Onko erikoisupseerit, kuten insinöörimajuri upseereita siinä missä kadettikoulun käyneet maisteri upseeritkin? Miten erikoisupseeriksi tullaan, pitääkö olla korkeakoulututkinto ja sitten päästä armeijan hommiin?
Erikoisupseerit vs upseerit
4
3129
Vastaukset
- Erikoisupseeri_evp
"Onko erikoisupseerit, kuten insinöörimajuri upseereita siinä missä kadettikoulun käyneet maisteri upseeritkin?"
-Riippuu näkökulmasta sillä siviilin silmin katsottuna kapiainen on kapiainen juuri riippumatta mitä arvomerkkejä virkapuvussa on. Sen sijaan firman sisällä asia on mielestäni toinen ja ainoat "oikeat" ja puhekielessä usein "kadettiupseerit" ovat niitä ainoita oikeita upseereita. Myös tehtävät eroavat selkeästi jo koulutustaustan kautta ja upseeri-upseerit eivät siis juuri toimi insinööritaitoja vaativissa tehtävissä eikä insinööri sotilasarvostaan huolimatta yleisesti ottaen sotilasjohtajana. Poikkeuksia on ja olen heikkona esimerkkinä käyttänyt kun ent. Lievestuoreen varikon päällikkönä tietääkseni toimi vuosia dip.ins everstiluutnantti eli insinöörieverstiluutnatti.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lievestuoreen_varikko
"- insinöörieverstiluutnantti Jorma Jolanki 1992-1998"
Insinöriupseeriksi tultaneen tänä päivänä usimmiten jonkin teknisen aselajin ylläpitotehtävien kautta.
"..pitääkö olla korkeakoulututkinto ja sitten päästä armeijan hommiin"
Vaatimukset vaihtelevat ja on tehtäviä johon se korkeakoulututkinto vaaditaan. Perus-järjestelmäinsinööriksi riittää amk-insinööritutkinto ja saattaa vielä löytyä tehtäviä joihin riittää teknikon tutkinto. Lääkärit jne on asia erikseen ja erikoisupseereita hekin ovat.
Esimerkki on kaivettu Valtiolle.fi rekrypalvelusta hakusanalla "erikoisupseeri"
>> Viran/tehtävän kuvaus:
Haemme kahta koneupseeria erikoisupseerin virkaan Rannikkolaivastoon. Tehtävät sijoittuvat Turkuun Pansion tukikohtaan 6. Pintatorjuntalaivueeeen Rauma-luokalle.
Koneupseerit vastaavat laiva-alan alushuollon käytännön toimenpiteistä aluksella sekä osallistuvat konealan laitteiden käyttöön, huoltoon ja kunnossapitoon. Lisäksi he toimivat vastuualueensa koulutustehtävissä sekä aluksen savusukellusryhmän ja oman vahtivuoronsa vauriontorjuntaryhmän johtajina. He osallistuvat myös konealan huoltosuunnitelmien laadintaan.
Hakijalta odotamme:
Erityisenä kelpoisuusvaatimuksena on diplomi-insinöörin tai insinöörin tutkinto ja reservin upseerin tai reservin aliupseerin koulutus. Kelpoisuusvaatimusten tulee täyttyä hakuajan päättymiseen mennessä.
Puolustusvoimien sotilasvirkaan nimitettävältä vaaditaan myös, että hän on suorittanut Suomen Puolustusvoimissa tai Rajavartiolaitoksessa joko asevelvollisuuden aseellisessa palveluksessa tai naisten vapaaehtoisen asepalveluksen ja että hän on terveydeltään ja fyysiseltä kunnoltaan virkaan sopiva.
Lisäksi Puolustusvoimien virkaan nimitettävältä vaaditaan, että hän on Suomen kansalainen ja täyttää yleiset kelpoisuusvaatimukset valtion virkaan. Sen lisäksi, mitä yleisestä kelpoisuudesta valtion virkaan muualla laissa säädetään, Puolustusvoimien virkaan nimitettävältä vaaditaan tehtävien edellyttämää luotettavuutta.
Tehtävän edellyttämä riittävä fyysisen kunnon taso todetaan ennen virkaan nimittämistä. Joukko-osasto (vast), johon henkilö on hakeutumassa, järjestää hakijalle 12 min juoksutestin. Cooperin
testissä on saavutettava vähintään tyydyttävä tulos sotilashenkilöstölle ikäluokittain ja
sukupuolittain määritetyn taulukon mukaisesti.
Lisäksi odotamme hakijoilta insinöörin tutkintoa merenkulkualalta sekä soveltuvuutta laivapalvelukseen. Tehtävä edellyttää merikelpoisuustarkastuksen läpäisemistä, jossa korostuu näkö- ja värinäkövaatimukset.
Henkilökohtaisista ominaisuuksista arvostamme hyviä vuorovaikutus- ja ryhmätyöskentelytaitoja, itsenäistä työskentelyotetta, huolellisuutta sekä ongelmanratkais - Erikoisupseeri_evp
https://www.valtiolle.fi/fi-FI "erikoisupseeri"
Järjestelmäinsinööri (kuljetusvälineala)
Kuljetusteknikko, Satakunta , Puolustusvoimat, ID 27-136-2016, 11.3.2016 16:15
Koneupseeri
Erikoisupseeri, Varsinais-Suomi , Puolustusvoimat, ID 27-121-2016, 2.3.2016 16:15
Koneupseeri
Erikoisupseeri, Uusimaa , Puolustusvoimat, ID 27-128-2016, 2.3.2016 16:15
Päällikkölääkäri
Yleislääkäri, Etelä-Karjala , Puolustusvoimat, ID 27-116-2016, 7.3.2016 16:15
Sotilaslääkäri
Yleislääkäri, Lappi , Puolustusvoimat, ID 27-111-2016, 7.3.2016 16:15
Sotilaslääkäri
Yleislääkäri, Kainuu , Puolustusvoimat, ID 27-20-2016, 7.3.2016 16:15 - Erikoisupseeri_evp
Järjestelmäinsinööri (kuljetusvälineala)
Kuljetusteknikko, Satakunta , Puolustusvoimat, ID 27-136-2016, 11.3.2016 16:15
Koneupseeri
Erikoisupseeri, Varsinais-Suomi , Puolustusvoimat, ID 27-121-2016, 2.3.2016 16:15
Koneupseeri
Erikoisupseeri, Uusimaa , Puolustusvoimat, ID 27-128-2016, 2.3.2016 16:15
Päällikkölääkäri
Yleislääkäri, Etelä-Karjala , Puolustusvoimat, ID 27-116-2016, 7.3.2016 16:15
Sotilaslääkäri
Yleislääkäri, Lappi , Puolustusvoimat, ID 27-111-2016, 7.3.2016 16:15
Sotilaslääkäri
Yleislääkäri, Kainuu , Puolustusvoimat, ID 27-20-2016, 7.3.2016 16:15
https://www.valtiolle.fi/fi-FI "erikoisupseeri" - Amiraalinkomentaja
Upseeriksi pääsemiseksi riittää kun suorittaa hyväksytysti RU-kurssin ja tasavallan presidentti ylentää upseerin sotilasarvoon. Erikoisupseeriksi pääsee kun hankkii lisäksi alan erikoiskoulutuksen (tekniikka, lääketiede tai musiikki) ja valikoituu virkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka922999GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770