Toimiiko energiamittari mikroinvertterin kanssa?

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/34697/dkmvn/Domesto-eMonitor-virrankulutusmittari

Tuollainen tuli hankittua ja kokeilin laittaa sen mikroinvertterin ja verkon väliin.

Ei kuitenkaan näytä mitään tuottoa. Tokihan tuo on kulutusmittari ja nythän sähkö virtaa väärään suuntaan. Eli pitäisikö modata töpseleillä toisin päin jotta mittari näyttäisi tuottoa=
10161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No tuskimpa toimii nurin päin.jos otat talon kulutukset pois niin näyttääkö mitä menee verkon suuntaan,vai miten päin tarkoitit.itsellä kun on tavallisen invertterin jälkeen ja kytkennät ei olleet ensin oikein nimittäin verkonvaihtokytkin,niin ihmettelin kuinka kulutus oli liki puolet vähempi silloin kun kiersi keskuksen kautta tai jos otti heti kulutusmittarin jälkeen,kun käänsin mittarin toisin päin eli pyöräytti puolikiorrosta niin rupes näyttää oikein. Syy tähän oli että käytti nolla ja maadoitusjohtoa yhdessa.normaali pistoke mittauksissa tätä ei tietenkään tapahdu oli miten päin vaan koska menee suoraan kulutus kojeeseen,tässä nyt oli kyllä vähän eri asiasta varmaan kysymys mitä sinun tapaus

Äänestä
  • Siis nykytilanne on se, että tuollainen pistokemittari on sähköroikan nenässä. Jos pistän vaikka porakoneen pyörimään mittarin perään, niin näyttää kulutusta ok. Jos kytkenkin nyt porakoneen tilalle töpselillä mikroinvertterin, kulutuslukema ei muutu mihinkään. Tokihan invertteri ei kuluta vaan tuottaa, eli mittarin pitäisikin rullata takaperin eli maalaisjärjellä sen ei ehkä ole koodattukaan tekevän niin.

    Eli järkeilin, että kun sähköverkon puolella on nyt kulutus niin halpisenergiamittari pitäisikin kytkeä väärin päin, eli "hengenvaarallisesti" nin että pistokkeen urospuolessa olisi virta, se tökättäisiin kulutusmittariin ja pistotulppa kytkettäisiin mikroinvertteriin. Koko roska tietysti asennusrasian sisään, ettei epähuomiossa tule sähköiskua näpeille. Tämä siis hyvin lyhytaikaisena ratkaisuna, tarkoitus vaan kokeilla eri suuntausten ja asennuskulmien vaikutuksesta yhden paneelin virransyöttöön.

    Kun watit tulevat jännite kertaa ampeeri, niin ei luulisi olevan niin hirvittävän vaikeaa tuollaiselle simppelille mittarillekin.

    Äänestä

  • Kiitos näistä, mutta tosiaankin haen nyt simppeliä ratkaisua ihan suuntausten ja kulmien vaikutukseen asennukseen yhdellä paneelilla ja 300W mikroinvertterillä.

    Äänestä

  • volttivirtanen kirjoitti:

    Kiitos näistä, mutta tosiaankin haen nyt simppeliä ratkaisua ihan suuntausten ja kulmien vaikutukseen asennukseen yhdellä paneelilla ja 300W mikroinvertterillä.

    Jos mittailet optimituottoa eri kulmilla, niin se on kyllä jo moneen kertaan tutkittu asia. Tuosta löytyy aika hyvää asiaa kulmien vaikutuksista ym.
    http://suntekno.bonsait.fi/resources/public/tietopankki/paneelit.pdf
    Parhaana suuntauksena pidetään suomessa kaakkoa, sillä iltapäivisin tahtoo olla enemmän pilviä kuin aamupäivällä.

    Äänestä

  • Muotoilen nyt kysymyksen näin: Toimiiko tuollainen kymmenen euron kulutusmittari kun käännän sen "väärinpäin" eli paneelin puolella on enemmän energiaa ja verkon puolella vähemmän.

    Äänestä

  • volttivirtanen kirjoitti:

    Muotoilen nyt kysymyksen näin: Toimiiko tuollainen kymmenen euron kulutusmittari kun käännän sen "väärinpäin" eli paneelin puolella on enemmän energiaa ja verkon puolella vähemmän.

    En ole kokeillut enk tiedä asiasta juuri mitään, mutta veikkaan ettei toimi vaan hajoaa. Kulutusmittäri on tehty mittaamaan yhteen suuntaan ja jos kytket syötön molemmin puolin, niin maalaisjärjellä ajatellin jotain hajoaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


volttivirtanen kirjoitti:

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/34697/dkmvn/Domesto-eMonitor-virrankulutusmittari

Tuollainen tuli hankittua ja kokeilin laittaa sen mikroinvertterin ja verkon väliin.

Ei kuitenkaan näytä mitään tuottoa. Tokihan tuo on kulutusmittari ja nythän sähkö virtaa väärään suuntaan. Eli pitäisikö modata töpseleillä toisin päin jotta mittari näyttäisi tuottoa=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu