Olen vähän muuttunut maltillisemmaksi virolaisten suhteen, ollen edelleenkin erittäin kriittinen. Kuitenkin oleskeltuani Virossa olen havainnut selkeän eron kunnon virolaisiin ja sitten niihin ulko-virolaisiin jotka asuvat mm. Suomessa.
Otetaan käsittelyyn ensin Suomessa olevat virolaiset: Liian moni on rikollisia niin monilla, monilla eri tavoilla joita tälläkin palstalla on paljon käsitelty. Kansalaisilla ei vielä ole pinna kiristynyt siihen pisteeseen että alkaisi tulla ns. varoittavia esimerkkejä muille virolaisille. Valtiovalta ei selvästi kykene Suomen ja suomalaisten etujen puolustamiseen. Ei siitä nyt sen enempää ettei otsasuoni katkea verenpaineen nousun takia.
Toinen ryhmä on Virossa asuvat virolaiset, jotka ovat suurelta osin ihan kunnon väkeä. Fiksujakin ja täysin normaaleja ihmisiä, kutakuinkin melko samanlaisia kuin suomalaiset tai ketkä tahansa länsimaalaiset. Tästäkin aiheesta on ollut palstalla keskustelua. Joku voisi tehdä väitöskirjan virolaisista ja heidän käyttäytymisestään erilaisissa ympäristöissä ja olosuhteissa. Lähteekö Virosta ulkomaille tietty kansanosa, joka ei sopeudu edes virolaiseen yhteiskuntaan, vai tekeekö länsimaalainen yhteiskunta virolaisista rikollisia? Kysymys on perustavanlaatuinen, joka vaatii tutkimusta.
Virolaiset kansana
10
309
Vastaukset
- aarnioj
Virolaisia rikollisia ohjataan Virosta käsin.
- Hyjrguuhhjghjjgh
Erittäin hyvä ja tarkastelemisen arvoinen pointti. Asia ei olekaan niin mustavalkoinen kuin näyttää.
- Opintomatkailuaseon
Olen ollut Viroon päin tekemisissä yli 25 vuotta enkä ole vielä tavannut yhtään rikollista, onkohan minua pahasti kusetettu huomaamattani.
Kunnon kansalaisia olen kyllä tavannut kymmenittäin alkaen siitä kun humanitaarista apua toimitettiin 1990-luvun alussa, mm. käytettyjä kylvökoneita aloitteleville maanviljelijöille.
Nytkin on kolme vierailukutsua päällä. Vanha tuttava soitti itsenäisyyspäivämme aamuna ja onnitteli taas kerran ko. päivän johdosta, ja kutsui käymään olisi kuulemma puhumista. Pari wanhaa konemiestä pyysi käymään ajatuksia tuulettamaan uuden suunnitelmansa kehittämisestä. Ja sitten yksi entinen työtoveri myös muistutti olemassaolostaan.
Ihan hauskoja yhteyksiä nämä ovat olleet.- viranomainen
Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.
- 333666
viranomainen kirjoitti:
Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.
Tallinnassa autoilijat ajavat agressiivisesti ja usein vielä kännissä. No se on että suojatietä ja jalankulkijaa yli sen kyllä kunnioittavat, kulkijan näkökulmasta jopa kiusallisenkin paljon. Mutta toisaalta virulainen autoilija selvästi ihan tahallaan ajaa kadun kuralammikkoon pyrkien ne kurat siitä lennättämään kadunvarren jalankulkijan päälle.
- MartErika
Noniin. Aloitin vuonna 1971 Eestin matkat ja tutustumisen "virolaisiin", merkille pantavin oli alkuvuosina se, että vain neuvosto luotettavat uskalsivat ottaa kontaktia ulkomaalaisiin! Valitettavasti heistä oli 99% KGP asiamiehiä ja vain ne harvat "tavallista" kansaa.
Nykyinen kokemus on se, että ne KGP:n henkilöt olivat paljon "parempia" kuin nykyiset "pätit ja pööbelit"!?
Kokemuksia on runsaasti "virolaisuudesta" alkaen kielen opiskelusta ja oppimisesta, tyrmäystipoista ja muusta veijaritoiminnasta, mutta se veisi liian paljon aikaani joten tämä saa riittää tällä kertaa. - Kohtuuskaikessatarpeen
Miksi täällä niin paljon kirjoitetaan virolaisten mukamas rikollisuudesta? Ovatko asialla suomalaiset rikolliset, joita riepoo että kilpailua on syntynyt rötöstelynkin alalle?
Voisitte keksiä myönteisempiä ja rakentavia aiheita. Tuskin millään palstalla analysoidaan omien suomalaistemme tekemiä rikoksia. No, tuota yhtä huumejuttua lukuunottamatta.- kohtaopit
Täällä lännessä on sananvapaus, ketään ei karkoteta maasta tai demonisoida valtionjohdon taholta 'virolaisvastaisuuden' perusteella.
- eesti
lugeda soome noored eesti rahvuse ja selle ajalugu
http://www.postimees.ee/2591604/noored-soomlased-teavad-eestist-vaga-vahe
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869