On jytinää, paska haisee ja balalaikka soi.
Pohja-Lankilassa
4
301
Vastaukset
- Ongelmareservaatiksi
Pohja-Lankilahan on melkein Savoa. Ja kaukana kaikesta. Sopii oikein hyvin joko ryssä- tai romanireservaatiksi; siellä eivät aiheuta haittaa muille. Ja lakkautettuun kouluun vaikka matu-vokki?
- miksi.näin
etelä-saimaassa oli tänään juttua, että kunta haluaisi luopua noista lakkautetuista kyläkouluista. minun pitää kysyä, että miksi rahaa on upotettava kuihtuvalla kylällä lakkautetun koulun suureen lämpölaskuun verorahoista? kouluhan on lakkautettu juuri sen takia, ettei ole oppilaita eikä väkeä enää kylällä.
- eimikäänsavolainen
Lienetkö koskaan edes käynyt Pohja-Lankilassa, tai jos olet, niin varmaan vaan siinä kylän räkälässä. Naapurikyläläiset siellä käy haisemassa.
Kylässä on paljon muutakin toimintaa ja Kylätalo ahkerassa käytössä, eikä suinkaan kokonaan kunnan kustantamana. Kannattaisi ottaa selvää ennen sormella osoittelua. - kyläläine
Puhjulankiladsa ajeltiin selvinpäin viimiiksi 80luvulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 625148
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai554606Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234559Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3041835- 851493
- 911472
- 2351360
- 3201073
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50880