Mites tämä nimen valinta kannattaisi tehdä

onpasmietteet

Meillä on pieni ongelma sukunimen valinnan kanssa. Miehellä on ihan tuikitavallinen suomalainen nimi. Onko niitä nyt eniten vai toiseksi eniten. Itelläni ulkomaalainen nimi, koska oon puoliksi ulkolainen. Ongelma on että itse haluisin meille saman nimen mutten tuota tuikitavallista. Haluisin että mieheni ottaisi tämän ulkolaisen nimen, vaikka ollaan ihan suomalaisia. Suomalaista yleistä nimeä en ota. Näiden yhdistelmä ei käy.

Mies on puhunut, että jos otettas hänen äitinsä tyttönimi, joka on harvinainen, mutta suomalainen. Okei se sopisi, mutta mua niin oman taustani vuoksi harmittaa jos menetän oman harvinaisen nimeni. Eli pidetäänkö me nyt omat nimet kumpainenkin, otetaan miehen äidin tyttönimi, vai tehdään äidin miehen tyttönimestä ja mun ulkolaisesta nimestä yhdistelmä, joka on aika naurettavan oloinen...

Ongelma on että haluan saman nimen. Ja mieluiten kummallekin..

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimiongelma

      Ensinnäkin älä tee nimestää suurempaa ongelmaa kuin se jo on. Anna miehen valita yhteinen skunimenne. Jos myöhemmin kaduttaa niin sukunimen voi vaihtaa helposti kerran. Minusta harvinainen suomalainen nimi on paras vaihtoehto. Minulta uuteen sukunimeen tottuminen vei aikaa yli vuoden varsinkin nimeä kirjottaessa. Kaikki sukunimet on Suomessa suojattuja joten kenenkään toisen sukunimeä ei saa ottaa (paitsi avioliitossa) jos ei ole todistettavasti sukua.

    • Ei.probleemaa

      Jos avioliiton tärkein kohta on sukunimi, suosittelen avoliittoa.

    • ongelmakullakin

      Mikä siinä yhteisessä sukunimessä on niin tavoiteltavaa?

      En ymmärrä.

    • Hei

      Olen samaa mieltä ettei asiasta kannata tehdä elämää suurempa ongelmaa. Eikö tuleva puolisosi taipuisi ottamaan sinun sukunimeäsi?
      Ymmärrän toiveesi saada yhteinen sukunimi, onhan se lastenkin kannalta sitten mukavaa. Se yhdistää kuitenkin perhettä.
      Toivon viisautta ja molempia tyydyttävää ratkaisua, mihin sitten päädyttekin.
      Ikimuistoista hääpäivää teille toivoen,

      Pappi Elisabet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe