Mikä fiilis Madeiralla?

Retkeilijäh

Miten Madeira eroaa Välimeren saarista, esim. Sisiliasta? Paljon olen lukenut hienosta luonnosta ja vaihtelevasta säästä.

4

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zorroperro

      Minulla on vain Mallorcasta kokemusta. Madeiralla on kyllä vaikuttavan jylhä maisema - ehkä vähän synkänkin näköinen kun tummat pilvet verhoaa vuoristoa.
      Madeira on siis hyvin rinne ja mäki voittoista liikkui miten tahansa ja puustoakin on.

      Mallorca on tasaisempaa mutta kyllä sielläkin länsi-ja lounaisosissa on vuoristoa. Myös puustoa näyttää olevan (lähinnä männikköä). Lokakuinen kukkaloisto oli yllätys Mallorcalla ja lämpötilatkin jopa 25-asteessa. Välimerta pidetäänkin hyvänä syyskohteena matkailijalle.

      • zorroperro

        Niihin fiiliksiin liittyen lisään, että Madeiralla ei ole ollut lapsia nimeksikään siihen nähden kuin mitä oli Mallorcan koneessa. Eikä ole ollut niitä "korkin päälle astuneitakaan" kuten taannoin tuppasi olemaan espanjan koneissa.
        Yksin matkaavakin löytää viikoksi edullisen valmismatkan hyvästä hotellista laadukkaalla aamiaispöydällä. Lentomatkaa on tietysti enemmän kuin välimerelle.


    • öjiwbg

      ja se iso että sijaitsee Atlantin valtameressä ihanteellisine ilmastoineen ja vihreine kasveineen.

    • Mummia

      Tosi siistiä ja ihmiset ah niin ystävällisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe