpailussa vain vilunkipelillä.
NOKIA
...N
(ovat ihan eri puulaakeja)
test
http://www.tyrepress.com/2016/02/budget-tyres-declared-a-high-risk-in-gtu-summer-tyre-test/