Tarkoitus olisi hankkia peruskäyttöön hyvä passiivinen näytönohjain. Onko kellään omakohtaista tietoa miten kuumaksi nuo jäähdytyssiilit menevät vai kuumenevatko olleenkaan?
(Esim. Asus GT610)
(Esim. Asus GT610)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tietysti passiivisesti jäähdytetty lämpenee enemmän, kuin tuulettimella oleva. Siilin pintalämpöä en ole koskaan mitannut, mutta sen verran kuumaksi tulee, ettei siinä sormeaan viitsi pitkään pitää. nVidian piirien lämpöraja taisi olla jossain lähempänä 100 astetta. Joskus tullut koemielessä rääkättyä Quadro NVS295:sta FurMarkilla, niin lämmöt sain nousemaan 92 asteeseen. Kortti on passiivisesti jäähdytetty.
Saman havainnon olen itsekkin tehnyt joidenkin korttien suhteen; menevät todella tulikuumiksi. Mutta korteilla on myöskin eroja; jotkin kortit eivät kuumene juuri ollenkaan, ainoastaan lämpenevät kainosti: siksi kysymykseni.