Häät 2022 keväällä

häät2022

Tällä hetkellä kaukosuhteessa oltu 2 vuotta. Päätettiin, että 2022 on häät jos ollaan yhdessä. Muut keiden häät kaukana kiikarissa, joten vielä yhdessäkin ehtii asumaan/elelemään.

Miten valmistautua jo nyt? Puvuista tingimme reilusti, ja rahaakin on jo jonkin verran.

t. morsmaikku

1

597

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Onnittelut päätöksestänne!
      Häihinne on tosiaan reilusti vielä aikaa. Sinä aikanahan voitte vahvistaa parisuhdettanne eri tavoin. Mielestäni se on paljon materiaa arvokkaampaa valmistautumista avioliittoon. Kirjoitukseesi sisältyy sana "jos". Menette naimisiin jos olette vielä tuolloin yhdessä. Voisiko miettiä sitä, mistä tuo jos tulee. Teillä on takananne kaksi vuotta etäsuhdetta. Sekään ei ole ihan pieni aika, kyllä siinä ajassa jo toista oppii tuntemaan vaikka ns. tavallinen arki yhdessä olisikin vähäisempää.

      Oletteko jo nyt kuitenkin sitoutuneet toisiinne ja tahdotte olla yhdessä jatkossakin? Vai onko tuo kaukainen hääpäivä vain leikillinen utopia? Hääpäivänä teiltä kysytään tahdotteko rakastaa. Sitä oikeastaan voisi kysyä itseltään jokaisena päivänä. Tahdonko olla tuon ihmisen rinnalla, tahdonko osoittaa kunnioitusta ja rakkautta.

      Teille hyvää toivoen,
      Pappi Elisabet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      178
      3045
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1326
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1198
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      390
      1182
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe