Luokanopettajalle hyvä työnhakualue?

Kyselijäope

Asun pahalla alueella luokanopen työllistymisen kannalta. Jopa pidemmät sijaisuudet on kiven alla, virasta en voi edes unelmoida lähivuosina, jos sellainen onni kohdalleni koskaan tulee edes osumaan.

Nyt olen puhunut miehelle ja lapsille, että jos mietittäisiin muuttamista. Lapsille ajatus on tosi raskas, kun on koulut ja kaverit, mutta pakkohan tässä on ottaa lusikka kauniiseen käteen. En mä voi ikuinen pätkätyöläinen-työtön olla. Mies on valmis miettimään ja uskoo, että voi löytää realistisesti töitä myös muualta. Ei tässä nyt mihinkään olla pelkästään mun työn perässä lähdössä, mutta vaihtoehdot on auki.

Milla alueilla Suomessa opettajan työllistyminen olisi helpompaa kuin juuri Turku, Tampere, Jyväskylä, Oulu -linjalla? Helsingin seudulla kai? Mielellään ei sinne hintatason takia. Lapin perukoille ei haluta lähteä ja siinä menee jo miehenkin työllistyminen vaikeaksi. Entäs Pori ja Porista pohjoiseen Satakunta ja Etelä-Pohjanmaa, joissa ei ole opettajakoulutusta? Olisiko siellä hiukan helpompaa työmarkkinoilla? Ei olisi ihan periferiaa ja tuntuisi kotoisemmalta kuin vaikka Kymenlaakso, jolloin sukulaiset jäisi jo todella kauas.

1

197

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opeitsekin

      Itse kiertelin valmistumisen jälkeen neljä vuotta ympäri Suomea työn perässä ja tein sijaisuuksia. Sijaisuudet oli kestoltaan 5 - 12 kuukautta ja jouduin vaihtamaan paikkakuntaa vuoden välein. Aloitin todella pienistä paikkakunnista (tyyliin 3000 asukasta). Viidentenä vuotena sain sitten paikan tuntiopettajana ja muutaman vuoden päästä sain samalta paikkakunnalta viran.
      Olen itse kieltenopettaja ja kokemukseni mukaan työt ovat kyllä kiven alla.
      Helpompaa tuntuu olevan niillä, jotka ovat opettajaperheistä tai joilla on muuten suhteita kuntien/kaupunkien sivistystoimenjohtoon.
      Jos et ole valmis muuttamaan, etsi oman alan töitä noin sadan kilometrin säteeltä.
      Jos olet valmis muuttamaan muualle perheinesi, kannattaa ensin etsiä työ ja muuttaa vasta sitten työn perässä.
      Tsemppiä työnhakuun. Kannattaa olla suoraan yhteydessä kaupunkien/kuntien rekryyn ja/tai koulujen rehtoreihin eikä odotella, että paikkoja tulee auki. Tarjoa itseäsi ja jätä yhteystietosi niin jää ainakin nimi muistiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1256
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      59
      1034
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      953
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      56
      914
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      781
    6. 68
      781
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      716
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      635
    Aihe