Virolaiset kansana

kulttuuriantropologi

Olen vähän muuttunut maltillisemmaksi virolaisten suhteen, ollen edelleenkin erittäin kriittinen. Kuitenkin oleskeltuani Virossa olen havainnut selkeän eron kunnon virolaisiin ja sitten niihin ulko-virolaisiin jotka asuvat mm. Suomessa.

Otetaan käsittelyyn ensin Suomessa olevat virolaiset: Liian moni on rikollisia niin monilla, monilla eri tavoilla joita tälläkin palstalla on paljon käsitelty. Kansalaisilla ei vielä ole pinna kiristynyt siihen pisteeseen että alkaisi tulla ns. varoittavia esimerkkejä muille virolaisille. Valtiovalta ei selvästi kykene Suomen ja suomalaisten etujen puolustamiseen. Ei siitä nyt sen enempää ettei otsasuoni katkea verenpaineen nousun takia.

Toinen ryhmä on Virossa asuvat virolaiset, jotka ovat suurelta osin ihan kunnon väkeä. Fiksujakin ja täysin normaaleja ihmisiä, kutakuinkin melko samanlaisia kuin suomalaiset tai ketkä tahansa länsimaalaiset. Tästäkin aiheesta on ollut palstalla keskustelua. Joku voisi tehdä väitöskirjan virolaisista ja heidän käyttäytymisestään erilaisissa ympäristöissä ja olosuhteissa. Lähteekö Virosta ulkomaille tietty kansanosa, joka ei sopeudu edes virolaiseen yhteiskuntaan, vai tekeekö länsimaalainen yhteiskunta virolaisista rikollisia? Kysymys on perustavanlaatuinen, joka vaatii tutkimusta.

10

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aarnioj

      Virolaisia rikollisia ohjataan Virosta käsin.

      • Hyjrguuhhjghjjgh

        Erittäin hyvä ja tarkastelemisen arvoinen pointti. Asia ei olekaan niin mustavalkoinen kuin näyttää.


    • Opintomatkailuaseon

      Olen ollut Viroon päin tekemisissä yli 25 vuotta enkä ole vielä tavannut yhtään rikollista, onkohan minua pahasti kusetettu huomaamattani.
      Kunnon kansalaisia olen kyllä tavannut kymmenittäin alkaen siitä kun humanitaarista apua toimitettiin 1990-luvun alussa, mm. käytettyjä kylvökoneita aloitteleville maanviljelijöille.
      Nytkin on kolme vierailukutsua päällä. Vanha tuttava soitti itsenäisyyspäivämme aamuna ja onnitteli taas kerran ko. päivän johdosta, ja kutsui käymään olisi kuulemma puhumista. Pari wanhaa konemiestä pyysi käymään ajatuksia tuulettamaan uuden suunnitelmansa kehittämisestä. Ja sitten yksi entinen työtoveri myös muistutti olemassaolostaan.
      Ihan hauskoja yhteyksiä nämä ovat olleet.

      • viranomainen

        Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.


      • 333666
        viranomainen kirjoitti:

        Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.

        Tallinnassa autoilijat ajavat agressiivisesti ja usein vielä kännissä. No se on että suojatietä ja jalankulkijaa yli sen kyllä kunnioittavat, kulkijan näkökulmasta jopa kiusallisenkin paljon. Mutta toisaalta virulainen autoilija selvästi ihan tahallaan ajaa kadun kuralammikkoon pyrkien ne kurat siitä lennättämään kadunvarren jalankulkijan päälle.


    • MartErika

      Noniin. Aloitin vuonna 1971 Eestin matkat ja tutustumisen "virolaisiin", merkille pantavin oli alkuvuosina se, että vain neuvosto luotettavat uskalsivat ottaa kontaktia ulkomaalaisiin! Valitettavasti heistä oli 99% KGP asiamiehiä ja vain ne harvat "tavallista" kansaa.
      Nykyinen kokemus on se, että ne KGP:n henkilöt olivat paljon "parempia" kuin nykyiset "pätit ja pööbelit"!?
      Kokemuksia on runsaasti "virolaisuudesta" alkaen kielen opiskelusta ja oppimisesta, tyrmäystipoista ja muusta veijaritoiminnasta, mutta se veisi liian paljon aikaani joten tämä saa riittää tällä kertaa.

    • Kohtuuskaikessatarpeen

      Miksi täällä niin paljon kirjoitetaan virolaisten mukamas rikollisuudesta? Ovatko asialla suomalaiset rikolliset, joita riepoo että kilpailua on syntynyt rötöstelynkin alalle?
      Voisitte keksiä myönteisempiä ja rakentavia aiheita. Tuskin millään palstalla analysoidaan omien suomalaistemme tekemiä rikoksia. No, tuota yhtä huumejuttua lukuunottamatta.

      • kohtaopit

        Täällä lännessä on sananvapaus, ketään ei karkoteta maasta tai demonisoida valtionjohdon taholta 'virolaisvastaisuuden' perusteella.


    • eesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2798
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1912
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1769
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1765
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1683
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1674
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1450
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1245
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1198
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe