Virolaiset kansana

kulttuuriantropologi

Olen vähän muuttunut maltillisemmaksi virolaisten suhteen, ollen edelleenkin erittäin kriittinen. Kuitenkin oleskeltuani Virossa olen havainnut selkeän eron kunnon virolaisiin ja sitten niihin ulko-virolaisiin jotka asuvat mm. Suomessa.

Otetaan käsittelyyn ensin Suomessa olevat virolaiset: Liian moni on rikollisia niin monilla, monilla eri tavoilla joita tälläkin palstalla on paljon käsitelty. Kansalaisilla ei vielä ole pinna kiristynyt siihen pisteeseen että alkaisi tulla ns. varoittavia esimerkkejä muille virolaisille. Valtiovalta ei selvästi kykene Suomen ja suomalaisten etujen puolustamiseen. Ei siitä nyt sen enempää ettei otsasuoni katkea verenpaineen nousun takia.

Toinen ryhmä on Virossa asuvat virolaiset, jotka ovat suurelta osin ihan kunnon väkeä. Fiksujakin ja täysin normaaleja ihmisiä, kutakuinkin melko samanlaisia kuin suomalaiset tai ketkä tahansa länsimaalaiset. Tästäkin aiheesta on ollut palstalla keskustelua. Joku voisi tehdä väitöskirjan virolaisista ja heidän käyttäytymisestään erilaisissa ympäristöissä ja olosuhteissa. Lähteekö Virosta ulkomaille tietty kansanosa, joka ei sopeudu edes virolaiseen yhteiskuntaan, vai tekeekö länsimaalainen yhteiskunta virolaisista rikollisia? Kysymys on perustavanlaatuinen, joka vaatii tutkimusta.

10

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aarnioj

      Virolaisia rikollisia ohjataan Virosta käsin.

      • Hyjrguuhhjghjjgh

        Erittäin hyvä ja tarkastelemisen arvoinen pointti. Asia ei olekaan niin mustavalkoinen kuin näyttää.


    • Opintomatkailuaseon

      Olen ollut Viroon päin tekemisissä yli 25 vuotta enkä ole vielä tavannut yhtään rikollista, onkohan minua pahasti kusetettu huomaamattani.
      Kunnon kansalaisia olen kyllä tavannut kymmenittäin alkaen siitä kun humanitaarista apua toimitettiin 1990-luvun alussa, mm. käytettyjä kylvökoneita aloitteleville maanviljelijöille.
      Nytkin on kolme vierailukutsua päällä. Vanha tuttava soitti itsenäisyyspäivämme aamuna ja onnitteli taas kerran ko. päivän johdosta, ja kutsui käymään olisi kuulemma puhumista. Pari wanhaa konemiestä pyysi käymään ajatuksia tuulettamaan uuden suunnitelmansa kehittämisestä. Ja sitten yksi entinen työtoveri myös muistutti olemassaolostaan.
      Ihan hauskoja yhteyksiä nämä ovat olleet.

      • viranomainen

        Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.


      • 333666
        viranomainen kirjoitti:

        Kyllä sinua on varmasti huomamattasi kusetettu, mutta kaikki rikollisuus ei näy muutenkaan päällepäin. Ei virolaisten otsassa lue esimerkiksi "rattijuoppo" tai "taskuvaras". Moni virolainen ajaa muina miehinä Suomessakin autoa vaikka ajolupa puuttuu eri syistä.

        Tallinnassa autoilijat ajavat agressiivisesti ja usein vielä kännissä. No se on että suojatietä ja jalankulkijaa yli sen kyllä kunnioittavat, kulkijan näkökulmasta jopa kiusallisenkin paljon. Mutta toisaalta virulainen autoilija selvästi ihan tahallaan ajaa kadun kuralammikkoon pyrkien ne kurat siitä lennättämään kadunvarren jalankulkijan päälle.


    • MartErika

      Noniin. Aloitin vuonna 1971 Eestin matkat ja tutustumisen "virolaisiin", merkille pantavin oli alkuvuosina se, että vain neuvosto luotettavat uskalsivat ottaa kontaktia ulkomaalaisiin! Valitettavasti heistä oli 99% KGP asiamiehiä ja vain ne harvat "tavallista" kansaa.
      Nykyinen kokemus on se, että ne KGP:n henkilöt olivat paljon "parempia" kuin nykyiset "pätit ja pööbelit"!?
      Kokemuksia on runsaasti "virolaisuudesta" alkaen kielen opiskelusta ja oppimisesta, tyrmäystipoista ja muusta veijaritoiminnasta, mutta se veisi liian paljon aikaani joten tämä saa riittää tällä kertaa.

    • Kohtuuskaikessatarpeen

      Miksi täällä niin paljon kirjoitetaan virolaisten mukamas rikollisuudesta? Ovatko asialla suomalaiset rikolliset, joita riepoo että kilpailua on syntynyt rötöstelynkin alalle?
      Voisitte keksiä myönteisempiä ja rakentavia aiheita. Tuskin millään palstalla analysoidaan omien suomalaistemme tekemiä rikoksia. No, tuota yhtä huumejuttua lukuunottamatta.

      • kohtaopit

        Täällä lännessä on sananvapaus, ketään ei karkoteta maasta tai demonisoida valtionjohdon taholta 'virolaisvastaisuuden' perusteella.


    • eesti
      • fänni_mees

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1269
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1057
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1010
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      969
    5. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      140
      910
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      846
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      761
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      695
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      694
    Aihe